Falešné exekuční příkazy: E-mail rovnou smažte, radí exekutoři

 

Česko zavalila druhá vlna podvodných e-mailů, které se tváří jako exekuční příkazy k zaplacení dluhů. Jenže jde o podvrh obsahující virus, který se snaží vylákat citlivá hesla uživatelů, například k bankovním kontům. Takový e-mail rovnou smažte a v žádném případě neotvírejte jeho přílohu, která počítačový virus spouští.

spamový útokSpamový útok nezasáhl jenom Českou republiku, ale také uživatele na Slovensku. 

První vlnu podvodných výzev k úhradě dluhu rozesílali kyberzločinci v červnu a červenci. Exekutorskou komoru tehdy zahltilo tisíce dotazů od zmatených příjemců škodlivého spamu. První e-maily obsahovaly ještě různé pravopisné chyby, proto šly relativně snadno odhalit. Další verze už ale byly profesionálnější a bez chyb. Druhá vlna následovala nedávno 25. srpna. E-maily vypadají velmi věrohodně, proto hrozí, že je mnoho lidí bude považovat za autentické.

Exekutoři nikdy neposílají exekuční příkaz e-mailem

Čísla účtů, kam mají poslat „dlužníci“ peníze k úhradě dluhu, jsou smyšlená. Opravdové nebezpečí číhá na uživatele až při otevření přílohy e-mailu. Kliknutím na přílohu se totiž na pozadí spustí program, který sleduje stisknuté klávesy s cílem odhalit hesla a citlivé údaje poškozené osoby.

"Spamový útok má vysoký potenciál ohrozit finanční prostředky adresáta. Ačkoliv jsou čísla bankovních účtů zřejmě fiktivní, a platba by tak nebyla provedena, k trestnému činu neoprávněné obohacení může dojít právě nabouráním viru do internetového bankovnictví uživatele.”

- Petra Báčová, tisková mluvčí Exekutorské komory

Exekuční příkaz, který obdržíte e-mailem, můžete bez strachu, že vám narůstá penále z dlužné částky, rovnou smazat. Platí totiž, že exekuční příkaz ani výzvu ke splnění vymáhané povinnosti neposílá soudní exekutor e-mailem. Standardní informování dlužníka o krocích, které se chystá exekutor provést, probíhá prostřednictvím doručených dopisů nebo zpráv doručených do datových schránek.

Urychlí útok kyberzločinců zavedení místních exekutorů?

Podobné spamové kampaně by nemohly být úspěšné, pokud by fungovaly místně příslušné exekutorské úřady. Člověk by tak okamžitě poznal, že mu zprávu neposílá jeho místní exekutor, a dál by se podvodnou zprávou nezabýval. Během první vlny podvodných e-mailů nemohli exekutoři kvůli odpovídání na dotazy příjemců falešných výzev, řešit běžnou pracovní agendu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0