Finance a ceny 2015: Češi vidí nový rok optimisticky

 

Každý pátý Čech se domnívá, že letošní rok 2015 bude pro jeho peněženku lepší než rok předchozí. Méně než loni se také obáváme zvyšování cen. U jakého zboží či služby se ale zdražování bojí více než polovina lidí?

rok 2015 ilustrační foto 

Co uvidí český občan, když se podívá do své peněženky? Peněženku z poloviny prázdnou, nebo z poloviny plnou? Podle nedávného průzkumu pro společnost Partners ubývá mezi Čechy pesimistů a přibývá těch, kteří čekají, že si finančně polepší. Sice nejde o žádné skokové změny, ale oproti minulé anketě počet finančních škarohlídů klesl z 30 % na 22 %.

Vyberte si účet bez zbytečných poplatků. Srovnat běžné účty

Snížil se počet lidí, kteří očekávají, že se budou mít hůře (z 23 % na 17 %), a také ubylo nešťastníků, kteří vnímají svou peněžní situaci jako zcela bezvýchodnou (ze 7 % na 5 %). Řady optimistů, kteří věří, že se blýská na lepší časy, se naopak rozrostly (ze 17 % na 20 %).

graf: jak vidíte z hlediska svých financí rok 2015 

Nejvíce lidí se obává zvyšování cen potravin

Že Češi pohlíží na nadcházející rok více optimisticky, dokazují i menší obavy ze zdražování ve většině hlavních kategorií zboží a služeb.

Pětina dotázaných (21 %) nečeká žádné skokové zdražení. Nejvíce, stejně jako v loňském roce, se obáváme zdražení potravin (56 %) a následně pak zvyšovaní cen u energie, vody a plynu (40 %). V loňském roce na druhém místě bylo zdražování pohonných hmot, kterého se nyní obává sotva třetina (31 %) Čechů.

graf: co podle vás v příštím roce nejvíce zdraží nad rámec inflace 

Snažíte se ušetřit? Zkuste snížit výdaje za energieNajít levného dodavatele

Pokles cen ropy klidní obavy ze zdražování

Nejvíce úsměvů na tvaři českých spotřebitelů vykouzlily klesající ceny ropy.

"Obavy z cenové inflace mírní propad cen ropy. Komentáře ve smyslu, že hrozí „zlá“ deflace a Česká národní banka by měla při trvalejším poklesu více intervenovat proti koruně, jsou absurdní. Jednak je to externí vliv mimo kontrolu ČNB, jednak lze levnější ropu těžko považovat za špatnou zprávu, pokud tedy nejste lední medvěd.”

- Aleš Tůma, analytik Partners
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1