Finance ve světě nevidomých: Zaměstnání a nákupy

 

V minulém díle naší série článků o nevidomých a jejich přístupu k financím jsme se zabývali hlavně problematikou smluv a hotovosti. Dnes se zaměříme na poněkud abstraktnější témata, mezi která patří například hledání zaměstnání a nakupování. 

nevidomí a finance 

Jak si nevidomí hledají práci

Postup, jak si nevidomá osoba hledá práci, není nikterak neobvyklý. Odpoví na inzerát, pošle životopis a dostaví se na pohovor. V momentě, kdy však personalistovi sdělí svůj handicap, jeho šance na získání daného místa se často okamžitě ztenčí. Schopnosti, znalosti a předpoklady pro danou práci se většinou ani neprobírají. U zaměstnavatelů stále převládá nedůvěra ve schopnost nevidomého normálně pracovat, obvykle mají obavy, jak se podaří nevidomému pracovníkovi při práci zorientovat. Podle Šarloty Hambergerové z Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška by se ovšem firmám vyplatilo zrakově postiženým poskytnou více času na adaptaci v novém prostředí.

„Tuto časovou investici pak většina nevidomých zaměstnavateli vrací svou pečlivostí a citem pro přesnost."

- Šarlota Hambergerová, koordinátorka pro regiony ve sociálním start-upu Návštěvy POTMĚ

Nákupy

Jak nakupuje nevidomá osoba? Do supermarketu se bez doprovodu vydat nemohou, ledaže by jim někdo z personálu obchodu s nákupem pomohl. Volí tedy často způsob, který je v České republice stále oblíbenější, a to nakupování v e-shopech. Jak už jsme vysvětlili v minulém článku, nevidomí mají dnes již k dispozici mnoho technologických vychytávek, mezi které patří i programy schopné nahlas „přečíst“ text na obrazovce monitoru. Pomocí takových softwarů jsou schopní si vybrat a objednat zboží až do domu. Většina lidí platí za zboží objednané přes internet raději až při jeho vyzvednutí, všechny e-shopy však tuto možnost nenabízejí. V takových případech je pak nutné platit kartou. Nevidomému kupujícímu s tím pomůže aplikace v chytrém telefonu, ověření a potvrzení platby mu poté odešle jeho banka v SMS zprávě.

„U plateb na počítači a v mobilu dojde v Česku od 14. září k zásadním změnám. Stávající potvrzení jednorázovým SMS kódem už nebude stačit. Kupující bude muset prokázat svou identitu prostřednictvím aspoň dvou ze tří kritérií, což v praxi znamená třeba zadání SMS kódu nebo PIN kódu spolu s otiskem prstu či „naskenováním“ obličeje. Naštěstí bude několik výjimek, kdy takto silné ověření nebude nutné, například u plateb do 800 Kč."

- Daniel Gorol, finanční specialista srovnávacího portálu Ušetřeno.cz
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5