Finance ve světě nevidomých: Hotovost a bankomaty

 

Zaplatit v obchodě, přepočítat si vrácené peníze či si třeba jen vybrat z bankomatu. To jsou úkony, se kterými se většina lidí setkává téměř denně. Jak však přistupují k finanční problematice nevidomí? Jak podepíšou smlouvu, vyberou z peněženky správnou bankovku či zadají platbu v bankomatu? 

nevidomí a peníze 

Hotovost

Stalo se vám někdy, že jste při placení vytáhli z peněženky špatnou bankovku? Nevidomí mají k dispozici Cash Reader. Jedná se o aplikaci, která pomocí fotoaparátu přečte nominální hodnotu bankovky. V databázi má různé měny a díky spolupráci s Hello bank! si mohou nevidomí tímto způsobem zkontrolovat i české bankovky. Po zapnutí aplikace se automaticky otevře oko fotoaparátu, to stačí namířit na bankovku a ozve se zřetelný hlas, který vám jasně oznámí, že zrovna držíte „stovku“. Pro slabozraké se na displeji zároveň objeví velké žluté „100“. Aplikace počítá i se situací, kdy je kolem uživatele přílišný hluk či si pouze přeje diskrétnější způsob, jak zjistit, kolik má v peněžence. Pokud je tedy telefon zcela ztlumený, po naskenování bankovky mobil zavibruje. Každá hodnota bankovky má pak svůj vlastní způsob vibrace.

„Rozšířená je také aplikace Blind Square, ta určuje směr chůze podle hodinových ručiček, vyhledává místa v okolí, popíše, jakým směrem jsou které ulice a podobně.“

- Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška

Výběry z bankomatu

Možná jste si již všimli, že má místní bankomat díru na sluchátka. Pokud do něj nějaká zapíchnete, nečekejte, že vám začne vyhrávat populární muzika. Jedná se o způsob, jak může nevidomý podle hlasových instrukcí nakládat snadno a samostatně se svými penězi. Při výběru z venkovního bankomatu však musí být obezřetný. Proto jsou vítaným řešením zařízení přímo v bance, kde jsou bankomaty obvykle umístěny v oddělené místnosti a nevidomý tak má jistotu, že své záležitosti vyřizuje v bezpečí.

 
I nevidomí si raději vše vyřídí z pohodlí domova, proto rádi využívají online sjednání. Přitom jim pomáhá program, který veškeré dokumenty přečte nahlas.

Podpis smlouvy

Přijdete na pobočku a chcete si cokoliv sjednat? V tom případě si musíte přečíst všechny podmínky, ceníky, dodatky a další nekonečné dokumenty. Jak má však nevidomý, tj. osoba, která nemůže číst, vědět, co podepisuje a jak může takový podpis být platný? To upravuje občanský zákoník ve dvou podmínkách.

1) Nevidomý musí být schopen seznámit se s obsahem listiny.

K tomu může využít speciální pomůcky. Naštěstí je dnes již technologie na dostatečné úrovni a nevidomý si vystačí s chytrým telefonem se speciální aplikací. Pomocí fotoaparátu v mobilu dokument nafotí, čtecí aplikace analyzuje text na obrázku a převede jej do hlasové podoby. Další alternativou je zvolit si jinou osobu, které nevidomý důvěřuje. Tento doprovod dokument za nevidomého nepodepisuje a nepřijímá žádnou odpovědnost. Prostě a jednoduše funguje pouze jako pár očí ke čtení. 

2) Nevidomý musí být schopen se vlastnoručně podepsat.

Při podpisu je často používána plastová kartička s vyřezaným okénkem. Správně umístit šablonu na místo určené k podpisu může nevidomému pomoci i jiná osoba, ale nesmí mu vést ruku při podpisu. Na čitelnosti podpisu až tolik nezáleží, zásadní je, aby byl vlastní rukou.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9