Future Port Prague 2019: Návštěva budoucnosti

 

Blíží se Future Port Prague – interaktivní festival zaměřený na svět, jak ho teprve poznáme. Od 10. do 11. září najdete v Praze portál vedoucí do budoucnosti, kde si každý může vyzkoušet nejmodernější technologie. Nechte se přenést do virtuální reality, drink si nechte namíchat robotickým barmanem, zajezděte si v simulátoru formule a okoukněte nejnovější hologramy. Zkrátka si užijte den v reálném světě sci-fi. Hrdým partnerem letošního ročníku je Ušetřeno.cz. 

future port prague 2019 

Future Port Prague 2019

Třetí ročník festivalu se uskuteční 10. až 11. září v areálu pražského Výstaviště. První den bude určený odborné veřejnosti a firemním návštěvníkům, druhý den se pak brány otevřou i široké veřejnosti, nadšencům, školám a studentům. Kromě více než stovky vystavovatelů se můžete těšit na technologické vychytávky z celého světa, včetně robotů, virtuální reality, biotechnologií, 3D tiskáren, elektrických a autonomních vozidel či dalších „chytrých“ technologií.

„Future Port Prague je setkáním aktivních lidí, firem a organizací, kteří chápou, že prudký rozvoj technologií je nezadržitelný fenomén, který nám v naší malé zemi, otevírá úplně nové možnosti, jak se zapojit do tvorby globální budoucnosti. Díky větší dostupnosti a levnější ceně technologií dnes můžete z Prahy nebo Brna dělat projekty, které dřív byly vyhrazené místům jako Silicon Valley."

- Martin Holečko, ředitel festivalu a spoluzakladatel Etnetera Group

Na festival můžete zakoupit čtyři typy vstupenek. Děti do 15 let v doprovodu dospěláka s platným zakoupeným lístkem obdrží na místě vstupenku zdarma. Dětskou vstupenku není potřeba registrovat předem. Studenti do 26 let mohou navštívit festival zdarma. Pro uplatnění slevy je nutné použít slevový kupón STUDENT při vyplňování formuláře v objednávce. Při vstupu na akci je následně potřeba prokázat se platným studentským průkazem.

Nenechte si ujít možnost dotknout se budoucnosti.Omrknout vstupenky

Festivalová témata

  • Budoucnost výroby 

Na festival se vrátí robot YuMi od společnosti ABB. Mechanické stvoření se dvěma pažemi pro montáž drobných součástek se tentokrát představí jako barman. Další vychytávkou v oblasti výroby budou hologramy. Ty ulehčí navrhování a realizaci prototypů.

  • Budoucnost mobility

Není festival o budoucnosti, aby na něm chyběla elektrická vozidla. Těšit se samozřejmě můžete na elektroautomobily. Návštěvníci Future Port Prague 2019 si budou moci prohlédnout čistě elektrickou ŠKODA VISION iV, která přiveze pohled do budoucnosti značky. Zcela unikátní bude vystavený luxusní elektrický člun od Davida Miklase. Jedním z témat přednášek je také letadlo s vertikálním vzletem a přistáním.

  • Budoucnost financí

Díky blockchain edukační stěně od IBM zjistíte, jak funguje blockchain a na co je dobrý. Miroslav Iwachow, jeden ze čtyř lidí na světě schopných mluvit o kvantovém počítači IBM, bude přednášet o využití blockchainu v podnikání. Budoucnost kryptoměn bude samozřejmě také jedním z diskutovaných témat na festivalu.

  • Budoucnost učení a práce

Virtuální realita nejsou jen hry, kde rozsekáváte kostky do rytmu či pomáháte zastavit rozčileného Golema. Meetingy přesunuté do virtuální reality mají pomoci hlavně v nadnárodních firmách a omezit potřebu cestovat kvůli osobní schůzce. Na festivalu bude také zaparkovaný kamion společnosti FabLab, který přiveze jinak těžko dostupné moderní výrobní stroje. Návštěvníci si mohou za dozoru lektorů vyzkoušet 3D tiskárnu, automatický vyšívací stroj, laserovou řezačku, modelovací frézku a další přístroje. Kamion si navíc mohou „vypůjčit“ školy, aby si i mladší generace vyzkoušely, co je v práci budoucnosti čeká.

  • Budoucnost zdraví

Jak bude vypadat svět, kde zásadní úprava DNA, a tudíž i přetvoření člověka na bytost možná zcela odlišnou, bude jednou z našich možností? Diskutovat se bude naše schopnost ovládnout evoluci. Stejně tak se budou probírat nové technologie a implementace robotů ve zdravotnictví především v oblasti chirurgie a radioterapie.  

  • Budoucnost stravování

Experti předpokládají nárůst populace na 9,1 miliardy osob do roku 2050. Poptávka po potravinách se má ve stejné době zvýšit o 70 %. Na Future Port Prague je proto jedním z hlavních témat také stravování. Řešit se budou například různé náhražky masa a budoucnost masného průmyslu ve světě, kde se extenzivní chov přestává vyplácet. Stanou se pokrmy z hmyzu zcela každodenní záležitostí i v Evropě? Můžeme udržitelně pěstovat využitím aeroponie či vertikálního zemědělství? A samozřejmě něco pro fajnšmekry – stravování ve vesmíru
 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10