Konec halogenových žárovek v EU se odsouvá na září 2018

 

Ukončení prodeje halogenových žárovek nestihne Evropany v září 2016, ale až o dva roky později. EU se tak rozhodla po nátlaku výrobců osvětlení.

halogenové žárovkyVýrobci osvětlení by nejradši zákaz halogenek odložili až na rok 2020. 

Halogenová žárovka spotřebuje přibližně 5krát více energie než její mladší sestra s LED diodou. V roce 2009 se proto členské státy EU dohodly, že odsoudí všechny světla s energetickou třídou C nebo horší k zániku na podzim 2016.

Halogenky to zpravidla dotáhnou na energetický štítek s označením D, takže by se s nimi museli spotřebitelé už v příštím roce rozloučit. Nakonec ale EU otočila a soumrak halogenových světel se plánuje až na září 2018.

Počkáme si na dokonalejší LED žárovky

Výrobcům osvětlení se podařilo přesvědčit eurokomisaře, že za další dva roky se zdokonalí LED žárovky natolik, aby přinesly ještě větší úsporu, než kdyby již v roce 2016 lidé nakoupili méně účinné ledky.

EU tedy souhlasila s argumentací, že LED světelné zdroje ještě nejsou dostatečně efektivní, aby se za rok staly jediným dostupným svítidlem na trhu. Trochu se proto vkrádá otázka, jestli evropští zákonodárci neuspěchali také „popravu“ obyčejných žárovek v roce 2012.

I když někteří obchodníci mazaně zákaz obešli tím, že běžné žárovky prodávají jako výrobek pro průmyslové užití. Nařízení EU totiž nedovoluje prodej žárovek s wolframovým vláknem pro potřeby domácností.

Soumrak halogenových žárovek připraví o práci 6 800 lidí

Odklad konce halogenek také EU zdůvodnila ztrátou pracovních míst v průmyslových odvětvích navázaných na výrobu těchto světel. O práci přijde tak jako tak asi 6 800 Evropanů, ale pozdější termín zákazu halogenových žárovek by měl umožnit podporu nových firem, které budou vyrábět LED světelné zdroje.

Zhasínáte? Za svícení ušetříte i s levným dodavatelemSrovnat ceny elektřiny 2015

V současnosti totiž platí, že halogenky odcházejí na trh z evropských továren, zatímco LED žárovky se vyrábějí převážně v podnicích mimo starý kontinent.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2