Historie výroby elektřiny: Edisonova elektrárna vylétla do povětří

 

Historie výroby elektřiny je nerozlučně spjatá s průmyslovou revolucí. Využívalo se hlavně místních zdrojů energie. Staré náhony a vodní mlýny se osadily turbínou. Doslova přelom ve výrobě elektřiny ale způsobil parní stroj.

Historie výroby elektřinyMonumentální elektrárnu Battersea, která stojí na břehu Temže od roku 1939, proslavila hudební skupina Pink Floyd. Voda základ života

Zatímco se britská města v průběhu devatenáctého století halila do páry a dýmu, lord William Armstrong jako jeden z mála kritizoval bezostyšné plýtvání uhlím. Předpovídal, že Anglie vyčerpá své zásoby během dvou století. Spásu viděl v obnovitelných zdrojích energie. Pokrokový průmyslník v roce 1878 spustil první hydroelektrárnu na světě. Voda z jezera v jeho panství poháněla jednoduché dynamo, které rozsvítilo obloukovou lampu v zámecké galerii. O dva roky později už celé rozlehlé venkovské sídlo osvětlovaly žárovky.

V lordových stopách

Průkopnického britského lorda následovala celá řada dalších projektů. 1881 začala sloužit hydroelektrárna poblíž Niagarských vodopádů. Problémy tehdejších elektrických pionýrů dokumentuje osud elektrárny na řece Way v Anglii. Elektřina rozsvítila potemnělé uličky provinčního města Godalming. Zlákat se nechala i místní honorace. Jenže provoz stíhal jeden problém za druhým. Povodně, drahá energie a výpadky sítě donutily město přejít na osvědčený svítiplyn. Elektrárna po třech letech provozu zkrachovala.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Vizionář Edison

Vynálezce Thomas Alva Edison si byl vědom, že jeho vynálezy se mohou v praxi uplatnit, pouze pokud se podaří vyrábět elektřinu centrálně a rozvádět ji do domácností. Jako vzor sloužila plynárenská soustava, která na sklonku 19. století dosahovala mamutích rozměrů.

Díky svým vynálezům se stal Američan Edison doslova celebritou po celém světě. Na elektrických výstavách v Paříži a Londýně sklidil obrovské ovace. Podařilo se mu přesvědčit zámožné investory a získal peníze na stavbu parních elektráren. Během přelomového roku 1882 vyrostly hned dvě. Londýnský 27tunový generátor dostal jméno Jumbo. Dodával proud do nejbližšího okolí – poštovnímu úřadu, hospodě nebo kostelu. Rozšiřování soustavy brzdily plynárenské společnosti, které se obávaly ztráty monopolu. Bránily kopání silnic a pokládání elektrických kabelů.

První podnikatelský projekt

 

Jak fungují elektrárny

Klasické elektrárny fungují na principu přeměny vázané energie. Ta se čerpá například z uhlí, jádra, vody nebo větru. Tato energie se nejčastěji přetváří na energii mechanickou a pohání elektrický generátor, který vytváří elektrickou energii.

 

Skutečně první komerční elektrárna se otevřela v září téhož roku v New Yorku. Opět u toho nebyl nikdo jiný než Edison. V Pearl street vyrostla budova, která v sobě ukrývala šest obřích generátorů na stejnosměrný proud. Během dvou let se k síti připojilo na 10 000 lamp pouličního osvětlení a přes 500 zákazníků z jižního Manhattanu. Ne všichni byli s výkřikem moderní techniky spokojeni. Proti provozu se bouřili lidé z okolních čtvrtí, které otravoval hustý kouř z elektrárenských komínů.

Smutný konec elektrárny

Hřebíček do rakve nezasadili elektrárně nespokojení sousedi ale mohutný výbuch ve strojovně. Následný požár těžce poškodil vybavení a zničil všechny generátory. Ačkoli musela elektrárna po osmi letech provozu uzavřít, Edison světu ukázal, že masová výroba elektřiny a její přenos do širokého okolí je reálný. Tím položil základní kámen modernímu elektrárenství.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4