Hlídejte si rodinné finance. 6 rad, jak ušetřit tisíce

 

Nenechte se odírat bankami nebo dodavateli energií. Spoléhají na vaši lenost a pohodlnost. Účty za telefon, energie, spořicí a osobní účty, hypotéka nebo půjčky – to jsou oblasti, kde všude vám unikají peníze. Jak správně vést rodinné finance?

svět hazarduNemusíte se ponořit do světa hazardu, abyste obohatili rodinný rozpočet. Pojďte si s námi udělat revizi svých výdajů. Možná budete překvapeni, kolik zbytečně platíte bankám, operátorům a energetickým společnostem. Chovejte se finančně zodpovědně a skliďte sladké plody v podobě ušetřených peněz. Obohatit rodinný rozpočet o několik tisíc korun není nic nemožného.

1. Najděte si levnější běžný účet

Ačkoli bankovní poplatky ukusují z vašeho běžného účtu po malých soustech, v ročním součtu se může jednat o pořádnou porci. Korunka ke korunce a tisícovka nepozorovaně zmizí v nenasytném bankovním chřtánu. Obzvlášť nevýhodné jsou letité osobní účty. Po nedávném vstupu řady nových bankovních domů na český trh se prostředí změnilo. Společnosti nabízí nejen nové služby, ale hlavně za ně vybírají méně peněz.

2. Pozor na energetickou černou díru

Platby za energie jsou obrovskou černou dírou, ve které nenávratně mizí rodinné peníze. Řada domácností platí za elektřinu nebo plyn zbytečně moc. Přitom stačí přejít k levnějšímu dodavateli. Výše úspory se samozřejmě odvíjí od způsobu využití elektřiny a plynu.

Citelné úspory dosáhnou především ti, kteří zemním plynem nebo elektřinou ohřívají vodu a topí. Průměrná úspora zákazníků Ušetřeno.cz je 4 000 korun. Nicméně i lidé, kteří na plynu či elektřině pouze vaří, mohou rodinnému rozpočtu ulevit o několik stovek korun za rok.

TIP

Vyzkoušejte užitečné tipy:

 

3. Volání a internet

Patříte mezi osoby, které mají mobilní telefon neustále v ruce? Jestli vaše měsíční účty za volání přesahují více než 500 korun, podívejte se po neomezeném tarifu. Je zde velká šance, že ušetříte. Do všech sítí budete volat a posílat SMS zadarmo, navíc dostanete pořádnou porci dat.

4. Neschovávejte peníze pod matrací

Máte něco našetřeno? Nechat ležet ladem těžce naspořené peníze je ekonomicky nevýhodné. Postupem času jejich hodnota klesá.  Jak tomu zabránit? Nemusíte mít znalosti investičního makléře, stačí jednoduše přesunout úspory na spořicí účet. Banka vám už peníze sama zhodnotí. Spořicí účet je výborný doplněk ke klasickému účtu. Jediný otazník je, v kterém finančním ústavu si ho založit.

Nenechte nic náhodě a začněte spořit.Srovnat spořicí účty

5. Refinancujte starou hypotéku

Úvěry na bydlení jsou nejlevnější v historii. Splnění snu o vlastním bydlení je dostupnější pro stále větší skupinu Čechů. Radovat se ale mohou i ti, kteří už hypotéku delší dobu splácí. Stačí ji refinancovat. Princip spočívá ve splacení stávající hypotéky novou. Získáte výhodnější úrokovou sazbu a ušetříte na splátkách. Celková úspora se pohybuje v řádech tisíců až desetitisíců.

6. Zbavte se nevýhodných půjček

Podobně jako s drahou hypotékou můžete zatočit i s nevýhodnou půjčkou. Refinancováním úvěru v jiné bance snížíte úrokovou sazbu a měsíčně ušetříte stovky korun.

A co když na svých bedrech nesete více půjček? Pomůže vám konsolidace půjček. Funguje na principu sloučení všech závazků do jedné velké půjčky. Díky tomu získáte kontrolu nad účty, zpřehledníte splácení a ušetříte na bankovních poplatcích.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5