Hypotéka krok za krokem: Podle jakého klíče vybrat tu správnou nemovitost?

 

Toužíte po vlastním bydlení, a tak jste se rozhodli dát hypotéce zelenou? Pokud si ještě nejste jistí, jaký typ bydlení by pro vás a vaši rodinu byl ten pravý, víme, na co byste se při rozhodování měli zaměřit. Podcenit volbu nemovitosti se rozhodně nevyplácí.

opravená nemovitostByt, nebo dům? Nová nemovitost, nebo rekonstrukce starší stavby?  

V rámci seriálu Hypotéka krok za krokem jsme se už věnovali otázce, pro koho je hypotéka vhodná. Domníváte-li se, že hypoteční úvěr je tou správnou cestou k vlastnímu bydlení i pro vás, čeká vás nyní výběr vhodné nemovitosti, který může být během na dlouhou trať. Domy a byty jdou totiž v současnosti na dračku, neboť úrokové sazby hypoték klesly na historické minimum, a tak se o tuto formu financování bydlení zajímá stále více lidí. 

 
Přemýšlíte o hypotéce i vy? Prozkoumejte nabídku bank. Úroky jsou rekordně nízké!

Nebývale dostupné hypotéky zapříčinily developerský boom, staví se jako o život. Narůstající zájem o vlastní bydlení však zároveň zvyšuje ceny nemovitostí – ty v některých krajích České republiky meziročně vzrostly bezmála o 10 %. Protože většina lidí má omezený rozpočet, může se hledání ideálního bydlení za rozumnou cenu protáhnout i na řadu měsíců.

Zvažte své finanční možnosti a zahrajte si na vědmu

 

V novém seriálu Hypotéka krok za krokem vám v jednotlivých krocích popíšeme, jak na hypoteční úvěr. Zmíníme také přednosti i úskalí hypotéky, abychom vám usnadnili rozhodování. 

 

Než začnete pátrat po konkrétní nemovitosti, vezměte si tužku a papír a přehledně si sepište veškeré své rodinné příjmy a výdaje, případně i našetřenou částku, kterou můžete do bydlení vložit ze svého.

Obecně platí, že čím vyšší bude váš vlastní vklad, tím vstřícněji bude banka přistupovat ke schválení hypotéky. Klienti, kteří disponují vlastními úsporami, představují pro poskytovatele hypotečních úvěrů menší riziko a působí důvěryhodněji.

Hypotéka představuje nezanedbatelný finanční závazek na několik desítek let. Proto se pokuste neopomenout ani výdaje, které prozatím řešit nemusíte, ale možná s nimi budete muset počítat v budoucnosti (např. odchod jednoho z partnerů na rodičovskou dovolenou a s ním spojený výpadek příjmů). Jen tak zajistíte, že vás podobná situace nezaskočí.

Vypočítejte si, na jakou částku můžete dosáhnout

Pohled na důkladně sepsané příjmy a výdaje vám prozradí, kolik peněz můžete měsíčně postrádat pro splácení hypotečního úvěru. Díky naší hypoteční kalkulačce poté snadno orientačně zjistíte, zda s takovou splátkou můžete u jednotlivých bank dosáhnout na sumu, kterou byste do bydlení rádi investovali.

TIP

Přemýšlíte o vlastním bydlení? Víme, co by vás mohlo zajímat!

 

Odborníci z řad bankovních a finančních poradců svým klientům radí, aby při splácení hypotéky nešli až na samou hranici svých finančních možností. Vždy je lepší myslet na zadní vrátka a vedle pravidelné splátky si odkládat určitou rezervu, na kterou se můžete spolehnout v případě neočekávaného výpadku příjmů či nutných výdajů, s nimiž jste předem nepočítali.

Starší nemovitost má sice duši, ale může vyžadovat další náklady

Jen málokdo si může dovolit bydlení vybírat pouze na základě svých preferencí. Pro mnoho lidí logicky zůstává rozhodující finanční hledisko věci. Výhodou pořízení staršího bytu či domu k následné rekonstrukci je nižší pořizovací cena, v níž bývá zahrnutý i pozemek. 

„Pro většinu klientů je rozhodující cena nemovitosti. Musí zvážit a spočítat si, zda se jim vyplatí pořízení zcela nové nemovitosti, nebo pořízení starší a investice do její rekonstrukce. V Praze se například ceny nových bytů pohybují o 150 až 200 tisíc korun dráž než zakoupení starého bytu včetně kompletní rekonstrukce."

- Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank

Je ale třeba si dobře spočítat, jak vysokou investici budou vyžadovat nutné úpravy nemovitosti, která má sice určitou historii a „duši“, ale zároveň může skýtat i celou řadu nedostatků, které nemusí být na první pohled zřejmé.

Rozsah oprav nejlépe vyčíslí zkušený odborník

Než starší nemovitost koupíte, měl by ji v každém případě vidět kvalifikovaný odborník v oblasti stavebnictví, který dokáže odhadnout, jak rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci bude dům vyžadovat. Zmenšíte tak riziko, že vás v budoucnu překvapí náklady, se kterými jste původně nepočítali.

„Starší byt či dům přináší určité riziko. Důležité je zvážit nejen lokalitu, její atraktivitu a dopravní dostupnost, ale také nemovitost jako celek. Záleží na tom, v jakém stavu jsou stoupačky, střecha, výtah, okna a ostatní společné prostory. Klienti by se měli ujistit, zda je nečekají další výdaje, které nejsou zahrnuty v kupní ceně. Oproti tomu nové bydlení je v záruční době, a tak za možné vady a nedodělky nese odpovědnost prodávající. Lze ale předpokládat, že kupní cena nového bytu či domu bude vyšší. "

- Marek Petráš, specialista na financování bydlení, Česká spořitelna

Mnoho z těch, kteří se rozhodnou pro zrenovování již existující nemovitosti, přistupují k rekonstrukci postupně podle aktuální potřeby a finančních možností. Ti šikovnější se nebojí do menších oprav pustit sami, a tak mohou ušetřit za práci řemeslníků. Přesto ale lidé, kteří rekonstruují postupně, žijí neustále tak trochu na staveništi, což nemusí každému vyhovovat. U nového bydlení tyto starosti odpadají.

„Další položkou ke zvážení jsou výdaje za užívání nemovitosti. Ty nové jsou nejčastěji stavěny s využitím nejnovějších technologií, které šetří energie, a tím i peníze svého majitele. Výměna střechy, izolace nebo starých netěsnících oken u starší nemovitosti může zvedat jak částku do společného fondu oprav, tak i výši poplatků za energie. Samotná rekonstrukce navíc nemusí znamenat odstranění všech problémů. Koupí novostavby se většině těchto obtíží dá snadno vyhnout."

- Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank

Při koupi nové nemovitosti pátrejte po referencích

Pokud se rozhodnete stavět na „zelené louce“, můžete si sice bydlení vytvořit k obrazu svému, ale kromě samotné stavby budete nejprve muset zainvestovat nemalou částku do koupě pozemku. Rozhodnete-li se pro pořízení hotového domu „na klíč“, je možné, že budete dlouho hledat takový, který bude alespoň rámcově odpovídat vašim představám, životnímu stylu a zároveň finančnímu limitu. 

muž staví zeďOdvážnější a manuálně zruční jedinci se do stavby můžou pustit sami. 

Vzhledem k tomu, že nemovitosti v současnosti rostou jakou houby po dešti, se také mnohem častěji než dříve vyskytují případy, kdy majitelé nové nemovitosti postupně musí řešit stavební nedostatky. Ty vznikají v důsledku toho, že některé stavební firmy upřednostňují kvantitu před kvalitou. Proto je vhodné si společnost, která dům postavila, před koupí důkladně „proklepnout“. Spolehnout se můžete na doporučení přátel či známých, případně můžete zapátrat po internetových referencích.

„Byt v novostavbě nebo nově postavený dům mají své výhody. Do nového se většinou můžete ihned nastěhovat, zatímco u starší nemovitosti musíte čekat na dokončení rekonstrukce. Ta stojí nejen peníze, ale i čas."

- Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank

Vítané snížení nákladů na bydlení snů přináší stavba svépomocí. Pokud máte dostatek odvahy, trpělivosti, kontakty na spolehlivou stavební firmu či řemeslníky a rodinné příslušníky nebo kamarády, kteří jsou ochotni přiložit ruku k dílu, máte napůl vyhráno.

Musíte ale počítat s tím, že dům nevyroste ze dne na den a pravděpodobně ani z měsíce na měsíc. Výhodou tohoto postupu ovšem je již zmíněná úspora a fakt, že si tak můžete postavit bydlení, které vám bude maximálně vyhovovat.

Příští díl série HYPOTÉKA KROK ZA KROKEM se bude věnovat představení možností, jakými lze financovat bydlení. Hypotéka totiž není jediným řešením, proto vám náš přehled může usnadnit rozhodování.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7