Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření

 

Toužíte si postavit nebo zrekonstruovat dům a stojíte před otázkou, zda využít hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření? Není to lehké rozhodnutí, proto Vám pomůžeme tím, že Vám představíme a srovnáme oba druhy úvěrů.

Obecně je pro Vás jako pro fyzickou osobu výhodnější úvěr ze stavebního spoření, jelikož je univerzálnější než hypoteční úvěr. Stavební spoření má výhody díky státní podpoře a menší úrokové sazbě z hlediska výše a délky fixace. Ovšem i hypoteční úvěr má své výhody a záleží pouze na Vás, co upřednostníte.

 

Výhody a nevýhody úvěru ze stavebního spoření

domecek 

Stavební spořitelny garantují neměnnou a stabilní úrokovou sazbu, díky čemuž je možné přesně vyčíslit, kolik bude úvěr ze stavebního spoření klienta stát. Na rozdíl od hypotečního úvěru, kdy Vám banka půjči takřka jakoukoli sumu, Vám u úvěru ze stavebního spoření spořitelna půjčí maximálně 80 % z odhadní ceny nemovitosti. Významnou výhodou oproti hypotéce je však to, že klient získává každoročně státní příspěvek, který snižuje RPSN úvěru ze stavebního spoření. Klient stavební spořitelny jistě ocení i to, že může kdykoli splatit vyšší částku zcela bez sankcí.

Stavební spořitelny do určité výše úvěru nevyžadují ručení nemovitostí a vystačí si pouze s prokázaným příjmem. Při výběru stavební spořitelny se soustřeďte na podmínky poskytnutí úvěru a jeho splácení. Zjistěte si poplatek za uzavření úvěru, který se může při vyšší cílové častce lišit. Můžete tak ušetřit i několik tisíc korun. Dále si dejte pozor na podmínky poskytnutí překlenovacího úvěru a požadavky na zajištění.

Výhody a nevýhody hypotečního úvěru

 

Chcete-li být se svým úvěrem spokojeni, dejte si pozor na své finanční možnosti a ujasněte si představy o splácení. Obě varianty si nechte porovnat a vysvětlit úvěrovými odborníky.

 

V případě hypotečního úvěru ručíte za splácení právě vlastní nemovitostí. V případě, že se Vy jako klient dostanete do finančních problémů, banka Vaši nemovitost prodá a z utržených peněz pokryje nesplacený úvěr. Banka Vám na rozdíl od spořitelny půjčí i 100 % z hodnoty nemovitosti, ale při vyšší úrokové sazbě. V případě, že Vám je méně než 30 let a chcete splácet co nejmenší sumu, můžete úvěr splácet až čtyřicet let, jelikož budete mít možnost splácet ho až do 70 let věku klienta.

Ovšem vždy záleží na Vašich možnostech. Dobu splatnosti si můžete nastavit podle svých představ a v průběhu splácení ji můžete i v určitých případech měnit. Důležitá je pro Vás i délka fixace, která Vám zajistí stejnou výši úrokové sazby za určité období, například za rok nebo i za dvacet let. Délku fixace si nastavte podle toho, zda očekáváte nějaký příjem. V případě, že něco zdědíte nebo Vám někdo vrátí dluh, zvolte kratší dobu fixace, můžete tak splatit větší část úvěru bez sankcí.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2