Internet v mobilu: Cena za 10 let klesla více než tisíckrát

 

Před deseti lety mobilní internet teprve začínal a podle toho taky vypadal. Dnes už bez něj nedáme ani ránu. Jak se změnil a proč byl tehdy jen pro vyvolené?

Ceny mobilního internetuDnes už můžete surfovat mnohonásobně levněji než před lety. 

Psal se rok 2005 a hitem těch nejchytřejších telefonů tehdejší doby byl WAP (Wireless Application Protocol). Byl to první nesmělý krok k internetu do mobilu, který známe dnes. Nepředstavujte si ho ale jako plnohodnotnou webovou stránku. Do dnešní podoby mu přece jen něco chybělo. Mobily byly jednoduché, procesory slabé, displeje malé a to vedlo k jedinému – rozjet internet nebyla žádná hračka.

WAP aneb Neočekávejte příliš mnoho

Princip, jak pracoval WAP, byl vlastně velmi prostý. Plnohodnotné weby se důkladně „přežvýkávaly“ do jednodušší formy, kterou už zvládl mobil bez problémů zobrazit. Žádný obrazový zážitek se ale nekonal. Informace byly ze začátku pouze v textové podobě, až časem byl WAP obohacen o jednoduché obrázky. Oko grafika ale jistě zaplakalo, kvalita totiž byla nevalná. A to i přesto, že na mobilech už byly barevné displeje.

Existovaly také speciální portály operátorů (například Vodafone Live!), kde měl člověk k dispozici poměrně širokou nabídku informací v jednoduché podobě. Procházení nabídky bylo zdarma, až za čtení zpráv a stahování obsahu se platilo. Neomezené měsíční prohlížení vyšlo na 120 Kč pro všechny rubriky, denní zhlédnutí jedné rubriky (zprávy, sport a další) vás vyšlo na sympatických 7 Kč. Samostatnou kategorií pak byly melodie, obrázky a tapety na plochu. Zákazníka vyšly na 30 až 90 Kč.

Statisíce za 1 GB dat. Vážně?

Proč se dříve internet v mobilu nepoužíval tolik jako dnes? Je to jednoduché. Nejenže technologie nebyla přizpůsobena přenosu vyššího objemu dat a rychlost připojení byla zoufale malá. Ani cena nebyla příznivá. Tehdy se zaplatilo u WAPU v průměru na 0,60 Kč za jeden kilobajt dat, přes GPRS vás stejný objem vyšel přibližně na 0,15 Kč. Přepočteme-li to do dnešních cen, dostali bychom se do čísel, nad kterými zůstává rozum stát. 1 GB dat by stál přes 600 000 Kč. Člověk si asi přece jen koupil raději noviny, než se připojil na WAP.

Kolik zaplatíte za mobilní internet nyní?Srovnat ceny

Že se všechno zdražuje? Internet tedy ne

Ceny zboží sice v čase rostou a mléko už za dvě koruny nekoupíte. Naštěstí to ale neplatí o internetu v mobilu. Ceny samozřejmě nebyly v tomhle směru udržitelné a ruku v ruce s vývojem technologií rapidně klesaly. Upustilo se od nesmyslného účtování po kilobajtech a na řadu přišla taková pravidla, která už jsou pro zákazníky přece jen příznivější.

Srovnání cen mobilního internetu v čase
Období Technologie Cena za 1 kB Poměrná cena za 1 GB
Dříve GPRS/EDGE 0,15 Kč 158 286 Kč
WAP 0,60 Kč 629 146 Kč
Nyní LTE 0,00013 Kč 133 Kč
 

Dnes je nabídka mobilního internetu opravdu široká a vybere si z ní každý. A cena? Na to, abyste byli neustále online, si půjčku brát opravdu nemusíte. Třeba takových 1,5 GB rychlého internetu vás vyjde na méně než 200 Kč. Co to znamená? Za jeden kilobajt zaplatíte i více než tisíckrát méně než před lety. Co myslíte, není na čase se také konečně připojit?

TIP

A někdy za připojení neplatíte ani korunu!

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png