Internetové bankovnictví: Využíváte ho na maximum?

 

Zkontrolovat zůstatek na účtu, uhradit nájem či nastavit trvalou platbu. Běžné bankovní operace zvládá skrze internetové bankovnictví většina z nás. Ale co další možnosti a vychytávky? Využíváte je, nebo o nich nemáte ani ponětí?

notebook internetové bankovnictví 

V polovině devadesátých let minulého století, kdy tehdejší Rodinná záložna spustila jako první internetové bankovnictví, by sotvakdo tušil, že jednou plnohodnotně nahradí úhledně vyhlížející úředníky za přepážkou a usnadní nám život. V dnešní době už si málokdo dokáže představit, že by kvůli každé bankovní operaci utíkal na pobočku a modlil se, aby stihl otevírací dobu. Dnes téměř vše vyřešíme prostřednictvím internetového bankovnictví, které nabízí prakticky každá banka.

 

4 výhody e-bankovnictví

  • Bankovní operace vyřídíte rychle.
  • Potěší vás i intuitivní ovládání.
  • Vysoké zabezpečení dodá na klidu.
  • Nízké poplatky jsou třešničkou na dortu.
 

Internetové bankovnictví (též internetbanking) umožňuje snadnou obsluhu vašeho bankovního účtu odkudkoliv prostřednictvím počítače, tabletu či chytrého telefonu. Oproti běžnému bankovnictví má mnoho výhod. Na rozdíl od úředníků je tu pro vás 24 hodin, 7 dní v týdnu. Bankovní transakce jsou navíc realizovány velmi rychle – v rámci jedné banky okamžitě, mezi bankami většinou do druhého dne. Silným argumentem jsou poplatky. Oproti osobní návštěvě banky jsou výrazně levnější, ve většině případů dokonce nulové. S vysokým zabezpečením navíc úměrně klesá obava z toho, že o své peníze přijdete. Nejenže stránky jsou šifrované, chráněni jste i systémem autorizace plateb (nejčastěji formou SMS zprávy).

Víte, který běžný účet je nejlevnější? Přejít do srovnání

Co všechno internetové bankovnictví nabízí?

Běžné bankovní operace využíváme skrze internetbanking běžně. Sledujeme aktuální zůstatek či pohyby na účtech, provádíme platby nebo si stahujeme elektronické výpisy. Pravděpodobně máte nastavené i některé trvalé či SIPO platby. Existuje však celá řada dalších specifických možností, které možná vaše e-bankovnictví také umožňuje, a vám přitom zůstaly až do této chvíle skryty.

1. Nastavujte limity jedním kliknutím

V internetovém bankovnictví si můžete snadno snížit či zvýšit limity pro platby kartou na internetu, u obchodníků či při výběru hotovosti z bankomatu. Zejména pro internetové nakupování se hodí mít nízké limity, které si v případě platby nárazově zvýšíte. Zvládnete to během pár minut. V internetovém bankovnictví si navíc můžete snadno zablokovat stávající kartu či zažádat o novou.

2. Plaťte účty prostřednictvím e-faktury

Některé banky umožňují přijímat a platit pomocí e-faktury (nejčastěji se s nimi setkáte u dodavatelů energií či při platbě pojištění). Jedná se o klasickou fakturu v elektronické verzi, která se zasílá přímo do internetového bankovnictví. Jedním kliknutím ji otevřete a druhým rovnou zaplatíte! Veškeré podklady k platbě se vám automaticky předepíšou. Ušetříte tak čas, peníze i lesy.

3. Zažádejte o další bankovní produkty z pohodlí domova

Máte zájem o spořicí účet, kreditní kartu či třeba spotřebitelský úvěr? I o tyto bankovní produkty si můžete zažádat z pohodlí domova prostřednictvím svého online bankovnictví. Službu už nabízí drtivá většina bank. Často si můžete takto pohodlně sjednat i cestovní pojištění.

TIP

I s tímto se můžete setkat v internetovém bankovnictví:

 

4. Dobijte si snadno předplacenou kartu

Ještě jste nenarazili na výhodný mobilní tarif nebo vám jednoduše vyhovuje předplacená karta? Utíkat do trafiky není třeba, většina bank nabízí v rámci svého e-bankovnictví možnost rychlého dobití.

5. Ušetřete čas platebními šablonami

S platebními šablonami si usnadníte život. Jedná se v podstatě o předvyplněné platební příkazy, které zasíláte nepravidelně, či se u nich mění částka. Můžete si u nich nastavit kromě čísla účtu také variabilní, konstantní a specifický symbol. Platba vám pak zabere jen pár sekund.

6. Mějte své finance pod kontrolou

Zapisovat si útraty do deníčku nebo vytvářet složité tabulky? Už nemusíte. Dnešní internetové bankovnictví slouží také i pro přehlednou správu vašich financí. Platby se u mnoha bank dokážou automaticky kategorizovat do jednotlivých skupin (ty si můžete vytvářet i sami) a vy tak okamžitě víte, kolik utratíte za potraviny nebo třeba zábavu. K přehledu pomáhají i koláčové grafy a další vychytávky jako třeba nastavení limitů pro jednotlivé skupiny. Díky tomu můžete snáze plánovat finanční kroky a najít skulinky, kde by se ještě dalo ušetřit.

Hit poslední doby: Bankovní aplikace do chytrých telefonů

internetové bankovnictví 

Tím, jak se vývoj technologií posouvá dál, se zvyšují naše nároky na uživatelský komfort. Internetové bankovnictví už nestačí. Chceme mít možnost spravovat své finance rychle a hlavně pohodlně i z našich chytrých telefonů.

Proto narůstá počet klientů, kteří využívají smartbanking – speciální bankovní aplikace do mobilu. Ty umožňují sledovat pohyby a zůstatky na účtu, jednorázové platby, některé dokonce nabízí možnost dobíjení předplacených karet či sjednat cestovní pojištění. Upotřebíte i přehled nejbližších bankomatů.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3