Chcete investovat? Nemusíte být Vlk z Wall Street, tyto pojmy byste ale měli znát

 

Máte na základě zhlédnutí hollywoodských filmů pocit, že obchod s akciemi je aktivita vhodná jen pro otrlé byznysmeny v perfektně padnoucích oblecích? Že své peníze skutečně zhodnotíte, jen pokud budete mít silný žaludek a pořádně ostré lokty? Nemusíte se obávat, investování je ve skutečnosti mnohem mírumilovnější, než by se z filmových trháků mohlo zdát. A pustit se do něj může takřka každý. Abyste se v investicích zorientovali, připravili jsme pro vás slovníček pojmů, které se vyplatí znát.

Leonardo Dicaprio ve snímku Vlk z Wall StreetZapomeňte na předsudky z filmů. Do investování se může pustit každý, kdo má trochu kuráže. Zdroj: Paramount Pictures 

Hledáte způsob, jak zhodnotit své úspory, ale tradiční konzervativní produkty jako spořicí účty či stavební spoření pro vás nejsou dostatečně atraktivní? Jestliže máte peníze navíc, které byste rádi zhodnotili se zajímavým výnosem, baví vás čísla a láká vás i určitá porce adrenalinu, pak by pro vás svět investic mohl být tou pravou volbou.

Oprostěte se od hollywoodského klišé

I když hollywoodské trháky někdy nepřímo naznačují, že investiční burza je exkluzivním místem, kam nemůže proniknout zdaleka každý, není to tak úplně pravda. Představa, že investovat mohou jen majetné osoby, které mají na účtu zbytečné statisíce či miliony, je mýtus. Do investic se může pustit každý, komu se daří si každý měsíc odložit určitý obnos stranou.

  
Jsou pro vás investice španělskou vesnicí? S radostí vás touto oblastí provedeme!

Způsobů, jak můžete své úspory investovat a dále je rozmnožovat, existuje celá řada. Některé investiční postupy jsou riskatnější, a tak je ocení ti, kteří vyhladávají trochu vzrušení, jiné jsou vhodné i pro velice konzervativní investory. Odvážnější jedinci se do světa čísel a křivek pustí sami, zatímco jiní se obrátí na investičního poradce, který pro ně připraví plán na míru jejich představám a finančním možnostem.

Ať už se rozhodnete svět investic a zajímavého zhodnocení vašich peněz objevit sami, či s pomocí odborníků, termíny, které naleznete níže, se vám určitě budou hodit:

SLOVNÍK ZÁKLADNÍCH INVESTIČNÍCH POJMŮ:

 • Centrální banka

Nebo také ústřední banka, rezervní banka, monetární autorita nebo národní banka, je základní banka státu. Představuje nejvyšší bankovní dozor a určuje měnovou politiku v zemi. V České republice je centrální bankou Česká národní banka (ČNB).

 • Diverzifikace portfolia

Je rozložení portfolia do různých investičních nástrojů. V případně investic do akcií rozložení do různých titulů (z různých oblastí nebo oborů). Nespoléháte tak na jediný produkt, nýbrž rozdělujete své aktivity do různých oblastí. Správné rozložení investic významně snižuje riziko podnikaní. Vaše portfolio pak není ovlivněno negativním pohybem jedné z investic. Pohyby jednotlivých investic se při promyšlené diverzifikaci naopak doplňují.

 • Dividenda

Dividenda je podíl ze zisku společnosti, ve které jste akcionářem. Díky této pozici máte právo podílet se na zisku, ale také zasahovat do řízení společnosti například hlasováním na valné hromadě.

 • ETF

V angličtině Exchange Traded Funds, v češtině burzovně obchodovaný fond. Tento typ fondů patří do skupiny investičních nástrojů, které umožňují snadnou diverzifikaci portfolia.  Od OPF se liší hlavně tím, že nejsou spravovány člověkem – investičním manažerem, který aktivně vybírá jednotlivé cenné papíry do portfolia, ale počítačem, který pasivně kopíruje nějaký zvolený index. Nakupovat a prodávat tyto fondy můžete prostřednictvím obchodníků s cennými papíry.

 • Finanční aktiva

Finanční aktiva jsou to například mince a bankovky, dluhopisy, akcie či různé pohledávky. V oblasti investování jsou finanční aktiva chápána jako investiční nástroj, který vlastní drží za účelem výnosu (zisku). Mimo finančních aktiv existují také reálná aktiva. Ta se z podstaty slova vyjadřují tím, že mají reálnou – fyzickou podobu. Pod nimi si můžeme představit nemovitosti, pozemky, stroje, umělecké obrazy, patenty či obchodní značky.

 • Investiční portfolio

Je součet všech vašich investičních nástrojů. Jak bude vypadat závisí hlavně na vašich investičních cílech, investičním horizontu a vašem rizikovém profilu. Obecně platí, že je dobré tvořit portfolio z investic, kterým sami rozumíte. Bude se vám poté lépe spravovat. V dnešní době ale není vůbec neobvyklé svěřit své investice do rukou odborníků, kteří vám peníze pomohou zhodnotit, a navíc šetří váš čas.

Wall StreetInvestiční realita je mnohem prozaičtější než její filmová podoba. 

 • Kapitálový trh

Tento pojem se často používá pro označení části finančního trhu, kde se odehrává pohyb cenných papírů. Výhoda obchodování na kapitálovém trhu spočívá v tom, že investoři mohou cenné papíry směňovat navzájem. K této směně obvykle slouží burzy cenných papírů.

 • Kapitálový zisk

Je rozdíl mezi aktuální tržní hodnotou aktiva a původními náklady na pořízení daného aktiva. Pokud chcete rozmnožit svůj majetek, musíte umět rozlišovat mezi kapitálovým ziskem a peněžním tokem. Kapitálové zisky jsou hůře odhadnutelné, a tudíž rizikovější, pokud ale vychází ze správné analýzy, nejsou hazardem. Tok peněz je však oproti tomu jistota a stálý příjem. Inteligentní investoři kombinují obojí.  

 • Nominální hodnota

Pokud budete někdy kupovat cenné papíry nějaké firmy či větší korporace, pak se určitě setkáte s termínem nominální (jmenovitá) hodnota cenných papírů (anglicky Face Value, Par Value). Ta se může výrazně lišit od hodnoty tržní (kurzu).

 • Pákový efekt

Finanční páka (anglicky leverage) spočívá v tom, že investor obchoduje nejen se svým kapitálem, ale především s pomocí dodatečně zapůjčeného kapitálu. Poměr vlastního a zapůjčeného kapitálu se pohybuje obvykle od 1:5 do 1:1000. Typickým případem páky je Forex / CFD trading u online brokerů, kteří umožňují klientům se zapůjčeným kapitálem spekulovat o vývoji tržních cen.

Velkou výhodou je, že nepotřebujete velký kapitál. Bez pákového efektu byste pro stejně velký zisk či ztrátu museli investovat nepoměrně větší částku. Ovšem násobí se nejen zisk, ale i potenciální ztráta. Pokud chcete zabránit tomu, aby velký výkyv ceny nežádoucím směrem smazal celé vaše konto, je nutné používat STOPLOSS – nastavit u každé pozice maximální hranici, kam až vaše ztráta smí zajít. 

 • Renta

Je pravidelný a stálý příjem, který zároveň není platbou za odvedenou práci ani prodané zboží. Může se může jednat o pronájem z nemovitostí, dividendy z akcií nebo úroky z dluhopisů. Člověku, který žije z renty, se říká rentiér.

 • Spekulant

Za spekulanta lze považovat aktéra na akciových (i jiných) trzích, který obchoduje téměř „naslepo“. Během velmi krátkého časového úseku tak může dosáhnout vysokých výnosů, ale také veškerý svůj majetek ztratit. Spekulanti většinou vyčkávají na náznak toho, jakým směrem by se mohl trh vydat a podle vyhodnocení informací nastupují do svých pozic. Trh s investicemi je těmito hráči silně ovlivněn.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1