Víte, jak nakupovat dárky?

 

Nakupujte s předstihem, nakupujte přes internet, nakupujte ve velkém. To už všichni známe, ale jsou to jen povrchní rady, co vůbec nereflektují realitu. Jen málo z nás skutečně umí nakupovat dárky. To je vidět v obchodech, na poště, která poslední týdny před Vánoci absolutně nestíhá a koneckonců i pod stromečkem. Neříkejte mi, že jste neotevřeli už někdy dárek, který křičel: „Byl jsem to poslední, co zbylo včera večer v obchodě!“ Jak se tedy má vážně nakupovat?

levné dárky 

Rady o internetu a srovnávání dáme stranou. Ty už jsme četli všichni mockrát. Chcete vědět, jak to dělají profesionálové? Chcete patřit mezi ty, kteří se vždycky s dárkem trefí do vkusu obdarovaného? Ty, co nikdy na nikoho nezapomenou? Tak popadněte tužku a papír!

1) Seznam obdarovaných

A neříkejte mi, že ho máte přece v hlavě. Pak zapomenete koupit bratrovi ty zpropadené ponožky a pro maminku budete mít čtyři různé šampóny. Udělejte si letos konečně skutečný seznam psaný na papír a pečlivě uložený v peněžence. 

 

V nejlepším případě obvolejte sourozence a dohodněte se, že rodičům a prarodičům se na dárky složíte. Když už jste v tom, tak se také shodněte, že navzájem si dárky vůbec dávat nebudete nebo si alespoň pošlete seznam věcí, co skutečně chcete.

 

2) Rozpočet a rozpočet na člověka

Na papír se seznamem obdarovaných si napište velkým písmem maximální částku, kterou jste schopni za dárky tento rok dát. Rozdělte toto číslo počtem lidí ve vašem seznamu. Následně rozpočítejte, komu můžete dát dárek za menší cenu (například roční neteř) a na koho si chcete dát stranou větší částku. 

Nejlepším dárkem dětem je zajištěná budoucnost.Začít spořit

3) Specializovaný katalog dárků

Na separátní papír se pokuste ke každému člověku na vašem seznamu napsat alespoň tři vlastnosti nebo věci, co si s nimi spojujete. Jedná se o brainstorming, takže cokoliv vás k danému člověku napadne, si napište. Ať už je to bratrova záliba v umění, dinosauři u syna nebo staré filmy u manžela. Další den se na seznam nápadů podívejte znovu a zamyslete se, z čeho můžete teoreticky vycházet.

Pokud vyloženě nevíte, že je to dar jejich snů, tak se vyvarujte čistícím prostředkům, hygienickým potřebám a podobným nedárkům.

Přepište si vhodné nápady a začněte nad nimi dumat. Pokud vás nic nenapadne, vezměte si k ruce strýčka Google. On vám určitě něco poradí. Nejlepší by bylo mít ve výsledku alespoň tři skutečné věci, co můžete každému věnovat. Najděte si kolik stojí a srovnejte si je od nejlevnějších po nejdražší. Bonusové body za věci, co můžete vyrobit.

Náš ukázkový seznam:

Babička (1 000 Kč): 
Ráda peče, počítá sudoku na tabletu, kouká na televizi a poslouchá rádio, ale špatně slyší, kávu si dává vždy po obědě na balkóně, nerada cestuje, často jí bolí prsty a zápěstí, kdysi pletla, ale teď už nemůže, ráda se parádí a chodí do divadla.

 • (ráda sedí na balkóně) pověsit pod balkón krmítko pro ptáčky 150 Kč
 • (špatně slyší) bezdrátová sluchátka k televizi 400 Kč
 • (kdysi pletla, ale teď jí vadí svírání jehlic) příze na pletení rukama 600 Kč
 • Další alternativy: hřejivá mast na ruce, stojan na tablet, oblíbené filmy a hudba na USB disku, exotická odrůda kávy, nové rádio do ložnice, mixér, šperk, lístky do divadla
 

Dětem můžete koupit online poukaz na počítačovou hru.

 

4) Online kupóny

Stalo se vám někdy, že jste dostali dárek neúměrně dražší, než jaký jste koupili a darovali vy? Jedno z dětí dostává více dárků než to druhé a už skoro vidíte slzy? Doplňte si seznam o online dárky pro případ nouze. Jednoduše mějte připravené ručně nakreslené „kupony a poukazy“ v obálkách a ve vhodný moment vytaste své eso v rukávu. Obdarovaného informujte, že mu přepošlete skutečný poukaz na e-mail. Kdybyste ho totiž poslali rovnou jemu, nebylo by to přeci překvapení. Ruční kresba dává najevo, že jste si s dárkem přeci jen vyhráli.  

5) Rezervace

Vše si najděte online a zarezervujte k osobnímu vyzvednutí. Jak již bylo řečeno, pošta a další doručovatelé kolem Vánoc nestíhají, navíc to stojí další peníze.

Pár rad na závěr

 • Tento rok balte vše do starých novin nebo krabic od bot. Ušetříte a je to ekologičtější.

 • Zkuste Vánoce jen o nepečeném cukroví. Ušetříte na energii.

 • Vánoční úklid zvládnete s podomácku vyrobenými čistícími prostředky.

 • Dekorace pouze přírodní. Jsou vkusné a neomrzí.

 • Před dětmi ukliďte všechny na ně mířené letáky a nenechte je koukat na reklamy se zapnutým zvukem.

 • Zamyslete se nad dlouhodobou údržbou každého dárku, aby od vás někdo nedostal několikatisícovou investici.

 • Nestíháte věc vyzvednout? Využijte zavezu

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9