Jak platit na internetu bez rizika?

 

Oblečení, jídlo, elektronika, zážitky, letenky i domácí zvířátka. To vše a mnohem víc si dnes již můžete objednat online. Co když ale přijde držák na ubrousky ve špatné barvě, oblečení o tři velikosti menší a telefon s prasklým krytem? Naštěstí existuje způsob, jak na internetu nakoupit a zaplatit až to, co si skutečně chcete ponechat. Jak na to?

mall pay 

Snad každý, kdo někdy nakupoval na internetu, zná to zklamání, kdy se těší na novou vymoženost do domácnosti či pestrobarevný svetr, ale po rozbalení balíčku mu zůstanou oči pro pláč. Někdy zásilka pro jistotu ani nepřijde.

Nakupování na internetu bez problémů? 

„Objednal jsem si online sluchátka, ale ta, co mi přišla, nefungovala. Poslal jsem je na reklamaci, jenže obchod dělal mrtvého brouka další dva měsíce,“ popisuje svou zkušenost s nakupováním přes internet Vojta. „Telefon, maily… nic nefungovalo. Ozvali se, až když jsem jim napsal ošklivý komentář na facebookový profil, prý mi peníze posílají obratem. Samozřejmě se nezapomněli přimluvit, abych své hodnocení smazal,“ dodává. Podobně nepříjemnými zážitky se to na internetu jen hemží. Vojta naštěstí své peníze zpátky dostal. Někteří ovšem takové štěstí nemají.

„Přišel mi balíček jen s půlkou zakoupených předmětů. Okamžitě jsem se ozvala a bylo mi řečeno, že zbytek zboží dorazí za týden v separátním balíku. Samozřejmě nic nepřišlo a stránky e-shopu byly zrušeny. Kvůli pár hloupostem, co moc nestály, jsem to už dál neřešila. Ale jestli takhle podvedli pár set lidí, tak si přišli na slušné peníze,“ vypráví zase Adéla.

Platba po rozbalení

Od nakupování online však Adélá s Vojtou neopustili. Je to pohodlnější, přehlednější a často i levnější než běhání po kamenných obchodech. Jak si ovšem zajistit, že v případě nefunkčního zboží nebudete muset složitě kontaktovat prodejce a čekat, zda vám uzná do 30 dnů reklamaci a následně vrátí peníze? Jak platit na internetu bez zbytečného rizika, že vám platba zůstane viset někde ve vzduchu a vy si nebudete jistí, jestli peníze vůbec ještě někdy uvidíte?

Se svým vlastním řešením přišel online obchod MALL.CZ. Služba MALL Pay je podobná odložené platbě. To v překladu znamená, že za zboží zaplatíte až v momentě, kdy si ho doma rozbalíte, vyzkoušíte a rozhodnete se, zda si ho skutečně chcete nechat.

Pro registraci do MALL Pay vám stačí telefonní číslo a občanský průkaz. Po ověření, které probíhá SMS zprávou, je vám přidělen finanční limit na váš první nákup. Výpočet maximální možné utracené částky se provádí individuálně, standardně se však nedostanete přes 2 000 Kč. Po více nákupech si u MALL Pay vybudujete historii a limit se vám začne zvyšovat či snižovat. 

Jak nakupovat? Stačí při nákupu ve vybraných obchodech zaškrtnout při platbě možnost „Platba po rozbalení“. Následně vám přijde SMS kód, pomocí něhož potvrdíte způsob platby. Na rozhodnutí, zda si nový stan či gril hodláte ponechat, máte dva týdny. Pak je vše nutné zaplatit převodem či kartou.

Co musíte vědět?

 • Nekupujete zajíce v pytli. Zaplatíte teprve v momentě, kdy si zajíce skutečně prohlédnete.
 • Možnost prodloužit záruku online i několik měsíců po nákupu zboží.
 • Zajímavý věrnostní program, kde sbíráte body za každých 100 Kč zaplacených přes MALL Pay. Za body můžete například získat slevy na produkty či dopravu.  
 • Jelikož nákup probíhá online a vše je vyřešeno během 14 dní, nejedná se o spotřebitelský úvěr.
 • Doporučíte-li MALL Pay kamarádům, dostanete bonus 100 Kč.
 • Přehledná MALL Pay zóna, kde najdete všechny podstatné informace ke svým nákupům.
 • Nezaplatíte-li do 14 dnů, každých dalších 5 dní po splatnosti vás vyjde na 100 Kč. To není zrovna malé navýšení.
 • Nezaplatíte-li včas, MALL Pay může požadovat úhradu úroku z prodlení a postoupit pohledávku třetí osobě. 
 • Netransparentní nastavování finančních limitů a možnost zamítnuté platby přes MALL Pay.
 • U zboží v katalogu MALL.CZ s popisem „partnerský prodej“ se službou nepočítejte.
 • Maximálně lze odložit nákupy za 15 000 Kč.

mallpayPřehledný online účet  

Kreditní karta od Raiffeisenbank

Obchod MALL.CZ také nabízí kreditní kartu, kterou vydává ve spolupráci s Raiffeisenbank. Tady se však již o typ úvěru jedná, proto je vždy ověřována žadatelova bonita. Danou kreditní kartu tudíž mohou získat osoby se stálým příjmem minimálně 12 tisíc.  

Co musíte vědět?

 • Ani s kreditní kartou nekupujete zajíce v pytli. Zaplatíte teprve v momentě, kdy si zajíce prohlédnete.
 • Zpět 2 % z nákupů na MALL.CZ, internetu a v zahraničí. Za využívání karty můžete tímto způsobem získat měsíční odměnu až 500 Kč. Máte-li však běžný účet u Raiffeisenbank, maximální výše odměny se zvedne až na 700 Kč měsíčně. To znamená, že se vám může vrátit až 8 400 Kč za rok.
 • Čekají na vás také pravidelné slevy až 25 % v různých obchodech a až 40 % na zboží na MALL.CZ.
 • Nákup na splátky na MALL.CZ dostanete bez navýšení.
 • Během prvních tří měsíců vám banka proplatí poplatek za vedení karty, pokud v daném měsíci provedete platbu kartou u obchodníka.
 • Kreditní karta se zaznamenává do registru dlužníků. Můžete si tak sice vytvořit dobrou úvěrovou minulost, zároveň se však může stát, že vás pár zanedbaných plateb vyjde vážně draho. Nejen kvůli záznamu v registru.
 • Nezaplatíte-li během bezúročného období, pak počítejte s úrokem 23,99 % p. a. 
 • Odměna až 2 000 Kč zpět z prvního nákupu na MALL.CZ platí pouze pro nové klienty Raiffeisenbank.
 • Poplatek za vedení je 50 Kč měsíčně.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9