10 poznávacích znamení špatného finančního poradce

 

Finanční poradce – vážený odborník. Ne vždy to platí! Za finanční poradce se považují i podvodníci, kterým o vaše dobro rozhodně nejde. Víme, jak je rozpoznáte.

poznávací znamení finančního poradceCo prozradí mizerného finančního poradce? Špinavé boty? 

Dobrý finanční poradce nám může velmi usnadnit život. Ušetří čas, pomůže vydělat peníze a ochrání před životními situacemi, se kterými předem nepočítáme. Vidí za roh našich finančních rozhodnutí. V dnešní době ale bohužel neexistují jen profesionálové, ale také amatéři, kteří si pod nálepkou finančního poradce chtějí pořádně namastit kapsu. Naštěstí je snadno odhalíte i bez velké námahy. Stačí jen sledovat jejich chování a budete ihned vědět, s kým máte tu čest.

TIP

Kdo je finanční poradce?

Zkušený finanční poradce vám pomůže komplexně řešit vaši životní situaci z finančního hlediska a na základě vašich představ, potřeb a plánů vám připraví finanční plán. Má přehled o tom, co nabízí trh s finančními produkty a zná jejich úskalí, která se vám nezdráhá říct.

 

Pozor, finanční poradce se nerovná obchodní zástupce. Ten většinou zastupuje konkrétní společnost, jejíž produkty se vám snaží prodat. Z podstaty věci proto chybí objektivní srovnání, které je pro profesionálního finančního poradce klíčové.

 

1. Neradí vám, prodává

Už v samotném slovu poradce očekáváte, že vám bude radit a konzultovat s vámi vhodná řešení vaší situace. Jenže to hlavní činností nekalého finančního poradce rozhodně není. Ten má jiný cíl – uzavřít smlouvu, získat provize a jít o dům dál.

2. Hraje vám na city

Vykutálený finanční poradce ví, co na vás platí. Stačí zabrnkat na city a je to. Nenechte se tím zahnat do kouta. „Přece chcete pro své děti to nejlepší, nepletu se?“ nebo „Jen si představte, jaké to bude, když budete ve stáří třít nouzi s bídou!“ Tlačí na vás s podobnými výrazy? Ruce pryč.

dětiChcete přece pro své děti to nejlepší, nebo ne? 

3. Vaše potřeby ignoruje

Neseriózní poradce se vás sice zeptá, s čím potřebujete poradit, ale vaše přání a potřeby vůbec nebere v potaz. Takhle můžete požádat o radu, jak vybrat vhodnou hypotéku, a odejít s investičním životním pojištěním. I to je běžná praxe podobných „odborníků“. Počkají, až domluvíte, a vytáhnou ze složky neodolatelnou nabídku produktu, který vůbec nepotřebujete. Nabídku, kterou nutí všem, ať už za ním přijdou s jakýmkoliv problémem.

Která hypotéka je ta nejvýhodnější? Srovnejte si je

4. Je s vámi hned vyřízený

Není třeba více schůzek, všechno vyřídíte za hodinku. Tady mi to podepište a je to! Skutečně si myslíte, že můžete své finanční plány do budoucnosti vyřešit při jednom setkání v laciné restauraci? S podvodníkem možná ano, kdežto dobrý finanční poradce nikam nepospíchá, důkladně analyzuje vaše potřeby a pro správné rozhodnutí potřebuje daleko více času.

5. Vytváří časový nátlak

Rychle, rychle, rychle. Není čas ztrácet čas, protože tato nabídka už se nikdy nebude opakovat. Tlačí vás poradce k tomu, udělat rychlá rozhodnutí? Toto není odborník! Časová tíseň a nátlak by neměly být na denním pořádku takových schůzek. Férový poradce vám dá tolik času na rozmyšlenou, kolik potřebujete.

časový nátlakBýt vámi, tak dlouho neotálím! 

6. Nic vám nevysvětlí

Když něčemu nerozumíte, tak se zeptáte. Jenže u nesolidního finančního poradce se nemusíte dočkat odpovědi. Často se vykrucuje, reaguje vyhýbavě, protiřečí si či vysvětluje ve složitých pojmech. Dobrý finanční poradce je ale ochotný podrobně vysvětlit vše, čemu nerozumíte, a dodat vám tak pocit jistoty a důvěry.

V naší poradně vám zodpovíme na cokoliv. Chci se zeptat

7. Nevyzná se ve finančních produktech

Stačí se ho zkusmo zeptat na finanční produkty různých bank a nebankovních společností a tápe. Neví, nezná. Zná jen několik málo produktů a ty vychvaluje do nebes. Seriózní finanční poradce má ale přehled o produktech mnoha finančních institucí a objektivně vás informuje nejen o jejich výhodách, ale také o rizicích.

8. Nestíhá

Hodina sem, hodina tam. I na takových detailech, jako je dochvilnost, záleží. Čekáte na svého poradce hodinu a on se nakonec ani neomluví? Anebo vás pozdraví se slovy, že nemá moc času, tak žádné zdržování? Tímto neomaleným jednáním záměrně vytváří časově vypjatou situaci. Orná půda pro to, dostat vás tam, kde chce. Nedejte se!

nové autoVěřte mi, s touhle nabídkou si na nové auto vyděláte rychle. 

9. Slibuje vám hory doly

Budete za vodou! Děláte nejlepší rozhodnutí svého života! Garantuji vám nadstandardní zhodnocení! Ale jděte. Nenechte se opít rohlíkem a buďte realisté. Je sice pěkné představovat si růžovou budoucnost, ale zůstaňte také trochu při zemi. Takové neskrývané nadšení a zveličování bývá podezřelé.

Dobrý spořicí účet vám opravdu vydělá. Srovnat nabídku
 

10. Nějaký finanční plán? Ale jděte, není třeba

Odborník ví, že každý klient je jedinečný a nelze mu připravit univerzální řešení. Proto ho zajímají vaše příjmy, výdaje i všechny závazky, které v současnosti máte. S tím ale neseriózní poradce neztrácí čas. Ať už máte nadstandardní příjem, nebo si sotva sáhnete na minimální mzdu, tisíc korun na penzijní připojištění si přece najdete vždycky, no ne?  

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7