Jak poznat nejvýhodnější půjčku? Nezapomínejte na výši přeplatku, radí odborníci

 

Jak poznat tu nejvýhodnější půjčku? Češi při výběru toho správného produktu zohledňují hned několik různých ukazatelů. Zajímá je třeba úroková sazba, nejnižší splátka nebo bonus, který za sjednání úvěru získají. Tato čísla toho ale ve skutečnosti o tom, zda se půjčka řadí k těm férovým, či nikoliv, příliš nevypovídají. Co se tedy vyplatí v případě spotřebitelských úvěrů sledovat?

podpis smlouvyPřed finálním podpisem smlouvy si důkladně prověřte, jestli je půjčka tak výhodná, jak ji banka prezentuje. 

Na nejzásadnější parametry půjček se zaměřil průzkum, který pro Air Bank zrealizovala agentura STEM/MARK. Vyplynulo z něj, že Češi, kteří uvažují o půjčce, při výběru sledují až 9 různých parametrů, z nichž některé nemají s výhodnosti daného úvěru vůbec nic společného. Na co tedy Češi slyší?

Nejvíce lidí láká slovní spojení „půjčka bez poplatků“, další se zajímají o to, kolik peněz zaplatí bance za dobou splácení navíc, zatímco jiní se soustředí na výši RPSN (Roční Procentní Sazby Nákladů). Češi při výběru kontrolují také úrokovou sazbu a nejrůznější odměny (finanční i hmotné), kterých se dlužník dočká, pokud bude své závazky po celou dobu výpůjčky vzorně splácet. 

TIP

Sledujte s námi dění na finančním poli!

 

Výše splátek není vypovídající, každý pátý ji přesto sleduje

Celá pětina respondentů přiznala, že výhodnost půjčky posuzuje také podle výše měsíční splátky. Lidé se tedy domnívají, že čím je splátka nižší, tím lepší podmínky se s úvěrem pojí. Taková domněnka je ovšem úplně mylná a dost krátkozraká. I když nižší splátka neudělá díru do rodinného rozpočtu, je zároveň znamením toho, že dlužník bude úvěr splácet mnohem delší dobu. A navíc za roky splácení původně půjčenou částku výrazně přeplatí kvůli úrokům  

Jedním z nejspolehlivějších kritérií, které se při výběru půjčky vyplatí sledovat, je výše RPSN. V tomto čísle jsou totiž zahrnuty veškeré náklady spojené s vedením i splácením úvěru, a tak o půjčce vypovídá více než úroková sazba, kterou se banky tak rády chlubí. Pravděpodobně i proto, že se do výše úroků nepromítají žádné další náklady a poplatky.

graf výhodnosti půjčekJaké parametry půjček jsou pro Čechy nejdůležitější? Zdroj dat: Air Bank 

RPSN se sledovat vyplatí, nezapomeňte ale na přeplatek 

Specialisté z Air Bank ovšem podotýkají, že by se zájemci o půjčku neměli řídit pouze RPSN. Nejrůznější bonusy a odměny (například odpuštění několika splátek za vzornou platební morálku), se kterými se – po vzoru Air Bank, jež s podobnou prémií přišla jako první – v posledních letech na finančním trhu roztrhl pytel, mohou údaje prezentované bankou zkreslovat

 
Naše kalkulačka zbrazuje celkovou splatnou částku i RPSN. Vyzkoušejte ji, klidně jen cvičně a pro přehled.

V některých případech se proto vyplatí zohlednit RPSN, ale také se podívat na to, u které banky potenciálnímu dlužníkovi vznikne v průběhu splácení nejnižší přeplatek vypůjčené sumy

„Porovnat nabídky podle výše RPSN je jednoduché a rychle se tím sníží počet společností, u kterých by bylo dobré půjčku zvážit. Pokud ale klient chce mít jistotu, že dostává tu nejvýhodnější nabídku, v dalším kroku by si měl nechat vystavit takzvaný standardní předsmluvní formulář. Teprve v tomto dokumentu totiž uvidí celkový přeplatek, který za půjčku zaplatí, protože se do něj zahrnuje nejen RPSN, ale třeba právě různé bonusy za řádné splácení."

- Filip Zavřel, úvěrový specialista Air Bank

Zadlužit se kvůli bydlení je v pořádku, plastika už je „přes čáru“

Druhá část dotazníkového šetření se zaměřila na otázku, v jakém případě lze půjčku považovat za „rozumné“ řešení konkrétní situace. Češi jsou obecně tolerantnější, pokud si někdo vypůjčí na dlouhodobější investici. Nejčastějším příkladem je pořízení či rekonstrukce bydlení, po němž následuje financování podnikání či studia. O něco hůře dopadla v očích účastníků průzkumu půjčka na opravu či pořízení auta či vybavení domácnosti.

graf smysluplné půjčkyJaký úvěr je podle Čechů smysluplný? Zdroj dat: Air Bank 

Za nerozum označili respondenti úvěr, jehož cílem je splatit již existující dluhy, a ještě méně pochopení měli pro pořízení motorky či uhrazení běžných výdajů (nákup potravin, zaplacení nájmu apod.) Na úplném chvostu žebříčku se pak ocitla třeba půjčka na dovolenou či úvěr na kosmetický zásah plastického chirurga.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6