NÁVOD: Jak na sebe přepsat plyn a elektřinu?

 

Než se stěhovat, radši vyhořet. Alespoň to spousta lidí tvrdí. Vydáním se ze všech svých sil při tahání gauče po schodech do 6. patra, výtah mu byl samozřejmě příliš těsný, a vybalením poslední IKEA krabice to totiž zdaleka nekončí. Se změnou adresy se musíte připravit i na množství úředních formalit. Jednou z nich je i přepis energií. Nepropukejte ale v paniku a nezačněte hned za tajemných rytmů kmene ze Zambie rituálně podpalovat svůj příbytek. Přečtetě si náš přehledný návod a uvidíte, že přepsat elektřinu a plyn zvládnete levou zadní.

jak na sebe přepsat plyn a elektřinu 

Lednici, křeslo, lustr i almaru, to všechno bez problémů přestěhujete. Stačí vám k tomu pár ochotných kamarádů a dodávka. Jenže s elektroměrem už to tak lehké není. Nemůžete ho prostě odmontovat, hodit do jedné z krabic a následně zapojit na nové adrese, jako by se nechumelilo. Musí zůstat tam, kde je. Jen jeho majitel se změní. Vy i nový odběratel proto bude muset vyplnit pár lejster, aby odběrné místo neskončilo při nedbalém přepisu energií v černém odběru. Na co při převodu elektřiny na nového majitele nesmíte zapomenout? 

Než začnete řešit přepis energií, vyberte si dodavatele

Nemusíte nutně odebírat energie od společnosti, kterou si vybral předchozí odběratel a slepě navazovat na původní smlouvu, když víte, že jinde budete platit méně. Je jen na vás, jakému dodavateli dáte přednost. Změna navíc neobnáší zdlouhavější a složitější postup ani více papírování, přepis probíhá prakticky stejně jako standardně. Jedinou změnou je, že smlouvu sepisujete s novým dodavatelem. Což je poměrně výhodné, protože se zpravidla postará o veškerou administrativu.

  
Srovnejte si nabídky 60+ dodavatelů energií online. Do 2 minut najdete toho nejvýhodnějšího!

Jak na přepis energií krok za krokem

Hned na začátek vás můžeme uklidnit, převod měřidel není žádná neurochirurgická operace. Stačí, když si vše správně načasujete, budete spolupracovat se stávajícím odběratelem na nové adrese, a půjde to jako po másle. Osobně na pobočce se to dá celé zvládnout během jediného dne. Když budete komunikovat skrze poštu nebo e-mail, připravte se, že na reakci mají dodavatelé až 30 dní. 

TIP

Jaké dokumenty budete k přepisu potřebovat?

 • Žádost o převod odběru elektřiny či plynu, případně žádost o ukončení smlouvy původního zákazníka a smlouvu o připojení.  
 • Doklady o vlastnictví nebo vztahu k odběrnému místu (nájemní smlouva, kupní smlouvu či výpis z katastru nemovitostí).
 • Plnou moc pronajímatele (v případě, že jste pouze nájemce nemovitosti).
 • Doklad o úmrtí nebo čestné prohlášení (pouze při úmrtí/ztrátě právní způsobilosti předchozího odběratele).
 
 
 • Spolupráce

  K úspěšnému přepisu energií je vždy zapotřebí dvou stran – vaší a původního odběratele, který zpravidla dokládá 3 dokumenty: Žádost o ukončení smlouvy, Plnou moc pro dodavatele při ukončení a Předávací protokol, kam se zapisují stavy na elektroměru při změně zákazníka. Závisí to všem na dodavateli. Například v E.ONu a PRE si na byrokracii nepotrpí, stačí, když společně s původním odběratelem podepíšete jeden formulář.

 • Žádost o připojení

  Vy jako nový odběratel musíte podat žádost o připojení, tzv. Smlouvu o sdružených službách dodávky. Nejvýhodnější je, když se s předchozím odběratelem energií domluvíte a budete řešit celou záležitost společně. Získáte tak jistotu, že nedojde k přerušení dodávek a odmontování měřidla. 

 • Jak na samoodečet?

  K samoodečtu potřebujete znát číslo plynoměru/elektroměru. To najdete přímo na štítku zařízení nebo na každé faktuře. Z elektroměru/plynoměru pak opište pouze celé číslo, údaj za desetinnou čárkou není pro potřeby nahlášení odečtu podstatný. V případě, že využíváte dvoutarifní sazbu elektřinu, opište jak údaj pod označení T1 nebo 1 (vysoký tarif), tak i T2 či 2 (nízký tarif).

   

  Samoodečet

  Důležité je také nezapomenout na samoodečet. Ten provádíte vy i původní odběratel, konečné hodnoty pak stvrdí svým podpisem. Původní majitel už nemusí být při vyřizování přítomen. Stačí pouze jeho podpis na formuláři spolu s plnou mocí. 

 • Dokončení přepisu

  Po úspěšném podání a schválení přepisu přijde původnímu odběrateli ukončovací faktura. Jestli se jedná o přeplatek nebo nedoplatek, s tím si nemusíte lámat hlavu, protože na nového nájemce to nemá žádný vliv. 

 • Tip navíc

  V případě, že se stěhujete do novostavby, bude jako původní odběratel nejspíše veden developer, případně smluvní partner, který měl na starost prodej/pronájem nemovitosti. Pokud se původní odběratel odstěhoval kamsi do Tramtárie a není po něm ani vidu ani slechu, nebo zemřel, je třeba vyplnit místo Žádosti o ukončení smlouvy čestné prohlášení popř. doložit úmrtní list.

přepis energií 

Přepis neprobíhá u všech společností na chlup stejně. Návod, jak máte postupovat, ale většinou najdete na webových stránkách dodavatelů. Přečtěte si, co vše obnáší přepis u PRE, ČEZ, E.ON, MND a innogy.

V jakých dalších případech dochází k přepisu energií? 

 • Nákup či prodej nemovitosti 
 • Úmrtí odběratele a s ním související dědické řízení 
 • Ztráta právní způsobilosti odběratele 

Jak je to u přepisu se sankcemi? 

Féroví dodavatelé nemají s přepisy žádný problém, pokud doložíte, že se stěhujete, případně zažádáte o přepis z některého z výše uvedených důvodů, bez řečí ukončí vaši smlouvu, ať už je sepsána na dobu určitou či neurčitou. Jenže zákon tuhle situaci nijak neupravuje, čehož využívají ty méně zásadové firmy. Obzvláště pokud se jim předem upíšete na dobu určitou, nezdráhají se při předčasném ukončení smlouvy ohánět vysokými pokutami. Raději si proto vždy předem pročtěte obchodní podmínky dodavatele nebo se informujte na klientské lince.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 13