Vánoční šílenství: 5 tipů, jak ho zvládnout a nezbláznit se

 

Obchoďáky pověsily třpytivou výzdobu, barevná světýlka a zařídily, abyste za cestu pro jogurty a pečivo alespoň 4x potkali regál s čokoládovými figurkami, adventními kalendáři a baleným cukrovím. Mezi Ulicí a Růžovkou přijíždí Santa Claus s kamionem Coca Coly, tatínek s holčičkou berou nohy na ramena před zlatým prasátkem, které má „ty velký zahnutý zuby nahoru“ a vás ničí už jenom představa, jak se budete tlačit v obchodě při nakupování dárků a že budete muset přežít celý večer s tchyní u jednoho stolu. Zkrátka takové normální Vánoce. Jak se z nich nezbláznit?

Vánoce dávají zabrat nervům i peněžence. 

V sobotu 26. 11. se jako už tradičně rozsvítí na Staroměstském náměstí v Praze obří vánoční strom, davy lidí se budou prodírat ke stánkům se svařákem, medovinou a trdelníkem a oficiálně začne adventní období. Na to se prodejci těší celý rok, lidé totiž začnou nakupovat doslova jako diví. Překážkou pro ně nebývá ani nedostatek peněz, dle průzkumů si totiž nezdráhají na dárky půjčit.  

Loni byla podle dat sesbíraných společnosti Ipsos průměrná výše předvánoční půjčky 7 869 Kč. Většinou si pak lidé nepůjčovali více než 30 000 Kč. Závratná částka to sice není, ale rodinný rozpočet dokáže potrápit. Podle produktového manažera Vojtěcha Rychlíčka z portálu Ušetřeno.cz nastává problém především tehdy, když se lidé pod vlivem emocí před Vánoci vrhnou do nepromyšlených a nepříliš výhodných půjček, u nichž se dobře neseznámí s podmínkami.

„Takovéto půjčky mohou být sice vyřízeny prakticky okamžitě a lidé mají pocit, jak dobře pořídili, ale ve výsledku přeplatí kvůli nevýhodným podmínkám klidně 50 % a více. Ukvapené sjednání půjčky pak může zanechat v rodinném rozpočtu několikaletou jizvu, a dárek, který měl přinést radost, pak s sebou přináší spíše zbytečné starosti a zadlužení.“

- Vojtěch Adam Rychlíček, finanční specialista portálu Ušetřeno.cz
   

Jak tedy vše zvládnout, abyste v lednu nelitovali?

Tip č. 1: Chce to klid a nohy v teple

Zkrátka se zhluboka nadechněte a konečně si připusťte, že se nemusíte nikam honit a všechno nemusí být úplně dokonalé. Tak se holt cukroví připálilo, vánočka váží asi 5 kilo a posloužila by jako slušná zbraň pro bojovou jednotku, stromeček vám málem shodily kočky a není pod ním žádná obří hora dárků a ani lednice nepraská ve švech jídlem. O tom to přece není. Rozmyslete si, co je pro vás opravdu důležité, na zbytek se vykašlete.  

Tip č. 2: Naplánujte si výdaje předem

Čím dříve, tím lépe, ať vás nic nezaskočí. Poctivě si sepište seznam se vším, co na svátky budete pořizovat. Stanovte si strop, kolik chcete utratit za dárky, a berte to tak, že přes něj nejede vlak. Nezapomeňte dát dohromady náklady na stromeček, výzdobu, jídlo i pití a počítejte také raději s železnou rezervou.  

 
Vaše peněženka zeje prázdnotou a vy ještě nemáte všechny dárky? Vyřešte to kreditkou!

Tip č. 3: Náklady si rozložte na delší období

Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Pokud nemáte úspory, je pak těžké zaplatit všechno najednou z jedné výplaty. Lepší je nakupovat během celého podzimu. Samozřejmě nemyslíme, abyste stromek kupovali v září a kapr vám ve vaně plaval už od října, ale dárky i celou řadu trvanlivých potravin můžete v klidu pořídit i několik měsíců předem.    

 

ANKETA: Kolik plánujete letos utratit za vánoční dárky?

Tip č. 4: Nepůjčujte si zbytečně

Držte se po celou dobu zásady, že Vánoce zvládnete s tím, co máte na účtu, a že si na dárky nepůjčíte. Člověk se sice úvěrům v některých životních situacích nevyhne. Honosné svátky nad naše poměry by ale jedním z těch případů být neměly. 

Tip č. 5: Když to bez půjčky nejde, vybírejte obezřetně

  • Pozor na mikropůjčky. Na první pohled se mohou jevit přijatelně. Problémem jsou ale skryté poplatky. Vždy koukejte na výši RPSN.  
  • Pozor na chybějící údaje. Typické pro pochybné půjčky je hlavně to, že na jejich webových stránkách prakticky není možné dohledat kompletní informace. Od takových raději ruce pryč.  
  • Opatrní buďte i u nákupů na splátky. I to je upsání se k úvěru, který pro vás prodejna zprostředkuje, proto se také zajímejte o výši RPSN, poplatky, i kolik ve výsledku přeplatíte.  
  • Na krátkou dobu poslouží kontokorent či kreditka. Samozřejmě ale pouze za předpokladu, že dodržíte stanovenou dobu splatnosti a využijete tzv. bezúročného období, kdy neplatíte bance žádný úrok.  
  • Držte se při zemi. Nepůjčujte si zbytečně moc. Peníze nejspíš rychle utratíte, ale budete schopni je stejně rychle i splatit? Myslete především na rodinnou pohodu.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5