ŠETŘÍME DOMA: Připravte svůj domov na topnou sezónu

 

Ušetřit v letošní topné sezóně můžete i tak, že si dáte do pucu radiátory, kotle a okna. I tahle „svatá trojice“ totiž má prsty ve vysokých účtech.

Topná sezóna 

Přestože řada z nás si už doma trochu přitápí, hlavní slovo dostane topná sezóna až začátkem listopadu. A do té doby je ideální příležitost připravit se, bychom měli doma teploučko a radovala se z toho i naše peněženka.

1. Zkontrolujte, jak jsou na tom radiátory

Sice nevíme, jaká bude zima, ale určitě v ní budete topit. Nestačí ale jen otočit kohoutem a užívat si příjemného tepla. Ještě před tím, než se radiátor stane vašim každodenním společníkem, se postarejte o to, aby byl čistý a odvzdušněný. Jako první vysajte či omeťte nánosy prachu, snižují účinnost vytápění.

Taky se vám někdy zdá, že ač topíte naplno, teplo vám zrovna není? Prsty v tom bude mít vzduch v topení. Odvzdušnění zvládnete v rodinném domku sami, v bytovém domě je lepší obrátit se na odborníky. Tam totiž musíte postupovat v součinnosti s dalšími byty.

Máte-li topení s ventily, vezměte si na pomoc kbelík a ventily postupně povolujte. Nejprve bude unikat vzduch, po chvíli se objeví i voda. Jakmile bude vytékat plynule, máte odvzdušněno. Pokud máte variantu radiátoru bez ventilu, svěřte tuto práci profesionálovi.

Ušetříte i změnou dodavatele plynuSrovnat dodavatele

2. Podívejte se do sklepa ke kotli

Když jde o kotle, je ve hře i vlastní bezpečí. Ať už topíte na tuhá paliva či na plyn, před topnou sezónou byste ho měli zkontrolovat. Revize a vyčištění kotle zvýší účinnost vytápění a odhalí možné nedostatky, které stihnete včas vyřešit. Ušetříte se tak od promrzlé domácnosti, kdyby vám kotel vypověděl službu uprostřed zimy, až budou venku mrazíky. U plynových kotlů navíc pravidelná revize snižuje riziko otravy oxidem uhelnatým, se kterým není radno si zahrávat.

Plynový kotel by měl projít kontrolou každý rok. Hlavně kvůli vyčištění a úpravě regulace. “Tyto prohlídky nejsou povinné, ale doklad o nich je často podmínkou k zachování záruky na kotel a také platnosti pojistky v případě vzniku pojistné škody,” komentuje důležitost prohlídek odborník na energetiku Tomáš Suchý. Jednou za tři roky je pak nutné technická revize

Kotel na tuhá paliva zvládnete vyčistit i sami, revizní zprávu vám však vystaví pouze autorizovaný kominík. Ten vás stejně navštíví kvůli kontrole komínu, která by u kotlů na tuhá paliva měla být každoroční samozřejmostí. Opět kvůli bezpečnosti i povinnosti vůči pojišťovnám.

3. Zaměřte se na okna

Nezapomeňte ani na okna, jsou největšími zloději tepla. Měly by se dobře dovírat a ještě lépe dobře těsnit. Poznáte to jednoduše, stačí v chladném či větrném dni přiložit ruku k oknu a hned ucítíte, kde táhne. Nechcete se spoléhat na svůj pocit? Zapalte svíčku a sledujte, jak plamen reaguje poblíž okenního rámu.

Okno netěsní? Na pomoc si vezměte izolační pásku, seženete ji v každých vybavenějších domácích potřebách. Řešením je samozřejmě i výměna oken, jedná se ale o časově náročnější variantu, kterou těsně před topnou sezónou nedoporučujeme. Dočasně pomohou tepelné ztráty snížit i těžké závěsy či okenní rolety. Jen pozor, aby nezasahovaly do oblasti topení, zbytečně by zadržovaly teplo.

TIP

A ostatní tipy jak ušetřit znáte?

Přečtěte si další díly našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA!

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5