Cestování s dětmi 1. díl: Na co určitě nezapomenout při balení? A jakou zvolit dopravu?

 

Cestovat s dětmi je pro někoho naprosto přirozené a pro jiného naprosté sci-fi. Patříte spíše do té druhé skupiny? Ještě jakž takž zvládáte, když se jedná o víkend v Krkonoších ale čtrnáct dní v Itálii nebo ve Švýcarsku... jen na to pomyslíte a jímá vás hrůza? Nedokážete si představit, co všechno byste svým malým špuntům museli sbalit, natož jak byste se tam dopravili, protože stačí 10minutová cesta autem do krámu, a už se jim dělá špatně? Není čeho se bát, bez stresu a nervů můžete s dětmi procestovat klidně půlku Asie. Sepsali jsme pro vás pár užitečných tipů. 

 

Jednou rukou zavazujete Ondráškovi boty, druhou češete Anežku a v duchu podesáté projíždíte seznam věcí, které jste měli zabalit na cestu a zas a znovu ujišťujete sami sebe, že máte všechno. Načež s funěním dobíháte k vlaku v duchu proklínajíc ty nové boty, které byly sice výhodnou koupí, ale jako na obláčku, o čemž vás tak přesvědčeně ujišťovala prodavačka, se v nich rozhodně nechodí. No co už. Alespoň, že jste to stihli, a ten den v nich nějak přežijete. Z přemýšlení vás vytrhne až zatahání za rukáv: „Mami, vyndáš mi pitíčko?“ a v tom si to uvědomíte. Svačina pořád leží na lince, kam jste ji položili s tím, že na ni nesmíte zapomenout. Balení s dětmi, ať už na menší výlet nebo delší dovolenou, je někdy zkrátka vesmírná mise i pro „mámy chobotnice“. Žádný seznam totiž není neprůstřelný.

Nepodceňujte přípravu, vše si pečlivě naplánujte  

Víkendové výlety naplánujte během chvilky, delší cesty s dětmi už si však vyžadují delší připravu. Vyrazit můžete už s ratolestmi staršími 2,5 měsíců. Věku musí být ale přizpůsobena cílová destinace i cesta. Vždy je třeba myslet na to, že malí človíčkové potřebují dostatek spánku, klid a pravidelný rytmus. Do věku 3 let je také dobré nevystavovat je velkým klimatickým změnám. 

V případě, že se chystáte vyjet s cestovní kanceláři, raději si před cestou ověřte její důvěryhodnost z recenzí na internetu, předejdete tak případným nepříjemnostem. Při výběru ubytování se zajímejte o zařízení pokoje, vlastní kuchyňka a sociálním zařízení vám hodně věcí usnadní. A rozhodně se hodí i bazén, případně hřiště přímo v areálu, kde budete ubytováni, nebo možnost zapůjčení např. dětské židličky, míčů, badmintonu a dalších her.  

 TIP: Abyste předešli tomu, že děti budou z cestování a z nového prostředí mrzuté, popovídejte si s nimi o tom, na co všechno se mohou těšit, případně jim ukažte obrázky místa, kam máte namířeno. 

 

Online seznam

Praktické je mít seznam v elektronické verzi, ideálně na sdíleném Google Disku, abyste do něj vy i vaši spolucestovatelé mohli zapisovat kdykoliv a odkudkoliv.

 

Vytvořte si balící seznam

Seznam, ve kterém si budete odškrtávat, co už máte sbaleno, vám přinese klid a zaručí, že nic opravdu důležitého nezůstane doma. Napište do něj úplně všechno, co vás napadne, že byste mohli na cestách potřebovat. Před každou aktuální cestou ho pak můžete upravit podle délky dovolené a cílové destinace. Stejně tak, jak budou vaše děti postupně stárnout, vyškrtáte z něj kočárky, plínky, sunar, nosítka a šátky i odrážedla a tříkolky a nahradíte je koly, koloběžkami, sluchátky a dalekohledy.

Co by na seznamu nemělo chybět? 

 • Peníze, platební karty, kartičky pojišťovny, řidičské a občanské průkazy, případně pasy, rezervace na ubytování, doklady od připojištění, letenky, jízdenky aj.
 • Oblečení a boty do každého počasí. 
 • Lékarnička s léky na nachlazení, teplotu a bolest, nevolnost v autě a průjem + náplasti, obvazy a zázračné mastičky, které vyléčí všechny bolístky. 
 • Hry a hračky pro zabavení na cestu i na ven.
 • Elektronika (MP3 přehrávač, fotoaparát, tablet, telefon + nabíječky).
 • Batůžky, pláštěnky, krabičky na svačinu a láhve na vodu, pytlíky na odpadky, repelent. 

Stáhnout seznam 

 

Pečlivě zvažte druh dopravního prostředku 

Hodně záleží na délce cesty. Pro kratší a střední vzdálenosti je ideální auto, pokud ho vaše děti dobře snášejí. Delší tratě mohou být zase mnohem příjemnější vlakem. 

 • Cestování autem  

  Největší výhodou cestování autem je svoboda. Průběh cesty i zastávky si plně přizpůsobíte svým potřebám. Na delší cesty například můžete vyrazit k večeru, aby děti mohly v jejím průběhu spát. Čas jim díky tomu rychleji uteče a nebude tolik prostoru pro nudu. Co si budeme povídat, dvě nudící se děti, které se na zadních sedačkách hádají o hračku a šijí s nimi všichni čerti, to je někdy hodně velký nápor na nervy řidiče, který by se měl plně soustředit na řízení. Abyste takovým situacím předešli, je dobré naplánovat si časté přestávky, stačí krátké desetiminutové na nadýchání se čerstvého vzduchu a protažení. Při cestování s menšími dětmi by měla být samozřejmostí také dětská autosedačka. Vždy než vyrazíte na cestu, zkontrolujte, zda je správně nainstalována a jestli pás správně zacvakl.   

 TIP: Vždy je lepší, když jeden z rodičů sedí vzadu s dítětem. Má tak možnost s ním lépe komunikovat a zpříjemnit mu cestu různými hrami.

 • Cestování vlakem a autobusem

  Pokud není vlak přeplněný, snášejí ho děti většinou dobře. Narozdíl od auta v něm totiž nemusí sedět na jednom místě, ale mohou se volně pohybovat, kdykoli se jim zachce. Někteří vlakoví dopravci navíc nabízí i možnosti, jak malé cestovatele během cesty zabavit. Například RegioJet řadí ve svém vlaku dětský vůz (v tarifu standard), ve kterém je menší herna, a ve vlacích společnosti České dráhy (v soupravách RailJet) zase najdete vůz s dětským kinem a stolečky s hrami. V případě nákupu jízdenky u pokladny, je třeba říct, že chcete místa do těchto vozů. Při nákupu přes e-shop, si „dětské soupravy“ musíte sami najít v plánku. Cestování dálkovým autobusem doporučujeme spíše rodičům s většími dětmi. Malým rošťákům se v něm zpravidla dělá špatně z nedostatku vzduchu a vedra. 

 • Cestování letadlem

  Většina leteckých společností vám přepraví už kojence staršího 14 dnů, nicméně pediatři doporučují začít s dítkem létat, až když je starší 3 měsíců. Maminky by zase měly počkat do skončení šestinedělí, než sednou do letadla. Jejich tělo je totiž po porodu velmi oslabené a tudíž náchylnější k infekcím a k vzniku trombózy. Pokud se rozhodnete využít pro svou cestu leteckou dopravu, myslete na to, že poletíte s ratolestí už při rezervaci letenek. Některé společnosti vám automaticky nabídnou místa v první řadě, kde budete mít více místa. Také je třeba počítat s tím, že za dítě mladší půl roku sice zaplatíte desetinu ceny, ale nemá nárok na vlastní sedadlo. Po celou dobu letu ho tudíž budete muset mít na klíně. Obecně se nedoporučuje s menšími dětmi absolvovat delší lety než 4 hodiny, čím starší dítě je, tím lépe létání snáší.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9