Jak šetřit vodou

 

Kdo chce ušetřit na výdajích a zároveň se šetrně chovat k životnímu prostředí, měl by si pečlivě hlídat průtok vody ve své domácnosti. V následujícím článku vám přinášíme zajímavé rady a tipy, jak zbytečnou spotřebu vody efektivně snížit. 

vodovodní kohoutek 

Tip č. 1 – Pořiďte si pákové baterie

Pákové baterie významně ušetří množství protékající vody za dobu, kdy se u běžných kohoutků nastavuje a ladí požadovaná teplota vody. Navíc je můžete lehce obsluhovat pouze jednou volnou rukou.

Tip č. 2 – Namontujte do kohoutků perlátory a škrtící kroužky

Perlátory napěňují protékající vodu, což zvyšuje sílu proudu při menším množství skutečně proteklé vody. Na opláchnutí rukou, nádobí nebo zeleniny jí tak budete potřebovat mnohem méně. Škrtící kroužky se výborně hodí například do sprchových hlavic. Zde redukují průtok, a dokáží tím ušetřit až 25% vody.

Tip č. 3 – Opravte kapající kohoutky a protékající záchody

Zdá se až neuvěřitelné, že kapajícím kohoutkem může zbytečně protéct až 24 litrů vody za den, a protékajícím záchodem dokonce 150 litrů a více. Jednoduchou výměnou těsnění tak uspoříte nemalé částky.

Tip č. 4 – Sprcha místo koupele

Kdo si rád dopřává vanu plnou horké vody, měl by tuto zálibu omezit na nutné minimum. Při sprchování totiž spotřebujeme pouhou 1/3 vody ve srovnání s koupelí ve vaně. A tento rozdíl je pak na měsíčním vyúčtování vidět velmi výrazně.

Tip č. 5 – stop tekoucí vodě

Při čištění zubů nebo oplachování potravin pod tekoucí vodou zastavujte vodu ve chvílích, kdy ji nepotřebujete. Jeden litr vody totiž vodovodním kohoutkem proteče za přibližně 3 vteřiny. Spočítejte si tedy sami, kolik litrů vody musíte zaplatit, pokud necháte při čištění zubů nebo při práci v kuchyni vodu téct zbytečně.

Samostatnou kapitolou je pak mytí nádobí. Nevlastníte-li myčku, dejte přednost mytí nádobí v napuštěném dřezu. Umývání nádobí pod tekoucí vodou vás totiž vyjde o třetinu dráž.

Tip č. 6 – Pračku a myčku nádobí pouštějte jen dostatečně naplněné

Chystáte-li se prát nebo zapnout myčku nádobí ubezpečte se, že jejich obsah je plně využitý. Některé přístroje sice dokáží přizpůsobit své prací a mycí programy množství vložených věcí, ale většina jich spustí svůj standardní program bez ohledu na vložené množství. Efektivním využitím myčky a pračky tak kromě úspory vody ušetříte i na spotřebě elektřiny.

Tip č. 7 – Zalévejte zahradu úsporně

Kdo má možnost chytat a shromažďovat dešťovou vodu, ten významně uspoří na zalévání domácích rostlin nebo zahrady. Výborně poslouží plastové sudy, které se dají za přijatelné ceny pořídit v hobby marketech.  Na menší množství rostlin postačí nastavit do proudu deště například 10l kbelík. 

Zahradu a rostliny zalévejte ideálně brzy ráno nebo později večer. Během dne, kdy praží horké slunce, by zalévání bylo kontraproduktivní. Rozehřátá zem totiž nestihne vodu vstřebat, než se horkem vypaří.

Tip č. 8 – Na mytí auta používejte kbelík

Pokud chcete uspořit vodu při mytí auta, zapomeňte na hadici. Natočte si vodu do kyblíku a vozidlo umyjte houbou namáčenou v napuštěné vodě. Na umytí auta vám tak mohou stačit jen dva kbelíky. Jeden na umytí a druhý na opláchnuti. Spotřeba vody mytím auta proudem vody z hadice se může vyšplhat až na desetinásobek.

Tip č. 9 – Používejte recyklovanou vodu

Uvažujte o tom, zda by se již použitá voda z domácnosti nedala ještě nějak využít. Někteří lidé používají vodu po koupeli, na vytření domu nebo mytí auta. Jiní zase vodu po vytření použijí na spláchnutí záchodu. Fantazii se meze nekladou, zvláště když tím prospějete přírodě i své vlastní peněžence.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé