Jak ušetřit peníze

 

Způsoby, jak ulevit svému rozpočtu, hledají dennodenně na internetu jak lidé v obtížné finanční situaci, tak i ti, kteří si chtějí dopřát trochu luxusu navíc. Přinášíme Vám rady ohledně finančních produktů i každodenních návyků, díky kterým ušetříte.

  1) Zapisujte si výdaje

Zkuste si alespoň jeden měsíc psát veškeré své výdaje. Zápisník s tužkou poslouží dostatečně, existují také mobilní aplikace, které dokáží výdaje rozřadit do několika kategorií, vše sečíst a na konci měsíce vytvořit přehledný výpis toho, za co utrácíte. Důležité je mít zápisník či mobilní telefon stále po ruce, protože se může stát, že na drobné výdaje cestou domů zapomenete. Právě každodenní drobnosti jsou však obvykle tím, co Váš rozpočet zatěžuje nejvíce.

2) Spočítejte si příjmy

Hned vedle si zapisujte veškeré příjmy. Je jedno, zda se jedná o mzdu, nájemné, důchod, stipendium či kapesné. Součet v této kategorii se musí dlouhodobě pohybovat alespoň na úrovni výdajů či mírně nad nimi. Na dluh nelze žít věčně.

3) Vyrovnejte svůj rozpočet

Pokud výdaje převyšují příjmy, je třeba přemýšlet, jak takovou situaci řešit. Máte-li dostatek volného času, porozhlédněte se po způsobech, jak získat chybějící finanční prostředky. Pokud už teď nevíte, kam skočit, projděte si seznam výdajů a zamyslete se nad tím, které věci Vás stojí hodně peněz a nepřinášejí přitom očekávaný efekt. Často stačí začít nakupovat ve slevách, omezit stravování v restauracích, nejezdit zbytečně automobilem či půjčovat si knížky v knihovně.

4) Pořiďte si spořicí účet

Máte-li své prostředky uložené na běžném bankovním účtu či doma pod polštářem, zbytečně přicházíte o šanci přilepšit si. Úroky na spořicích účtech stále stojí za to, abyste na ně uložili peníze, které nepotřebujete ihned používat. Na rozdíl od termínovaných vkladů můžete peníze kdykoliv vybrat v hotovosti či převést zpět. Srovnání spořicích účtů nabízíme v kategorii „Spoření“.

Sjednejte si spořicí účet            onlineSjednat spořicí účet

5) Konsolidujte dluhy

Pokud máte sjednáno větší množství úvěrů a další dluhy na kreditních kartách či v kontokorentech, využijte možnosti konsolidace půjček. Budete každý měsíc platit pouze jednu, často výrazně nižší splátku než doposud.

6) Snižte výdaje za energie

Spousta lidí utratí za elektřinu či plyn více, než ve skutečnosti musí. Používejte myčku, pořiďte si úsporné zářivky, neplýtvejte. Pokud jste si ještě nespočítali, zda není nějaký dodavatel ve Vaší oblasti levnější než Váš stávající, pomohou Vám kalkulačky energií.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4