Poradíme vám, jak ušetřit za elektřinu

 

Trápí Vás zbytečně vysoké účty za elektřinu a chtěli byste vědět, jak a kde můžete snadno ušetřit? Začněte jednoduchou změnou každodenních návyků či investicí do úsporných žárovek. Máme pro Vás praktické tipy, díky kterým zjistíte, že šetřit za elektřinu je poměrně snadné.

žárovkaJakou žárovku? Poradíme vám. 

Úsporné žárovky do každé rodiny

Správný výběr žárovky je věda. Moderní typy sníží náklady na svícení až o 90 %. Klasické vláknové žárovky přemění na světlo maximálně desetinu dodané elektřiny. Zbytek energie se vylučuje ve formě tepla. Proto se staré žárovky nesmí prodávat. Úsporných žárovek je mnoho druhů. Každý se hodí pro jinou situaci a místo.

  • Halogenky – nejbližší příbuzný klasické žárovky. Jsou o třetinu úspornější než jejich předchůdci. Vyzařují bělejší světlo. Hodí se do místností, kde se často rozsvěcí a zhasíná, například chodba, toaleta nebo spíž.
  • Kompaktní zářivky už nejsou dlouhé světelné tyče, které naplní místnost nepřirozeným světlem. Vyrábí se v různých tvarech a odstínech. Při svícení spotřebují o 80 % méně energie než klasické žárovky.
  • LED osvětlení – nejúspornější, ale také nejdražší zdroj světla. Všechny své konkurenty předčí životností, ale i účinností. Nevadí jim dokonce ani časté zapínání a vypínání.

Používejte úsporné spotřebiče

Ačkoli pořizovací ceny energeticky nenáročných spotřebičů jsou vyšší, vyplatí se do nich investovat. V průběhu let se vám peníze vrchovatě vrátí. Jako vodítko vám poslouží energetické štítky. Označení se pohybuje na škále od A až po D, případně F, G. Spotřebiče z třídy A+++ jsou jednoznačně nejšetrnější. Nejvíce elektřiny spolykají ledničky, mrazáky a pračky. Proto kupujte tyto spotřebiče pouze v nejvyšší kategorii.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Pozor na tichého žrouta elektřiny

Řada přístrojů odebírá elektřinu, i když se tváří, že nepracují. Televize, domácí kino, set-top-box, počítač spotřebují v pohotovostním režimu nečekaně velké množství energie. Nenechávejte je proto běžet přes noc, nebo když odejdete do práce. Nechte přístroje odpočinout a vypněte je. Poděkuje vám peněženka i životní prostředí.

Chladnička a mraznička nemají rádi teplo

Lednička a sporák spolu nekamarádí. Držte je od sebe dál. Chladící spotřebiče je ideální umístit mimo dosah tepla a slunečních paprsků. Jejich místo je v nejchladnější části bytu. Postavte je dál od stěny, aby mohly pořádně odvádět teplo. Nezapomeňte mrazák a lednici pravidelně odmrazovat. Několikamilimetrová vrstva ledu zvedná spotřebu o více než 50 %. 

TIP

Jak rozumně topit elektřinou

Přímotopy, akumulačky nebo tepelná čerpadla – typů vytápění je hned několik a každé se hodí pro jinou domácnost. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých zařízení? Prozradíme vám to v článku o elektrickém vytápění.

 

Dodavatele vybírejte pečlivě

Už dávno neplatí, že všechny domácnosti platí stejné ceny za kilowatthodinu. Po uvolnění energetického trhu vtrhlo na scénu několik desítek firem. Liší se cenami, délkou smluv i kvalitou služeb. Dodavatelé soupeří o každého zákazníka.  Jen loni toho využilo a přešlo jinam více než 374 tisíc odběratelů elektrické energie. Který dodavatel je pro vás nejvýhodnější? To zjistíte v kalkulačce cen elektřiny.

Pokud dospějete k názoru, že se vám vyplatí přejít ke konkurenci, rádi vám pomůžeme. Poskytneme vám bezplatnou asistenci a veškeré papírování vyřídíme za vás.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1