Jak vybrat hypotéku?

 

Na vysněné vlastní bydlení nemusíte léta spořit. Stačí si vzít hypotéku. Opatrnost při výběru je vždy na místě, protože se jedná o dlouholetý finanční závazek. Víte, jaká kritéria jsou při výběru hypotéky klíčová?

výběr hypotéky V porovnání s minulostí jsou úrokové sazby hypoték rekordně nízké. Pokud chcete uzavřít hypotéku, právě teď je správná doba. Banky se přímo předhánějí v nabídce hypoték. Jenže zjistit, u které z nich na vás čeká nejvýhodnější hypotéka, je pro laika obtížné. Užitečný ukazatel výhodnosti nebo naopak nevýhodnosti půjčky je RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Tento ukazatel v procentech vyjadřuje, kolik musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku. Kromě úroků zahrnuje skryté poplatky za správu účtu a úvěru nebo další poplatky spojené s hypotékou. Čím nižší RPSN, tím výhodnější je hypotéka pro klienta.

Druhy hypoték

Klasická účelová hypotéka slouží na financování bydlení. Výhodou účelových půjček je nízká úroková sazba. Určitě jste slyšeli o bezúčelové americké hypotéce, za kterou můžete pořídit cokoli. Nezbytnou podmínkou tohoto typu hypotečního úvěru je zastavení nemovitosti. Hypotéka 2 v 1 představuje přechod mezi předchozími dvěma variantami. Část peněz je vyhrazena na pořízení bydlení a zbylé finance je možné použít, na co chcete, třeba na vybavení domácnosti.

Vyberte si nejvýhodnější hypotéku onlineVybrat hypotéku

Doba splatnosti a délka fixace

Od délky splatnosti se odvíjí výše měsíčních splátek. Záleží pouze na vašich prioritách. Lidé, kteří chtějí splácet co nejnižší měsíční splátky, si rozloží hypotéku na co nejdelší dobu. Období, během něhož se nemění úroková sazba, se nazývá délka fixace. Fixní úrokovou sazbu můžete s bankou obvykle dohodnout na jeden rok, tři roky, pět let, ale i desetileté období. Končící fixace znamená možnost splacení hypotéčního úvěru bez poplatků. Proto se kratší fixace vyplatí lidem, kteří by rádi splatili hypotéku předčasně. S nástrojem hypotéka kalkulačka si snadno spočítáte výši měsíčních splátek nebo úroky.

Refinancování hypotéky

Refinancovaní hypotéky ocení ti, kteří hledají výhodnější podmínky hypotéky a chtějí změnit její nastavení. Nejlepší čas na refinancování hypotéky nastává s blížící se dobou vypršení fixace, tedy období pevně stanovené úrokové míry. Postup je jednoduchý novým úvěrem (klidně i od jiné banky) se splatí stávající hypotéka. Díky refinancování je možné nastavit nové parametry hypotéky. Hojně využívaná je možnost rozložení splátek na delší časové období.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1