Jak vydělat na používání kreditní karty?

 

Kreditní karta vám při aktivním používání ušetří stovky až několik tisíc korun za rok. Lehce tak překoná roční výnosy mnoha spořících účtů s vkladem do 100 tisíc Kč. Jenže při nesprávném používání kreditky místo výhod dostanete spíše přes prsty, když budete splácet předražený úvěr. Kolik lze chytrým využíváním kreditky vydělat?

hrací kartyHrajete se správnými kreditními kartami? 

Průměrný Čech schovává ve své peněžence 6 věrnostních či slevových karet a navíc jednu debetní a často i kreditní kartu. Kreditní karta často skrývá nespočet slevových karet u mnoha obchodníků naráz. Hlavním lákadlem ale přesto zůstává možnost vrátit určité procento peněz utracených kartou zpátky jejímu držiteli. Kolik můžete s kreditkou vydělat, když si pohlídáte bezúročné období u půjčených peněz?

Při nákupu kartou vám vrátí 1 až 2 % z útraty

Spočítat si, kolik při platbě kreditkou ušetříte, není žádná složitá matematika. Nejdříve odhadněte, kolik kreditkou bezhotovostně za měsíc zaplatíte. Na základě toho zjistíte, kolik peněz se vám vrátí zpátky. Z tohoto výnosu pak odečtete měsíční poplatky za vedení karty. Vše si lépe představíme na následujícím příkladu kreditní karty Citi Life od Citibank:

Citi Life kreditní karta
 • 2 % vrácené z každé bezhotovostní platby kartou
 • Každý měsíc uživatel zaplatí 12 000 Kč (včetně inkasa za nájem a energie)
 • Výnosy: 2 % z 12 000 = 240 Kč
 • Náklady:měsíční poplatek za vedení karty 50 Kč
 • Čistý roční zisk: (240 – 50)*12 = 2280 Kč

Při aktivním využívání kreditní karty tedy zákazník získá 2 280 Kč, pokud se nedopustí žádného z hříchů při manipulaci s kreditní kartou. Když majitel kreditky nějaký ten hřích spáchá, tak se sice nepropadne peklu, ale může prodělat významné částky.

Zjistěte, kolik vyděláte s kreditní kartou. Srovnat kreditky

3 hříchy při zacházení s kreditní kartou

 1. Výběr hotovosti z bankomatu kreditkou

  Kdo cpe kreditní kartu do bankomatu, aby si vybral hotovost, by měl dostat pořádně přes prsty. K výběru hotovosti z bankomatu slouží především debetní karta, kde je výběr často zdarma nebo za nízký poplatek. U kreditních karet si ale banky za tento úkon účtují opravdu vysoké sumy. Kromě toho při výběru z bankomatu si nebudete moci užít bezúročného období a ihned vám naskakuje úrok z vybraných peněz.

 2. Neměňte se k obrazu své kreditky

  Nepřizpůsobujte své spotřební zvyklosti podmínkám věrnostního programu kreditní karty, ani se nesnažte utrácet více jen, abyste splnili určité limity, kdy se stane využívání karty výhodné. Kreditní karta má sloužit zákazníkovi a ne zákazník kartě.

 3. Promeškané bezúročné období

  Bezúročné období úvěru u kreditních karet trvá obvykle 45 až 55 dní. Pokud vám ale ujede vlak, budete platit vysoké úroky z vypůjčené částky. Úrokové sazby se běžně pohybují v rozmezí 17 až 27 %. Navíc tento úrok se nezačíná počítat od prvního dne zmeškaného bezúročného období, ale už od provedení dané finanční transakce.

TIP

Nechcete pořád kontrolovat bezúročné období? 

 • Využijte možnosti automatického inkasa na 100 % čerpané částky ke dni splatnosti. To znamená, že vždy na konci bezúročného období celá část vašeho dluhu se odešle bance. Musíte mít tedy dostatečnou výši zůstatku na vašem účtu, aby automatické uhrazení dluhu na kreditce mohla banka provést.

 • Srovente vždy více nabídek, protože některé banky tuto službu vůbec nenabízejí a u malého procenta bank je tato služba zpoplatněna.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2