Jaká bude zima 2015? Teplá a na blátě

 

Jedni zkoumají množství tuku u divočáků, další přepočítávají složité matematické modely. Na jednom se však shodnou myslivci, biologové i meteorologové – letošní zima nebude vybočovat z průměru. Pokud se ale ke slovu nedostane zlobivé El Niño.

Jaká bude zima Jaká bude letošní zima? Teplá a bohatá na srážky Podle aktuálních informací z meteorologického modelu CFS (Climate Forcasting System) to vypadá na příjemnou zimu. Od prosince do konce února by se měly teploty ve střední Evropě pohybovat 2 °C nad dlouhodobým normálem.

Příroda si zřejmě potřebuje po suchém létě udělat zásoby vody, protože zima má být srážkově nadprůměrná. V nížinách se dá očekávat zima na blátě, na horách naopak přívaly sněhu.

 
 

Měsíční výhled počasí

Podle měsíčního výhledu nás v nejbližších 4 týdnech nečekají žádné extrémy. Konec října bude teplotně nadprůměrný s denními teplotami do 14 °C. Podobná situace bude panovat i v listopadu. Meteorologové očekávají, že toto období bude chudé na srážky.

 

Zlobivé El Niňo

Do počasí ale může významně promluvit nevyzpytatelný jev El Niňo, který způsobuje extrémní výkyvy počasí. Ačkoli primárně neovlivňuje klima ve střední Evropě, američtí meteorologové z Úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) varují, že letos bude jev natolik silný, že může způsobit nečekané problémy na celé severní polokouli.

Dlouhodobé předpovědi je nutné brát s rezervou. Jak meteorologové v žertu říkají, jaká bude letošní zima, budeme přesně vědět, až skončí.

TIP

Připravte svůj domov na topnou sezónu

Zkontrolujte, jak jsou na tom radiátory a kotel. Zaměřte se na okna. Přečtěte si zaručené tipy, jak správně připravit svůj domov na zimu.

 

Když odborníci netuší, příroda napoví

Opusťme složité matematické modely a podívejme se kolem sebe. Všímavý pozorovatel může z přírodních indicií vyčíst řadu zajímavostí. Naše prababičky odhadovaly zimu podle počtu slupek na cibuli, úrody jeřabin nebo žaludů.

Myslivci zase zkoumají sádelnatost zvěře. Ta je prý zabělená pouze průměrně, což v myslivecké hantýrce znamená, že zvěř dramaticky nenabírá podkožní zásoby tuku. Ani hejna stěhovavých ptáků k nám ze severu Evropy zatím nepřilétla.

Topte levněji! Najděte levného dodavatele Srovnat ceny plynu

Jaké budou Vánoce? Prozradí Svatý Martin

Na blátě, nebo na ledu? Zásadní otázka pro všechny milovníky štědrovečerní atmosféry. Když bude Svatý Martin na ledu, pak se traduje, že Vánoce budou na blátě.

11. listopad je z pohledu pranostik přelomové datum, které určuje nejen počasí na Vánoce. Loňský Martin byl rekordně teplý s průměrnou teplotou 11,4 °C a zima byla opravdu mírná. Co nás čeká nyní? Podzimní pranostiky mají jasno.

  • Jsou-li na Martina mračna, zima je levná, jestli je noc jasná, zima je mastná.
  • Je-li na svatého Martina pod mrakem, bude nestálá zima, je-li jasno, bude tuhá zima.
  • Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
  • Martin a Kateřina na blátě, Vánoce na ledě.
  • Po svatém Martinu zima nežertuje.
Podzimní pranostiky na listopad:
2. 11. Když na Dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.
9. 11. Svatý Teodor - mrazy lezou z hor.
25. 11. Kateřina na blátě - Vánoce na ledě.
  Chodí-li svatá Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě.
30. 11. Když na svatého Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží.
  Ondřejův sníh zůstane ležet sto dní.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 11
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé