Dáváte dětem kapesné? Lépe si pak poradí s vlastními financemi

 

Lidé, kteří jako děti dostávali kapesné, lépe hospodaří se svými penězi v dospělosti. Častěji si spoří, odkládají finance na důchod a méně se dostávají do mínusu na účtu. Výsledky mezinárodního výzkumu navíc ukázaly, kteří rodiče jsou při rozdávání kapesného nejštědřejší a kde děti dostávají peněz nejméně.

Kapesné dětemNejčastěji dávají kapesné dětem rodiče v Turecku, Rumunsku a Velké Británii. 

Průzkum finančního chování mezi lidmi, kteří dostávali v dětství kapesné a kteří nikoli, provedla banka ING Bank ve 13 evropských zemích včetně České republiky. Studie zjistila, že dnes dostává skoro každé čtvrté z pěti dětí kapesné, což odpovídá i situaci v minulosti. Platí, že rodiče, kteří v mládí dostávali kapesné, ho dnes dávají svým dětem a naopak.

Finanční plánování lépe zvládají děti, které dostávaly kapesné

Přestože lidé, kteří v minulosti dostávali od svých rodičů kapesné, mají lepší výsledky ve spoření a zajištění na důchod, zajímavé je, že naopak častěji podléhají nutkání něco si bez velkého přemýšlení pořídit. Častější impulzivní nákupy ale jen mohou ukazovat na vyšší příjem těchto lidí, protože tyto nárazové nákupy jim nepůsobí žádné větší finanční obtíže. Do mínusu na bankovním kontě se totiž častěji dostávají právě lidé, kteří kapesné nedostávali.

Dětské kapesné 

Zdroj: šetření agentury Ipsos pro ING Bank na vzorku 5000 rodičů

Ukládejte svým dětem peníze, zatímco rostou. Srovnat spořicí účty

"Z uvedených výsledků nelze dospět k jasnému závěru, zda je kapesné skutečnou a jedinou příčinou odlišného přístupu, nebo zda se na něm podílejí i další faktory. Zdá se, že děti, které mají možnost samostatně nakládat s nějakým finančním obnosem, získávají základní představu o finančním plánování, učí se lépe vnímat hodnotu peněz a rozvíjejí své finanční schopnosti, což jim následně usnadňuje samostatný, finančně nezávislý život”

- Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR

Nejštědřeji rozdávají kapesné italské rodiny

Na finanční zdroje ve formě kapesného se mohou spolehnout nejvíce turecké děti, protože ho dostávají v 95 % rodin. Naopak bez peněz od rodičů se nejvíce ocitají děti nizozemských rodičů, kde dávat dětem kapesné patří ke zvyků jen 67 % rodin.

Kolik eur evropské děti v průměru dostávají?  Nejštědřejší rodiče mají italské děti, kde do 10 let mohou počítat s 5 eury týdně. Když trochu povyrostou s 10 eury týdně a od 15 dostávají dokonce 30 eur za týden.  Naopak na chvostu žebříčku se umístily české děti, které od 15 let dostávají třikrát méně než italské ratolesti. Nicméně nedá se říci, že by čeští rodiče byli největší skrblíci ze 13 zkoumaných zemí, protože výše kapesného v eurech neodráží rozdíly v kupní síle a směnných kurzech. Nicméně, Češi nevytahují z peněženky nějakou tu korunu pro své ratolesti v porovnání s ostatními národy zrovna často. Kapesné patří k rodinnému zvyku v 68 % českých rodiny.

Týdenní dětské kapesné 

Zdroj: šetření agentury Ipsos pro ING Bank na vzorku 12403 respondentů, u Lucemburska nebyl zjištěn dostatečný počet případů pro výpočet relevantních statistických ukazatelů. Medián dělí zkoumaný vzorek na dvě poloviny se stejným počtem případů.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2