Je výhodné refinancování hypoték?

 

Vzhledem k rekordně nízkým úrokovým sazbám, by byl hřích nepoohlédnout se po lepších podmínkách. Můžete ušetřit až tisíce korun. Refinancování se vyplatí, pokud vám končí období fixace úrokové sazby.

refinancování hypotéky Úrokové sazby hypoték překonaly historický rekord a pokořily hranici tří procent. Jedná se o průměrné hodnoty všech bankovních institucí. Z toho plyne, že některé banky nabízí úroky hluboko pod hranicí průměru. Úvěr na bydlení ještě nebyl nikdy takto výhodný. Kromě nových zájemců o vlastní bydlení nahrává současný vývoj i lidem, kterým končí období fixace úrokové sazby. Díky refinancování hypotéky mohou ušetřit tisíce korun.

Kdy je refinancování výhodné

Refinancování úvěru na bydlení může být výhodné v případě, že platíte nevýhodně vysoké úroky. Navíc se vám blíží konec fixace hypotéky. Tedy několikaleté období, během něhož vám banka zaručuje neměnnou úrokovou sazbu. Nečekejte až banka, u které máte hypotéku, sama od sebe zašle nový sazebník. Jednejte na svoji pěst. Vhodný čas je tři měsíce před vypršením fixace. Seznamte se s nabídkami ostatních institucí, protože refinancovat hypotéku můžete u jakékoliv bankovního domu. Třeba vám jiná společnost nabídne daleko lepší podmínky než stávající banka. Jestli si chcete ulehčit práci, využijte jednoduchého srovnávače na refinancování hypotéky na portálu Usetreno.cz. Získáte základní přehled, zdali se vám vůbec tento krok vyplatí.

Vybírejte hypotéku s nízkým úrokem onlineVybrat hypotéku

Refinancování funguje na principu splacení stávajícího úvěru novým od jiné banky. Hlavní motivací k tomu kroku bývá kromě lepší úrokové sazby i změna dalších parametrů. Můžete si upravit dobu splatnosti nebo výši splátek. Důvodem k odchodu může být též nespokojenost se stávající bankou.

Refinancujte chytře

Ačkoliv aktuální úroková sazba je velmi nízká a tudíž výhodná, pouštět se bezhlavě do refinancování není moudré. Pokud vám ještě nevypršela doba fixace, raději na refinancování zapomeňte. Kvůli vysokým, mnohdy až desetitisícovým sankcím se vám to nevyplatí.

S přechodem k jiné bance jsou spojeny i určité výdaje. Proto si pečlivě propočítejte, zda se vám přechod vyplatí. Odborníci se shodují, že přejít k jiné bance má smysl, pokud získáte nabídku  s alespoň o půl procenta menším úrokem.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0