Válka baterií. Jsou lepší jednorázové, nebo nabíjecí

 

V pravém rohu nastupuje do ringu jednorázová baterie a vyzývá dobíjecí. Kdo v tomto energetickém souboji obstojí?

baterieStandardní nabíjecí baterie nemá problém vydržet více jak 1 000 nabíjecích cyklů. Všechno začalo žábou

Ať už preferujete jakoukoli baterii, historie obou typů článků je stejná. Sahá do 18. století. Průkopník moderního porodnictví, lékař a fyzik Luigi Galvani zpozoroval při pitvání žab zajímavý úkaz. Při dotyku mrtvé tkáně s kovovým skalpelem dochází k záškubům vyvolaných elektrickým nábojem. O pár let později jev objasnil další italský vědec. Alessandro Volta zjistil, že elektrické napětí vzniká mezi kovovým podkladem a skalpelem. Následně vytvořil první článek, který měl napětí 1 volt. Jeho přelomový objev odstartoval překotný rozvoj baterií. Nejprve přišly jednorázové. V dnešní době je ale vytlačují dobíjecí články.

Jednorázové baterie

Jak už plyne z názvu, baterie nelze po vyčerpání znovu dobít a použít. Za tento typ samozřejmě zaplatíte mnohem méně než v případě dobíjecích. Cena se v průměru pohybuje kolem dvaceti korun za kus. Záleží samozřejmě na výrobci a použitém materiálu. Vysokou odolnost a výdrž vykazují především alkalické články. Dále existují například nikl-zinkové, zinko-uhlíkové nebo lithiové baterie. Klasická tužková baterie má napětí 1,5 voltu.

Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Primární baterie se liší podle velikosti galvanických článků. Jistě znáte lidové označení tužka, buřt nebo špalek. Aby nedocházelo k nedorozumění, kromě vžitých názvů existuje i mezinárodní označení.

tabulka baterky označení 

Akumulátory

Jestli nechcete běhat do obchodu pokaždé, když přestane fungovat baterie, měli byste začít uvažovat o dobíjecí variantě. Pořizovací cena je samozřejmě vyšší. Obvykle stojí kolem 80 korun, ale můžete zaplatit i daleko více. Záleží samozřejmě na značce. Pozor si dejte hlavně na počet dobíjecích cyklů. Standardní baterie nemá problém vydržet více jak 1 000 nabití. Kolik za nabití zaplatíte, záleží na vaší sazbě a ceně elektřiny.

TIP

Jak správně dobíjet baterie

  • Nenechávejte baterie dlouho vybité. Pokud několik měsíců zahálí ve foťáku, použijte je v jiném přístroji.
  • Pozor na teplotní výkyvy. Kapacita baterie se snižuje, pokud jsou dlouhodobě vystaveny vysokým a nízkým teplotám.
  • Baterie nesnáší vlhko a mokro. Když se namočí, nechte je dostatečně dlouho vyschnout. Na topení je rozhodně nesušte.
  • Lithiové baterie nemají rády extrémy. Vadí jim hluboké vybití, ani 100% nabití. Můžete je však dobíjet kdykoli a bez omezení.
 

Jak vybrat správnou nabíječku

Nabíječek baterií je celá řada. Správně zvolený typ výrazně prodlouží životnost článků. Kvalitní přístroje baterii rychleji nabijí a zvýší její efektivitu. Základní varianty nabíječek stojí pár stovek korun, ale existují verze až za několik tisíc. Podle čeho si vybírat? Pro většinu z nás je důležitá rychlost nabíjení, která je přímo úměrná kapacitě nabíjených akumulátorů. Celkovou dobu uvádí výrobci v manuálu. Některé přístroje zvládnou celý proces během dvou hodin, ale méně kvalitní modely se s baterkou perou třeba až osm hodin, což značně omezuje jejich využití.

Dále je si potřeba uvědomit, jaké typy baterií využíváte. Kromě jednoúčelových modelů existují také univerzální nabíječky na několik typů baterií.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8