Místo 600 Kč k Vánocům dostanou senioři 900 Kč k důchodu v únoru 2016

 

S letošním mimořádným příspěvkem k důchodu 600 korun se mohou senioři rozloučit. Kdo si ale počká, ten se dočká o 300 korun vyššího příspěvku k penzi v únoru 2016. Opozice totiž zablokovala zrychlené projednávání původního návrhu.

důchodci projíždějící se na kole 

Schválení jednorázového příspěvku 600 Kč k důchodu se zaseklo kvůli nesouhlasu opozice (ODS a TOP 09) ve Sněmovně, a proto ho již poslanci nestihnou schválit. Místo vánočního dárku k důchodu se ale senioři mohou těšit na mimořádných 900 korun v únoru 2016. Toto přilepšení se týká více než 2,8 milionu důchodců.

Bez zásahu by se důchody v roce 2016 zvýšily jen o 40 Kč

Kvůli nízkému růstu spotřebitelských cen a reálných mezd, na základě kterého by se podle platných zákonů zvýšily důchody pro příští rok o pouhé čtyři desítky korun měsíčně, se koalice dohodla na dalším navýšení jednorázového příspěvku pro důchodce o 900 korun. Za každý jednotlivý měsíc v roce se tak všechny penze zvýší o 115 korun.

TIPZnáte 10 nejčastějších mýtů o důchodech?
 
 

Právě toto je částka, se kterou původně počítala automatická valorizace. Jednalo by se ale o částku průměrnou, takže lidé s nižšími důchody by dostali méně.

Vyplacení 600 korun k důchodu zarazily ODS a TOP 09

„Zvýšení důchodů o pár korun bych považovala za výsměch zejména seniorům, kteří celý život poctivě pracovali,“

- Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí

Původně se počítalo s navýšením 600 Kč k důchodu v prosinci 2015. Aby senioři dostali tento mimořádný vánoční dárek, bylo nezbytné, aby byl návrh zákona v poslanecké sněmovně schválen v režimu jednoho čtení. Tento postup ovšem zablokovaly opoziční strany.

Jednorázový příspěvek pro důchodce bude stát necelé 4 miliardy

Nárůst z 600 korun na 900 korun znamená zvýšení nákladů státního rozpočtu o 0,85 miliardy korun, celkově tak vláda na navýšení penzí v roce 2016 zaplatí 3,85 miliardy korun navíc. Původní návrh MPSV počítal s navýšením prostředků na důchody o 5,5 miliardy korun.

TIP

Nevíte, jak si přilepšit k nízkému důchodu?

 
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 11