15 tipů co dělat, abyste mohli říct: Sbohem, šéfe!

 

Ať už váš zaměstnavatel připomíná neúprosného otrokáře, nebo se chová jako dobrý kamarád, určitě vás už někdy napadlo, jak krásné by bylo v práci skončit a nemuset už nikdy poslouchat příkazy nadřízených. Napovíme, co udělat, abyste se mohli se šéfem jednou provždy rozloučit.

finanční nezávislostSeknout s prací a dosáhnout finanční nezávislosti nepatří mezi nesplnitelné sny. Ukážeme vám, jak na to. 

Čtyři roční období platí i u kariéry. Každý během pracovního života prožije tato období:

  • Příprava na pracovní kariéru (16 - 25 let) – studium, brigády, juniorní pozice
  • Začátek zaměstnání, rozvoj (20 - 35 let) – intenzivní práce, snaha se prosadit, první úspěchy i nezdary
  • Zvažování pokračování, udržování, útlum (35 - 55 let) – většinu lidí zde čeká vrchol kariéry, dochází k přehodnocování života – zda setrvat v dané pozici, postupovat v kariéře, anebo odejít na jakýsi „odpočinek“
  • Udržování, útlum, postupný odchod (50 - 75 let) – v dnešní době už může být až 80 let, dochází k tomu, že ten, kdo odchází, tak hledá svého pokračovatele (ty v první a druhé fázi)

Zdroj: Korbášová V., Plánování a řízení kariéry zaměstnanců, VŠE

Až se zima zeptá, co jste dělali v létě

Pokud jste teď v jarní nebo letní části kariéry, tedy není vám více než 35 let, určitě vám nic nepřipadá vzdálenější, než myslet na to, co bude za 10 nebo 20 let. Ale ani se nenadějete a za chvíli budete plánovat oslavu 50. narozenin. Uběhne to ještě rychleji, než si dovedete představit. Možná už se vám ale nebude chtít dřít stejně jako teď. Naopak, nejspíš ještě poroste vaše chuť říct: „Sbohem šéfe, já končím.“

Abyste se k tomuto kroku mohli odhodlat, hodí se v každém období života udělat pár jednoduchých věcí, které vás přiblíží zase o kus blíž k finanční nezávislosti.

18 až 25 let: Vyvarujte se finančních hříchů rozmařilého mládí

(1) Řekněte si kdy, chcete být finančně nezávislí a kolik peněz na to budete potřebovat. To si snadno spočítáte díky kalkulačce v článku s tipy na kvalitní finanční plán.

(2) Pojistěte se proti invaliditě – za stokoruny na milióny až do doby finanční nezávislosti. Vyžadujte jenom rizikovou pojistku, pouze do doby finanční nezávislosti a výhradně na částku, která vám zajistí trvalou rentu do 85 let. Nedělejte kompromisy.

finanční nezávislostKdyž se budete řídit finančním plánem už v mládí, na stáří se budete cítit stejně svobodní jako zamlada. 

(3) 20 % svých příjmů pravidelně posílejte do široce zaměřeného podílového fondu světových akcií. Nejlépe každý měsíc. Asi budete mezi kolegy jediní, ale na to nedejte. Naposled se budete smát vy.

25 až 35 let: Správný čas pořádně nastartovat investice

(4) Na spořicím účtu udržujte likvidní rezervu ve výši 6 – 12 měsíčních nákladů domácnosti. Nikdy ne více. Přebytky investujte.

(5) Nepřestávejte investovat, i když přijdou výdaje na auto, byt nebo děti. Maximálně investice snižte na 10 % příjmů včetně bonusů.

(6) Začněte investovat peníze na studia vašich dětí. Počítejte zhruba 100 000 Kč na rok studia v České republice, zhruba trojnásobek na studia v zahraničí.

(7) Nemovitosti pořizujte na hypotéku. V době nízkých úroků vybírejte delší fixaci a vždy sledujte celkové náklady - poplatky, úroky i případné pojištění.

(8) Vaše investice začněte směřovat kromě akcií i do dluhopisů.

40+ : Když se blíží čtyřicítka, správně investice rozdělte

(9) Pokud jste se ve 25 letech řídili naší radou, rychle se blíží doba, kdy můžete přestat chodit do práce. V akciích a akciových fondech byste měli mít zhruba 50 % úspor. Zbylou část peněž držte v dluhopisech (30 %) a na termínovaných účtech (20 %).

TIP

Zajímají vás i jiné tipy, jak správně investovat?

Přečtěte si další díly seriálu o tom, jak dosáhnout finanční nezávislosti!

 
 

(10) Jestli jste začali později, investujte maximum, co můžete.

50+ : V padesáti přichází čas se rozhodnout

(11) Měli byste být finančně nezávislí. Pokud vás zaměstnaní nebaví, odejděte. Věnujte se tomu, co vás baví. Máte na to čas i peníze.

finanční nezávislostŽijete jen jednou, tak si to pořádně užijte. Správné zacházení s penězi vám to umožní. 

(12) Stále držte své peníze v akciových, dluhopisových a peněžních investicích, ale hlavně je chraňte. Musí vám vydržet ještě zhruba 35 let.

(13) Pokud ještě nemáte dost majetku, nepolevujte v investicích.

60+ : Kolem šedesáti se začněte dělit o zkušenosti

(14) Vysvětlete podrobně vašim dětem a vnukům, co jste prožili a jak jste dosáhli na rentu. Uvěří vám, protože jste živý důkaz, že to jde.

(15) Pravděpodobně vám začne chodit i státní důchod. Investujte ho pro vnuky – stejně jako by vám bylo znovu 20 let.

finanční nezávislost Nechcete do konce života pracovat od rána do večera?

Staňte se finančně nezávislými!

  • Jestli budete nebo nebudete muset pracovat až do 70 let, závisí skutečně jen na tom, jak se zachováte dnes.
  • Proto neváhejte, a podívejte se na bezplatná tréninková videa „Jak se stát ze zaměstnance rentiérem hned napoprvé“ na webu InvestGuru.cz
  • Za několik desítek minut vašeho času získáte ZDARMA informace, které vám do budoucna ušetří desítky tisíc korun a pomohou vydělat statisíce. Zkuste udělat první krok na cestě k vaší finanční nezávislosti už dnes.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7