Finanční pasti: 7 způsobů, jak se (ne)nechat okrást

 

Vědět, jak se nenechat připravit podvodníkem o peníze, je stejně důležité jako finance správně investovat. Na jaké časté finanční pasti si musíte dát pozor, když nechcete přijít o vaše úspory, ale ani o možnost peníze dobře zhodnotit?

kufr plný peněz 

Tisíce lidí na světě se stanou každý rok obětmi mnoha investičních podvodů. Vůbec přitom nezáleží na jejich vzdělání, věku či sociálním postavení. Mazaným podvodníkům lehce podlehnou důvěřivé stařenky stejně jako zkušení podnikatelé.

Proto jsem vyzpovídal Tomáše Tyla, autora knihy 10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze, který mi prozradil, čemu je dobré se ve světě financí raději vyhnout, i když to na první pohled vypadá, že obrovské bohatství už máte skoro na dosah.

Toužíte po výnosu bez rizika? Jste ideální oběť

Co vás vždy spolehlivě nažene do náruče podvodníka, je touha po vysokém výnosu s nulovým rizikem ztráty. Takové investiční perpetuum mobile. Pokud si uvědomíte, že nic takového nemůže fungovat, budete schopni ušetřit spoustu peněz.

TIP

Zajímají vás i jiné tipy, jak správně investovat?

Přečtěte si další díly seriálu o tom, jak dosáhnout finanční nezávislosti!

 
 

1) Sliby přehnaně vysokého zhodnocení

Společnost Germael (dříve Aldona) vedená Alexandrem Dostálem smluvně garantovala klientům výnosy 8 % za 70 dní, což odpovídá 39 % p. a. V roce 2012 přestal Germael vyplácet vklady. V roce 2013 byl Dostál zatčen. Klienti stále čekají na peníze. Celkovou škodu vyšetřovatelé odhadli na 5 miliard korun.

2) Jak vyděláváme? To je tajné

Bernard Lawrence "Bernie" Madoff, autor a pilot největšího „letadla“ v dějinách (ztráty dosáhly  50 miliard dolarů),  nikdy nikomu neukázal, jakou strategii používá, pod záminkou, že pak by to někdo mohl použít a nešlo by realizovat zisky.

Naproti tomu např. Warren Buffett, stejně jako zavedené investiční fondy pravidelně informují akcionáře a podílníky o tom, jaká aktiva (akcie, dluhopisy, a jiné finanční produkty) drží, a nebrání jim to dlouhodobě investovat s rozumnými výnosy

3) Společnost nemá licenci ČNB a nepodléhá regulaci

Každá společnost, která v ČR od klientů přijímá peníze, musí být registrovaná u ČNB (České národní banky). Pokud tomu tak není, je třeba zbystřit a své úspory uložit jinde.

Příkladem je společnost Myfxmoney Ltd., na kterou už upozornila ČNB na svých stránkách. Sama společnost své klienty na webu myfxmoney.com informuje: „Tyto webové stránky jsou provozovány společností Myfxmoney Ltd. se sídlem Svatý Vincent a Grenadiny. Naše společnost nemá žádné pobočky, všechny naše služby jsou poskytovány prostřednictvím internetu, a to pouze soukromým investorům.“

4) Litujeme, jenom pro zvané

Investice se tváří jako elitní klub, do kterého je omezený přístup. Výše zmíněný finanční šarlatán Bernard Madoff vyvolával pomocí svých prodejců dojem, že jeho společnost už je novým investorů uzavřená. Trvale však uděloval „výjimky“. Ti, kteří ji získali, teď trpce litují.

exotická destinace u mořeSídlo finanční společnosti na Seychelách vypadá podezřele. 

5) Sídlo v exotické destinaci

Na druhé straně světa se těžko domůžete práva a hlavně nenajdete právníka, který se v tom právu vyzná. Zkuste třeba vymáhat své peníze po společnosti All Property Limited na této adrese:

  • All Property Limited
  • Fairmont Tower
  • Sheikh Zayed Road
  • 7th Floor 712, P. O. Box 65886
  • Dubai

6) Vyvolání pocitu 100% zajištění

Společnost All Property Ltd. (APL) Dubai, která také přestala vyplácet vklady, se na svých stránkách honosila zavádějícím tvrzením, která nebylo kde ověřit.

„Konta a obchodní operace APL kontroluje banka a jeden z nejuznávanějších kontrolních účetních institutů Středního východu. Jako kooperační partner banky v Dubaji se těší All Property Ltd. skvělému informačnímu prospěchu ve vztahu k nejlepším investičním možnostem na Středním východě.“

7) Když to chodí jako husa, kejhá i plave jako husa, tak to husa je

Pokud najdete na internetu tři na sobě nezávislá fóra, kde různí přispěvatelé v 500 diskusních příspěvcích dlouhodobě sdělují své zkušenosti a debatují o nějakém problematické firmě, skutečně se zamyslete. Stojí to zato pokoušet osud?

peníze investování Vydělávejte investováním:

Vaše budoucí finanční nezávislost se odvíjí od toho, co uděláte dnes
  • Proto neváhejte, a podívejte se na bezplatná tréninková videa „Jak se stát ze zaměstnance rentiérem hned napoprvé“ na webu InvestGuru.cz
  • Za několik desítek minut vašeho času získáte ZDARMA informace, které vám do budoucna ušetří desítky tisíc korun.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12