9 bodů, které musí mít kvalitní plán pro finanční nezávislost

 

V práci přežíváte a těšíte se na dovolenou, Vánoce a jiné svátky? Jednoduše chvíle, kdy budou zákazníci i šéf daleko. Pokud je tohle vaší realitou, zkuste změnit budoucnost dříve než v 65 letech při odchodu do důchodu. Přinášíme vám další z praktických návodů, jak se postupně stát finančně nezávislým.

plán pro finanční nezávislost 

Vladimír Fichtner, majitel poradenské firmy pomáhající už 12 let lidem k finanční nezávislosti říká: „Většina lidí si myslí, že člověk musí měsíčně vydělávat miliony, aby se stal finančně nezávislým. Ale to není pravda. Finančně nezávislí rentiéři jsou většinou úplně normální lidé, kteří žijí mezi námi a ani to na nich nepoznáte. Bydlí ve stejných domech, ve kterých bydlíme my, jezdí stejnými auty. Do práce ještě chodí, ale už nemusí.“

Do práce už nemusí chodit, protože si během let vytvořili finanční majetek, ze kterého jim jde doživotní měsíční renta. Ta jim pokryje jejich životní náklady. Prvním krokem k tomu, abyste takový majetek taky časem získali, je znát jeho potřebnou výši.

Kalkulačka: Kolik majetku je třeba, abych nemusel/a pracovat?

Spočítejte si, kolik majetku musíte nashromáždit, abyste se mohli osvobodit od své práce. Jaká částka vám zajistí finanční nezávislost a na jak dlouho?

Do kalkulačky zadejte požadovanou výši měsíční renty – tedy kolik peněz měsíčně potřebuje na to, abyste mohli bez omezení žít (jíst, bydlet, jezdit na dovolené, setkávat se s přáteli).

Potom zadejte, jak dlouho chcete rentu čerpat. Jak tu dobu správně určit? Pokud se budete chovat jako lidé, kteří už své finanční nezávislosti dosáhli, jste schopni vybudovat majetek ode dneška za 15 až 20 let. Proto vezměte svůj současný věk, připočtete k němu 15 let a výsledek odečtěte od průměrného věku dožití (v ČR je to 85 let). Výsledný rozdíl je ta doba, po kterou budete rentu čerpat.

Příklad ze života

Je vám 35 let. Finančně nezávislý můžete být za 15 let. Od té doby chcete měsíční rentu čerpat do 85 let věku. Doba čerpání renty = 85 – (35 + 15) = 35 let

Tolik peněz ale nemám! Nezoufejte, to je normální situace

Ano, jen mizivé procento lidí má tolik peněz okamžitě k dispozici. Ale pokud máte čas a chuť zjistit, jak reálně během 15 let takový majetek vybudovat, potom pro vás máme první z „fíglů“, které současní rentiéři používají, aby se k finanční nezávislosti dostali. Říká se mu plán pro finanční nezávislost, někdy také nazývaný finanční plán. Podívejte se, co musí takový plán obsahovat a jak si ho můžete začít vytvářet sami.

9 bodů, které musí mít kvalitní plán pro finanční nezávislost

1. Písemnou formu

Co je psáno, to je dáno. Svůj plán si sepište a vracejte se k němu jednou či dvakrát ročně. V případě velkých změn (svatba, narození dítěte, koupě domu, dědictví) ho aktualizujte.

autoSepište si všechen majetek 

2. Soupis veškerého majetku, který už máte

Sepište si všechen majetek, který máte a který můžete použít pro svou finanční nezávislost. Vyjádřete jeho současnou hodnotu v korunách. Patří sem všechny úspory na běžných a spořicích účtech, penzijním a životním pojištění, stavebním spoření, investice v podílových fondech, hodnota nemovitostí na pronájem.

Naopak do tohoto soupisu nepatří hodnota domu či bytu, ve kterém bydlíte a hodláte bydlet i nadále.

Výslednou částku srovnejte s částkou z naší kalkulačky výše. Netrapte se, jestli je rozdíl příliš velký. Čas a pravidelné odkládání peněz vám pomůže k dosažení cíle.

3. Soupis všech příjmů a výdajů

Sepište si všechny příjmy a výdaje potřebné k tomu, aby mohla vaše domácnost bez omezení fungovat.

Do kolonky příjmů napište, kolik peněz měsíčně jako rodina vyděláte. Do měsíčního průměru započtěte i roční odměny, třinácté a další platy a příjmy z pronájmů.

V kolonce výdaje by měly být všechny výdaje nutné k běžnému provozu domácnosti – nájem, energie, školné, jídlo, splátka hypotéky, výdaje na rodinné auto. Do měsíčního průměru započtete i náklady na dovolené. Nezapočítávejte výdaje na stavební spoření, penzijní připojištění, investice do fondů a další dobrovolné platby, které patří do úspor.

Nakonec od sebe odečtete příjmy a výdaje. Vyjde vám částka volných peněz, které můžete měsíčně použít pro vaši finanční nezávislost a další cíle. Tyto peníze bystě měli pravidelně investovat dle pokynů v bodě 7.

školaVe svých plánech myslete i na vzdělání svých dětí 

4. Jasný popis cílů, které se kupují za peníze

Nyní si v domácnosti definujte a zapište vaše velké cíle. Může to být koupě auta, bytu či domu, cesta kolem světa. Co ve vašich cílech nemá chybět, jsou peníze na vzdělání dětí. Zápis cíle by měl vypadat následovně:

  • Rok 2017, koupě bytu 2­+1, 1 500 000 Kč
  • Rok 2022, Anička vysoká škola v ČR, 500 000 Kč (na 5 let studia)

Pokud se vaše cíle mají splnit ode dneška do 5 let, spořte na ně na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Cíle spojené s bydlením řešte hypotékou.

Na cíle vzdálenější (5 a více let) peníze investujte do portfolia složeného ze spořicích účtů, stavebního spoření, dluhopisových a akciových fondů. Konkrétní řešení vždy konzultujte s finančním poradcem nebo si sestavte vlastní řešení sami na InvestGuru.

TIP

Kdy se dočkáte finanční nezávislosti

 

5. Definice částky na finanční nezávislost

Toto by měl být váš největší cíl z hlediska objemu majetku. Potřebnou částku vám napoví naše kalkulačka výše. Ještě zbývá dodat datum, které záleží na vás. Reálných je 15 let a později. Záleží na vašich současných úsporách a měsíční částce volných peněz, které můžete investovat.

Zápis by měl vypadat takto:

Finanční nezávislost v roce 2035, celkem 7 000 000 Kč v dnešních cenách, renta na dobu 25 let ve výši 37 000 Kč měsíčně (také v dnešních cenách).

6. Ochrana před velkými průšvihy

Plán musí fungovat i za špatného počasí. Zkontrolujte, že jste zajištěni (máte majetek navíc) nebo pojištěni (v případě, že nemáte majetek navíc) pro následující případy:

  • Trvalá invalidita z jakéhokoli důvodu, kteréhokoli živitele domácnosti
  • Úmrtí z jakéhokoli důvodu, kteréhokoli živitele domácnosti
  • Úplné zničení bytu, domu, ve kterém bydlíte, nebo nemovitosti, ze které vám plyne nájem

7. Kam investovat – jednorázově i pravidelně

Aby nedošlo k ohrožení vašich úspor z důvodů předčasného nevhodně načasovaného výběru nebo abyste nesvěřili své peníze podvodníkům, musíte vědět, kam peníze dáváte a jaké můžete očekávat výnosy.

Neprofesionální investoři by měli vždy peníze rozdělit mezi peněžní, dluhopisový a akciový trh. Měli by si peníze rozdělit do spořicích účtů, světových dluhopisových fondů a světových akciových fondů. V plánu musí být konkrétně napsáno, do jakých produktů od jakých institucí budete investovat. A měli byste vědět proč.

TIP

Namísto zaměstnance rentiérem

Pokud se chcete dozvědět pokročilejší tipy na to, jak a kam peníze rozdělit, inspirujte se na stránkách InvestGuru.cz. Mohl by se vám hodit kurz zdarma „Jak se stát ze zaměstnance rentiérem hned napoprvé.“

 

8. Emoční bariéra

Abyste během 15 let vytvořili dostatečný majetek na finanční nezávislost, musíte část peněz vydělat sami a část peněz vydělat investicemi.

Při investování jsou největším nepřítelem investora jeho vlastní emoce. Strach a chamtivost. Vedou investora ke krokům pod vlivem emocí, na kterých vždy prodělá. V plánu byste proto měli mít napsáno, co uděláte, jakmile dostanete strach o své peníze. Komu zavoláte, koho se zeptáte na radu, než uděláte neuvážený krok. Stejně tak v případě až dostanete pocit, že vaše peníze málo vydělávají a budete je chtít dát někomu, kdo vám zaručeně „vydělá víc“.

9. Jak se budou realizovat cíle

Tento poslední bod by měl obsahovat seznam produktů, ze kterých se budou financovat jednotlivé cíle – bydlení, studia a finanční nezávislost až přijde jejich čas. Určitě budete mít část peněz uloženu na spořicích účtech (zhruba třetinu), část peněz v dluhopisových fondech, které pravidelně vyplácejí úrok a poslední část (zhruba 30 až 60 %) v akciových fondech, které pravidelně vyplácejí dividendy.

Kvalitní plán ušetří i vydělá statisíce

studijní notebook Zajímá vás více o tom:

  • Co máte vědět, než začnete investovat svoje peníze?
  • Jaké osvědčené postupy dovedli stovky lidí v Čechách i zahraničí k životu rentiéra dlouho před důchodovým věkem?
  • Jak bezpečně (ale nikoli zázračně) pokropit vaše peníze „živou vodou“ a budovat majetek na rentu?

Odpovědi se ZDARMA dozvíte na tréninku „Jak se stát ze zaměstnance rentiérem hned napoprvé“ na  InvestGuru.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7