Armageddon, panika, děs na burzách: Přichází skvělá příležitost k nákupu

 

Akciové burzy se hroutí, ceny padají dolů jako domeček z karet smetený uragánem. Co by měl v této situaci dělat drobný střadatel? Odborníci říkají, že v takových chvílích se naskýtá ideální příležitost k nákupu investičních produktů. Jak na to?

Vrtkavé trhy nejsou tím hlavním nebezpečím pro vaše úspory. 

V pondělí stránky novin a internetových serverů zahltily například i následujícími titulky:

  • Na burzách se kvůli Číně šíří děs, investoři prodělali za den biliony (idnes.cz),
  • Armageddon nekončí (patria.cz),
  • Panika a chaos v Praze (patria.cz).

V úterý se dokonce v Lidových novinách objevil článek s nadpisem. „Bude to horší než poslední finanční krize.“ I na titulcích je krásně vidět, jak mnozí nezkušení investoři své akcie prodávají, když jsou ceny dole, a nakupují, když se ceny pohybují vysoko. Profesionální investoři naopak vědí, že současný výprodej je příležitost, kdy lze akcie nakoupit o 10 % levněji než před měsícem.

Když se řídíte emocemi, zaručeně přijdete o peníze

panika na akciové burzeZdroj: Pioneer Investments 

Všechna média potřebují čtenáře, aby se uživila. Proto jejich titulky lákají čtenáře na „krev a děs“. Emoce jsou totiž to, co čtenáře přitáhne. Běžný neprofesionální investor často vlivu médií podlehne a nakoupí nebo prodá investice podle novinových článků.

Jakmile dvakrát zopakuje to, co je znázorněno na obrázku výše, přijde postupně o všechny peníze, které do investic vložil.

TIP

Inteligetní investor nepředvídá trh, ale řídí své emoce

  • Udělejte všechno proto, abyste vaše dlouhodobé úspory neohrozili neuváženým chováním.
  • Nenakupujte podle novinových článků, ale podle písemného plánu.
  • Vytvořte si pro správu vašich úspor systém, nezávislý na zprávách z titulních stránek v tisku.
 
 

Problém není pokles trhů, ale zákeřný likvidátor úspor – inflace

V roce 2000 představovalo 400 000 korun rezervu na 20 měsíců živobytí při průměrných výdajích 20 000 Kč měsíčně. V současné době mají úspory ve výši 400 000 Kč z roku 2000 hodnotu pouhých 188 000 Kč. To při stejných výdajích vyjde pouze na 9 měsíců.

Spočítejte si, jako hodnotu mají vaše úspory z roku 2000 dnes

Nelíbí se vám výsledek? Potom je čas začít se starat o vaše peníze lépe

Zatímco rekordní růsty a poklesy cen plní pravidelně stránky novin, o tom jak inflace likviduje vaše úspory, se v médiích se mnoho nedozvíte. Přitom postupný růst cenové hladiny a snižování hodnoty peněz je pro vaše úspory zdaleka tím největším nebezpečím.

Jakmile jsou vaše finanční cíle více vzdáleny v čase, (např. stát se během 15 let finančně nezávislým, nebo nachystat právě narozenému dítěti peníze na studia), je růst cen, jinými slovy inflace, důvodem, proč nesmí být většina vašich úspor uložena pouze na spořicím účtu.

Úspory tam rostou relativně pomalu a někdy zhodnocení nízkými úroky nestačí ani na pokrytí inflace, která každým rokem ukusuje část z vašeho reálného bohatství. Za číselně stejnou částku si prostě za 15 let koupíte mnohem méně zboží nebo služeb.

Proto se při správě svých peněz nenechejte rozhodit titulky v novinách, ale dávejte si pozor, aby vaše úspory rostly rychleji než inflace.

 Zajímá vás více o tom:

  • Co máte vědět, než začnete investovat svoje peníze?
  • Jak ochránit vaše peníze před inflací?

Odpovědi se ZDARMA dozvíte na tréninku „Jak se stát ze zaměstnance rentiérem hned napoprvé“ na  InvestGuru.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 17