76 % Čechů by investovalo do nemovitostí. Nejvíce vynáší pozemky

 

Jak zhodnotit peníze? Zlaté cihličky ani obrazy slavných mistrů už dnes moc neletí. Většina Čechů považuje za nejlepší volbu pořídit si nemovitost. Nejčastěji by investovali do nákupu bytů k pronájmu, i když jako nejvýhodnější se nyní ukazují finance vložené do koupě pozemků. Proč je právě teď nejlepší čas k jejich nákupu?

investice do nemovitostíSedm z deseti z Čechů čeká od investice do nemovitosti příjmy z pronájmu. 

Podle průzkumu agentury Ipsos by tři ze čtyř Čechů nejraději investovali své těžce vydělané peníze do nákupu nemovitostí. Necelá polovina by zkusila štěstí s akciemi nebo dluhopisy a čtvrtina obyvatel by vložila své finance do komodit (ropa, zemní plyn, vzácné kovy apod.). Pouze 15 % lidí by se odhodlalo k založení vlastní firmy.

Češi věří, že hodnotu peněz udrží nemovitosti

Investice do jakých nemovitostí by Čechy lákala nejvíce? 64 % by sáhlo po nákupu bytu za účelem pronajímání. Menší polovina (45, 5 %) by ráda investovala do pořízení pozemku. Dále by lidé chtěli využít své finance na nákup a pronájem rodinných domů (29, 9 %) nebo rekreačních objektů (22, 5 %).

K výhodné investici do nemovitosti pomůže hypotéka.Srovnat ceny hypoték

Kolik vydělali majitelé pozemků od roku 2010?

Kdo by na svém rozhodnutí nejvíce vydělal? Nejracionálněji by se zachovali ti, kteří chtěli investovat do pozemků. Za poslední čtyři roky hodnota pozemků rostla každoročně o necelá čtyři procenta. Pozemek, který jste v roce 2010 koupili například za 2 miliony, byste dnes mohli prodat za cenu 2 236 000 korun.

hb indexZdroj: HB Index, Hypotéční banka 

Proč je právě letos ideální doba pro nákup pozemku?

Návrh nového zákona z pera ministerstva financí by totiž mohl výrazně prodražit parcely pro výstavbu rodinných domů. Dnes nemusí kupující platit daň z přidané hodnoty (DPH), ale to by se od nového roku mohlo změnit. Poslanci teď prakticky pouze řeší, jestli pozemky, v jejichž okolí vznikají novostavby, zatížit základní (21 %) nebo sníženou (15 %) sazbou daně. O kolik by se podražily nákupy takových pozemků? Například v Praze, kde se ceny parcel pohybují mezi čtyřmi až pěti miliony korun, to znamená nárůst ceny o 600 až 750 tisíc korun.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1