Kam se obrátit, když se dostanete do finanční tísně?

 

Finanční problémy jsou pro stovky tisíc Čechů denním chlebem. Ať už mají dluhy oni sami nebo někdo v jejich rodině. Přitom vážným problémům se dá často předejít, když se začnou řešit již při prvním zaškobrtnutí. Kam se můžete obrátit pro pomoc, pokud se do potíží dostanete i vy?

Pomocná ruka tahá nešťatsníka z hromady dluhů.Existují místa, kde vám bezplatně podají pomocnou ruku, abyste se dostali z dluhů. 

Na konci května 2016 Češi podle ČNB dlužili 1,413 bilionu korun. Dluhy nějakým způsobem zasahují do života každého desátého Čecha a ročně jsou nařízeny stovky tisíc exekucí (v roce 2014 jich bylo neuvěřitelných 718 000). To nejsou pěkná čísla.

Ale ponechme stranou, že vůbec nejlepší je finančním problémům a potížím se splácením předcházet. To se vždy snadněji řekne, než udělá. Ostatně, kdo z nás může říct, že je připraven na všechny situace, nebo že nikdy v životě neudělal chybu? Pojďme se proto podívat, co dělat, když problém již nastal, nebo když se do něj neodvratně řítíte.

TIP

Přečtěte si také:

 

Nestrkejte hlavu do písku

Ať už je vám jasné, že tento měsíc nezvládnete uhradit svoje splátky, zaplatit nájem nebo že vám na konci měsíce nezbyde na jídlo, tak platí jedna hlavní zásada. „Řešte problémy s financemi okamžitě, jakmile na ně narazíte,” vysvětluje Pavla Rýznarová z Ušetřeno.cz. „Češi se za potíže s financemi často stydí a často se chovají, jako by neexistovaly. Přitom mnohdy by bylo řešením si vše přiznat a nechat si pomoci,” dodává Rýznarová.

Dluhy totiž samy od sebe nikdy nezmizí a ani peněz vám na účet nepřiteče víc, pokud se o to aktivně nezasadíte. Neberte si proto unáhlené půjčky, které vás můžou uvrhnout ještě do horší situace, a raději se spojte s odborníky.

Muž strká hlavu do pískuStrkáním hlavy do písku de finančních potíží nezbavíte. Jen problémy doslova "prohloubíte". 

Obraťte se přímo na společnost, u které máte dluh

Pokud máte přehled, kde vám hrozí vzniknutí dluhu nebo prodlení splátek, je nejjednodušší cestou se okamžitě obrátit přímo na danou společnost. Ty mají běžně nastavené postupy, jak svým klientům v nesnadné situaci vyjít vstříc.

Zásadní ale je nenechat problémy zajít příliš daleko, jak vysvětluje Vladimír Komjati z Air Bank:

„V první řadě je důležité tento problém začít řešit hned. Klientům, kteří se dostali do finanční tísně, doporučujeme, aby se nám co nejrychleji ozvali a o své situaci nás informovali. Pak můžeme začít společně hledat řešení. Někdy stačí jen prodloužit splatnost půjčky, a tím pádem snížit měsíční splátku na částku, kterou už klient zvládne platit."

To potvrzuje i Veronika Benešová, manažerka nezajištěných úvěrů České spořitelny:

„Samozřejmě chápeme, že v životě člověka nastanou situace, které mohou ovlivnit jeho platební morálku. Pokud klient tuší, že by se mohl dostat do problémů se splácením, neměl by otálet a měl by nám to dát co nejdřív vědět. My se pak snažíme udělat maximum pro to, abychom společně situaci vyřešili. Pro tyto případy také nabízíme ke každému úvěru zdarma zvýšení nebo snížení měsíční splátky až o 50 %, změnu data splátky nebo odklad splátky až dvakrát ročně. Klientům doporučujeme, aby při pořizování úvěru mysleli i na pojištění schopnosti splácet, které pomůže pokrýt splátky v případě nenadálých situací.”

A vstřícný přístup banky v případě aktivní snahy klienta problém řešit, uvádí i Markéta Dvořáčková z Equa bank:

„Pokud se klient dostane do problémů se splácením svých závazků, měl by situaci proaktivně řešit. Vždy je lepší, když tuto skutečnost bance oznámí včas. Banka se ve většině případů snaží klientům vyjít vstříc a společně s nimi tuto nelehkou situaci vyřešit. Například snížením splátek a podobně. Aby se klienti těmto případům vyhnuli, doporučujeme jim uzavřít k půjčce i pojištění proti neschopnosti splácet. Toto pojištění kryje výpadek příjmů ze zaměstnání. Pojistným plněním je v případě pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání úhrada měsíčních splátek půjčky až do výše 25 000 Kč měsíčně.”
 
Finanční situaci často pomůže jednoduché sloučení dluhů do jednoho, tzv. konsolidace. Ta sníží poplatky i zpřehlední splátky.

Obraťte se na specializované organizace

Vždy můžete také využít organizace, které se na finanční pomoc specializují. Určitě ale doporučujeme vyhledat takovou společnost, která služby nabízí zdarma. Existuje celá řada spolehlivých neziskových organizací, které si za pomoc neúčtují naprosto žádné poplatky.

Tady je seznam několika míst, kam se můžete obrátit:

 • Poradna při finanční tísni

  Poradna při finanční tísni poskytuje bezplatné poradenství lidem, kteří se dostali do potíží se splácením svých dluhů. Zároveň se zabývá poradenstvím, jak se lze zadlužit zodpovědně, a tím problémům se splácením předejít. Poradna také poskytuje bezplatné zpracování návrhů na oddlužení – osobní bankrot. Jedná se o neziskovou, nestátní a nekomerční obecně prospěšnou společnost, jejíž všechny služby jsou zdarma. Její pobočky najdete v Praze, Ostravě a v Ústí nad Labem. Výjezdní poradny pak působí také v Litvínově, České Lípě, Hradci Králové, Plzni a Prostějově. Kontakt na jednotlivé pobočky najdete na webových stránkách: www.financnitisen.cz

 • Dluhový labyrint

  Dluhový labyrint se pak zaměřuje především na informování o všem, co souvisí s tématem dluhů. Na internetových stránkách www.dluhovylabyrint.cz najdete správné a aktuální informace o právech, povinnostech a možnostech, které souvisí s dluhovou problematikou. Informace jsou sepsány odborníky a jsou pravidelně aktualizovány podle platné legislativy. Stejně tak je na stránkách ke stažení celá řada potřebných formulářů, žádostí a prohlášení. K dispozici je i online poradna a seznam míst, kam se můžete obrátit o pomoc v různých místech v ČR.

 • Asociace občanských poraden

  Dluhové poradenství najdete i na stránkách Asociace občanských poraden (www.dluhy.obcanskeporadny.cz). Rady tam jsou zpracované podle životních situací, a tak rychle najdete, co potřebujete. K dispozici je i slovník pojmů z oblasti financí. Informace ale nejdou příliš do hloubky, proto se v případě, že potřebujete vědět víc, raději se obraťte osobně na některou z poboček. Ty najdete ve 21 městech po celé ČR.

 • Člověk v tísni

  Specializované dluhové poradce má v rámci sociálního poradenství i známá nezisková organizace Člověk v tísni. Ti se zaměřují především na aktivní pomoc, kdy klientům pomáhají kontaktovat jejich věřitele, domlouvat splátkové kalendáře či nacházet jiná řešení, která by je postupem času vyvedla z dluhové pasti. Na stránkách www.clovekvtisni.cz najdete adresy a kontakty všech pěti poboček (Praha, Plzeň, Bílina, Olomouc, Liberec).

 • Bezplatné právní poradenství

  Jsou životní situace, kdy může být také zapotřebí Bezplatné právní poradenství, které poskytuje Česká advokátní komora. To je určeno pro lidi, kteří se nemohou z různých příčin a důvodů domoci právní pomoci advokátem. Na stránkách komory www.cak.cz najdete kontakty na jednotlivé regionální pobočky a instrukce, jak postupovat.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10