Kdy začíná topná sezóna 2017? Jaká jsou pravidla a co říká vyhláška?

 

Je to cítit ve vzduchu. S každým dalším ránem je o trochu chladnější. Můžete to pozorovat v korunách stromů. Listy jakoby se staly plátnem neznámého malíře a pak pod tíhou barev začaly pomalu padat k zemi. Jeden po druhém. Do posledního. To podzim se hlásí o slovo. A spolu s ním i topná sezóna 2017. Kdy přesně začíná? Jak dlouho trvá? A co říká vyhláška?

topná sezóna 

Od dob, kdy v mrazivých časech bylo třeba nasbírat dříví, rozdělat oheň a poté ho dnem i nocí udržovat, už jsme značně pokročili. Dnes stačí pouze otočit kohoutkem u topení a vzápětí máte v místnosti o pár stupňů více. Tohle „kouzlo“ ale nefunguje, kdy si vzpomenete. Topná sezóna je stanovená vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu. č. 194/2007 Sb. Pojďme do ní nahlédnout.

Otopné období začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. Neznamená to však, že od prvního školního dne se automaticky rozpálí stoupačky a radiátory. Dodávka tepelné energie začne, až když 2 dny po sobě klesne průměrná denní teplota pod 13 °C a pokud se nedá následující den očekávat zlepšení počasí. 

V případě, že byste chtěli začít topit dříve, musíte o to teplárnu požádat. Je však potřeba, aby s tím souhlasily nejméně dvě třetiny konečných spotřebitelů. Výjimkou jsou odběratelé napojeni na teplárenské soustavy přes domovní výměníkové stanice, ty mohou začít s vytápěním podle vlastního uvážení kdykoliv. Na druhou stranu otužilé domácnosti mohou vypnout své radiátory nastavením termostatických ventilů na nižší hodnoty. Každý si tak může nastavit v bytě tepelnou pohodu, která mu vyhovuje.

  
Účty za vytápění ovlivňuje především dodavatel plynu. Najděte si toho nejlevnějšího na trhu!

Jak se měří průměrná teplota

Průměrná denní teplota venkovního vzduchu se stanovuje ze čtyř hodnot. Měří se ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch v 7,14 a ve 21 hodin, přičemž teplota měřená ve 21:00 se počítá dvakrát.

Stejná pravidla platí, i když se náhle oteplí. Vytápění bytů a nebytových prostor se omezí nebo přeruší, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném lokalitě vystoupí nad hranici 13 °C ve 2 po sobě následujících dnech.

Intenzita topení se v průběhu dne mění

Přes noc (od 22 do 6 hodin ráno) dochází k útlumu a snižuje se teplota topné vody v radiátorech. Přes den se pak musí obytné prostory vytápět na hodnoty stanovené projektem budovy. Pamatuje se i na okrajové byty v panelácích.

  • V místnosti s 1 venkovní stěnou musí být průměrná teplota vzduchu o 1 °C vyšší.
  • V místnosti se 2 venkovními stěnami musí být průměrná teplota vzduchu o 1,5 °C vyšší.
  • V místnosti se 3 venkovními stěnami musí být průměrná teplota vzduchu o 2 °C vyšší.

Pokud máte pocit, že teplárna topí nedostatečně, nebo naopak přetápí, obraťte se na dispečink příslušné energetické společnosti. 

TIP

7 nejčastějších mýtů o vytápění

Je levnější udržovat stálou teplotu, nebo místnost znovu vytápět? Ochlazují tepelná čerpadla zahradu? Seznamte se s nejčastějšími chybami a pověrami, které zvedají účty za vytápění do astronomických výšin.

 
 

Topíte málo? Ne vždy to znamená, že zmenšíte výdaje

Dříve platilo, že domácnosti s nízkou spotřebou tepla mohou ušetřit až 40 % nákladů oproti průměru domu. To se ale počínaje začátkem roku 2016 změnilo, aktuálně lze uspořit maximálně 20 %. A to i pokud netopíte vůbec. Jste totiž povinni zaplatit minimálně 4/5 průměrné spotřeby ostatních obyvatel domu. Limit se posunul také opačným směrem. Ti, kteří topí nepřiměřeně hodně, mohou na vyúčtování očekávat až dvojnásobnou částku oproti průměru. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 36
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé