Šťastné a šetrné! Kolik elektřiny spotřebuje vánoční osvětlení?

 

Advent je tu. Obchodní domy praskají ve švech, zákazníci tančí do rytmu koled a okna českých domácností barevně září dlouho do noci. Kolik stojí rodinná světelná show?

Radnice českých měst vydávají milionové částky na vánočních osvětlení mohutných stromů a potemnělých ulic. Pozadu nezůstávají ani tuzemské rodiny. Sousedům je potřeba ukázat, kdo je pravý vánoční fanatik. Skromnější si vystačí s blikajícím řetězem nebo vánoční hvězdou za oknem. Jiní zdobí stromy na zahradě a ověšují střechy nekonečnými girlandami. Extrémistům se po zahradě prohání zářící sobí spřežení vystřižené jak z hollywoodského filmu.

Král vánočních ulic

Spotřeba vánočního osvětlení 

Vodí rodiče k vašemu rodinnému sídlu své děti a ukazují jim, kde bydlí Ježíšek? Ve chvíli kdy se u vás na zahradě začnou shromažďovat davy cizích lidí s foťákem, pravděpodobně jste se zařadili mezi radikální vánoční nadšence. Pár barevných žároviček na smrčku pro vás není výzva ale samozřejmost. Po zahradě pobíhá zářící stádo sobů. Sněhuláci svítí do dálky. Vánoční panoptikum doplňují postavy z animovaných pohádek a obtloustlí pánové v červených oděvech. Každá sranda ale něco stojí.

Spotřeba za hodinu Cena za hodinu svícení Cena za svícení během adventu
18 000 wattů 75,6 Kč 13 608 Kč
 

V uměřenosti je krása

Spotřeba vánočního osvětlení 

Máte rádi sváteční atmosféru, ale na okázalost jste si nikdy nepotrpěli? Máme pro vás dobrou zprávu. Dům jde rozsvítit i za relativně rozumné peníze. Venkovní svítící věnec, několik metrů girland a ozdobený stromek spotřebují až překvapivě málo elektřiny. Když investujete do úsporných LED žárovek, bude provoz o poznání lacinější.

Spotřeba za hodinu Cena za hodinu svícení Cena za svícení během adventu
2 400 wattů 10,8 Kč 1 814 Kč
 
Najděte si levného dodavatele elektřiny Porovnat ceny

Domácí vánoční chrám

Spotřeba vánočního osvětlení 

Dětské oči se rozzáří, když vstoupí do místnosti plné světýlek. Pravou vánoční atmosféru navodí klubko žárovkových hadů plazících se po obvodu stromku a houpající se hvězda za oknem. Rozsvítit bohatě zdobenou vzrostlou jedli po dobu adventu stojí stejně jako láhev lepšího vína.

Spotřeba za hodinu Cena za hodinu svícení Cena za svícení během adventu
250 wattů 1,05 Kč 189 Kč
 

Vánoční řetěz

Spotřeba vánočního osvětlení 

Zbývá už jen zodpovědět zásadní otázku, kolik elektřiny žere vánoční řetěz za jedno adventní období. Záleží na délce a počtu svíček. Nicméně se jedná o směšnou částku. S LED osvětlením ušetříte až 90 % nákladů. Otázkou je, zda se to při nízkých provozních nákladech vyplatí.

Spotřeba za hodinu Cena za hodinu svícení Cena za svícení během adventu
15 wattů 0,63 Kč 11,34 Kč
 

Jak jsme počítali

Za elektřinu platí domácnosti rozdílné částky. Záleží na příslušnosti k distribuční oblasti nebo zvolené sazbě. Samozřejmě se liší i ceny jednotlivých dodavatelů. Výpočty proto vychází z průměrné ceny kilowatthodiny. Ta v nejběžnější sazbě D02d činí 4,2 koruny. Výpočet ceny svícení během adventu počítá s tím, že během třiceti dní, svítily dekorace každý den šest hodin.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4