Pozor na nevyžádané hovory: Odhalte, komu patří telefonní číslo

 

„Dobrý den, tady paní Vomáčková ze společnosti #Štvemelidiblbýmadotazníkama, měli byste chviličku na obecný průzkum? Nezabere to víc než 30 minutek. Jen těžko se najde jedinec, který nemusel alespoň jeden takový hovor v životě absolvovat. Telefonní operátoři z reklamních agentur dokáží být pěkně dotěrní. Volají ráno, večer i o víkendech. Znova a znova. Ignorace nezabírá. Nedovolaný kontakt totiž vypadne z databáze až po neuvěřitelně velkém množství neúspěšných pokusů. Ale to je pořád ten lepší případ. Výrazně horší, alespoň pro vaši peněženku, je, když vám někdo volá, ale než zareagujete, hovor ukončí. Vy instiktivně zavoláte zpět a puf, jste v tom za několik stováků. Dovolali jste se totiž kamsi do Alžíru. Jak telemarketingové společnosti a podvodníky odhalit ihned podle čísla? Máme pro vás pár tipů >>

 

Než přijmete neznámý hovor nebo zavoláte zpět na cizí číslo, které vás prozvonilo, proklepněte si volaného. Tím ovšem nemyslíme, že zavoláte na FBI a budete se pídit po jeho kriminální minulosti. Stačí si poznamenat jeho trojmístné předčíslí a podívat se na něj „bystrým okem špionky Amálky.“ Prozradíme vám, jak na to.

 

Mezinárodní předvolby

Zajímají vás mezinárodní telefonní předvolby? Přehledně jsme je vypsali v našem článku.

 

Komu patří telefonní číslo?

Pokud narazíte na předvolbu začínající na číslo 90, obzvláště zbystřete. Jedná se o placené linky (předvolby 900, 905, 906, 908, 909). Pouhé spojení hovoru vás může vyjít až na 990 korun. Cenu vyčtete ze 4. a 5. číslice telefonního čísla. Od placení vás nezachrání, ani když máte neomezený tarif nebo volné minuty. Operátoři tyto hovory účtují zvlášť. Nepleťte si to ovšem s mezinárodní předvolbou, pro ČR například +420, podle +90 poznáte, že volaný má turecké číslo. Takový hovor bude zpoplatněn dle roamingového ceníku. 

10 tipů, jak ušetřit za telefon >> Chci vědět víc

Chytrá aplikace s přehledem identifikuje call centrum

Jsem v metru, ztrácím vás. Pracuji, nemám čas, zavolejte mi později. Ještě mi nebylo osmnáct. Promiňte právě mi vyskočila z okna kočka, musím ji jít najít. Víte, já neumím moc dobře česky. Peníze nepotřebuju, mám jich dost. Moc se omlouvám, ale já jsem tento mobil před chvílí našel. Nebaví vás neustále vymýšlet výmluvy, proč nechcete odpovídat na ten či onen dotazník, nebo koupit novou matraci? Nainstalujte si aplikaci, která rozezná, jestli vám volá call centrum. Na trhu je jich dostupných hned několik pro Android i iOS.  

Call insider aneb konec telemarketingu v Čechách 

Nová aplikace je aktuálně pro Android zcela zdarma. Stáhnout si ji můžete v Google Play. A co vám umožní? Identifikovat více než 10 000 000 telefonních čísel. Blokovat všechna konkrétní čísla i skrytá a neznámá. A přidávat/číst komentáře k jednotlivým kontaktům.

Jednu z nich dokonce vytvořil český student informatiky a statistiky, Jan Čislinský, se svým vývojářským kolegou Igorem Kulmanem. Nese jméno  „Zvednout to?“, a pokud je aktivní, každého podezřelého volajícího označí – na displeji se vám objeví tabulka ID volajícího Telemarketing nebo například Finanční služby, na základě toho se můžete rozhodnout, jestli hovor přijmete, nebo přidáte kontakt na seznam blokovaných. K dispozici je ale pouze pro iPhone. Stáhnout si ji můžete na iTunes Apple Store za symbolický poplatek.

 

Chcete z předčíslí vyčíst i další informace? Přečtěte si článek o předvolbách mobilních operátorů.

 

Poznej operátora

Pokud jste nenašli neznámý kontakt v seznamu nebezpečných čísel, pak je riziko minimální. Z cizího čísla ale můžete vyčíst ještě řadu zajímavých informací. Nezjistíte z nich sice, komu patří telefonní číslo, ale získané indicie vám mohou výrazně usnadnit identifikaci. U pevných linek poznáte, z jakého kraje vám volají. Stejně tak rozeznáte předčíslí operátorů nebo mezinárodní volání. Identifikaci operátora ale ztěžuje, že si lidé při změně operátora mohou převést telefonní číslo. Například když odejdete od Bleskmobil k Vodafone zůstane vám předvolba 702, která pro Vodafone není typická.

Předčíslí mobilních operátorů
O2 T-Mobile Vodafone
předčíslí 601, 602, 607 předčíslí 603, 604, 605 předčíslí 608
předčíslí 702, 720 až 729 předčíslí 730 až 739 předčíslí 770 až 777
 

Podvodníci jsou stále vynalézavější 

Zatímco dříve frčelo jen prozvávění a obírání lidí o pár stovek na spojovacích poplatcích, dnes vám někdo za pár vteřin kompletně vyluxuje bankovní konto. Jak? Bude se například vydávat za vašeho přítele na facebooku a poprosí vás, jestli si na vaše číslo nemůže nechat zaslat kód, který nutně potřebuje, ale zrovna nemá telefon. Co byste nepomohli kamarádovi, že jo. No a pro dobrotu na žebrotu. Jakmile mu kód zašlete, obere vás o peníze prostřednictvím m-platby. Takových případů se nedávno vyskytlo několik. Tato platební metoda totiž umožňuje platit za zboží nebo služby pomocí telefonu. V podstatě to funguje stejně, jako při placení kartou. Akorát místo čísla karty, se zadává telefonní číslo a místo PINU pak kód z SMS zprávy, naštěstí se ale tento kód dá použít jen jednou. 

Jak se bránit před nevyžádanými telefonáty:

  • Nebuďte lehkovážní a své telefonní číslo poskytujte jen ve výjimečných případech.
  • Obzvlášť opatrní buďte na internetu. Když už ho do nějakého dotazníku vyplníte, uvědomte si, že dáváte souhlas s použitím čísla pro reklamní účely.
  • Do chytrého telefonu si můžete stáhnout aplikaci na blokování nevyžádaných hovorů.
  • Na policii se obraťte pouze v případě, že vám po telefonu někdo vyhrožuje.

Vyhledejte si číslo volajícího v internetové databázi

Našli jste nepřijatý hovor od neznámého čísla? Obdrželi jste prapodivnou SMS? Telefonní číslo si můžete jednoduše vyhledat v internetových databázích a přečíst si komentáře, které k nim přidali jiní uživatelé, případně napsat komentář vlastní a pomoci tak ostatním identifikovat podvodníky a nejrůznější telemarketingové společnosti.

  • Kdovolal.cz – široká databáze kontaktů, funguje i jako aplikace pro Android
  • Komupatri.cz – další z databází nevyžádaných hovorů
  • Whocallsme.com – ideální na zahraniční čísla
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 136
 

 
Oblíbení mobilní operátoři