Koncesionářské poplatky na všechny způsoby

 

Přestěhovali jste se do bytu, kde zůstal televizor po předchozích nájemnících? Máte v autě rádio? Gratulujeme. Jste jeden z plátců koncesionářských poplatků. Kdo všechno má povinnost platit, jak vysoké jsou poplatky a kam nahlásit, že jste bez přijímače?

koncesionářské poplatky 

Proč platíme koncesionářské poplatky

Jedná se o 135 Kč za televizi a 45 Kč za rádio ročně. To je dohromady 2 160 Kč za rok. Někdo nad takovou částkou mávne rukou, někomu při pohledu na ni vře krev v žilách. Proč jsou necelé dvě stovky měsíčně zdrojem takového rozpolcení ve společnosti? 

 

Pokud již poplatky platíte, pro jejich zrušení musíte zažádat o vymazání z evidenčního seznamu plátců. Jestliže jste dostali od ČT výzvu a nejste tudíž zatím plátce, stačí napsat čestné prohlášení. Dané dokumenty pro Českou televizi najdete zde, pro Český rozhlas zde.

 

Peníze jdou totiž do rukou České televize a Českého rozhlasu. Veřejnoprávní média tak mají jistý příjem a získávají potřebnou nezávislost. Nenechávají se ovlivnit politiky, nejde na nich zakoupit reklama. Jedná se však skutečně o zcela nezávislá média? Někteří lidé považují Českou televizi a rozhlas za obří pijavice, co vysávají z peněženky těžce vydělané peníze. Jiní nedají na tyto dvě média dopustit. Ať tak či tak, poplatky se většině z nás nevyhnou. 

Kdo platí a jak?

„Televizní či rozhlasový poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů. Toto zařízení se považuje za přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu."

- Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích

Jste tedy poplatníkem, dokud není prokázáno, že nevlastníte přijímač. Odebíráte-li elektřinu, veřejnoprávní média se domnívají, že také koukáte na televizi a posloucháte rádio. Vyzvou vás proto, abyste buď platili, čestně prohlásili, že žádný přijímač nevlastníte, nebo dokázali, že jiný člen domácnosti již poplatky pravidelně platí. To vše do 30 dnů od přijetí písemné výzvy. Pokud se neozvete, zapíšou si vás do evidence poplatníků a budete muset začít platit.

„Hodně zjednodušeně se platí za takové zařízení, které umí přijmout vysílání rádia a televize - tedy televize, rádio, budík s rádiem nebo třeba počítač, ale pouze takový, co v sobě má TV nebo rádiový tuner. Pozor, televize nebo set-top boxy umí přijímat nejen TV signál, ale i rádiový signál, a tak je vlastně každá domácnost s TV povinna platit poplatek i za rádio, i když ho v TV neposlouchá."

- Lukáš Kaňok, ředitel vertikály telekomunikace Ušetřeno.cz

I stará televize po babičce, co ji chcete upcyklovat v pelíšek pro kočku, se podle zákona počítá jako přijímač, pokud je schopné reprodukovat televizní program. Máte-li však kromě ní ještě jednu televizi v obývacím pokoji, druhou v kuchyni, třetí nad postelí a dalších osm jich máte z nějakého důvodu na chatě, nemusíte se bát. Poplatek platíte stále jen jeden. Jen jeden platí také domácnost, kde žije více obyvatel.

Klára bydlí v jedné domácnosti se svým otcem. Každý z nich má ovšem vlastní elektroměr. Jakmile si nechala na sebe přepsat elektřinu, přišla jí výzva od ČT, aby začala platit poplatky. Jelikož je již platil její otec, stačilo dokázat, že s ním žije v jedné domácnosti, a tudíž ona je platit nemusí.

Zákon se nevztahuje na mobilní telefony. Mladá generace asi jásá, musí si ovšem dát pozor, že v momentě, kdy do počítače či monitoru zapíchne TV či rádio tuner, stává se vlastníky přijímače a musí se zaregistrovat jako poplatník. Na počítači přitom můžete sledovat iVysílání (ČT) a iRádio (ČRo) i bez tuneru a zaplacených poplatků. To se samozřejmě vedení veřejnoprávních médií moc nelíbí a dlouho se uvažuje změna zákona.

A co když si televizi půjčíte? Nebo ji najdete v pronajatém bytě? Užíváte-li ji déle než 30 dní, máte znovu povinnost vše nahlásit a zaplatit. 

Najděte si balík s kanály přesně pro vásSrovnat IPTV

Kdo neplatí a jak?

„Pokud jsem v domácnosti, kde nemám ani rádio a ani televizi (myšleno žádné zařízení, které umí fungovat jako rádio nebo jako televize), pak nejsem povinnen platit poplatek za rozhlasové a televizní vysílání. Nic na tom nemění ani to, že mám doma počítač nebo notebook (pokud nemá TV a rádiový tuner) a koukám se na něm na IPTV. Jen je nutné poslat čestné prohlášení."

- Lukáš Kaňok, ředitel vertikály telekomunikace Ušetřeno.cz

Jak se zbavit koncesionářských poplatků? Nejjednodušším způsobem je zkrátka odprodat všechny přijímače a zažádat o výmaz z evidence poplatníků. Pozor, tady nestačí pouze čestné prohlášení.

Logicky nejsou povinni platit neslyšící a nevidomí, pokud ovšem v jejich domácnosti nežije i osoba, která je schopná audiovizuální obsah konzumovat. Osvobozeni jsou i ti, jejichž příjmy jsou nižší než 2,15násobek životního minima.

Neplatíte, když platit máte? V takovém případě vám hrozní poměrně nehezká pokuta. V případě televize se jedná o 10 000 Kč, u rádia pak 5 000 Kč. Zaplatit budete muset navíc i dlužné poplatky. 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7