Masaryk možná brzy zmizí z peněženek, tvrdí odborníci

 

Bankovky vyšších hodnot nemá v době digitálního placení a bezkontaktních karet smysl. S tím přišla studie Harvard Kennedy School, která vnímá omezení takové hotovosti jako správný krok v boji proti financování nelegální ekonomiky. Jak se k tomu staví Evropská unie?

bankovka 5 000 Kč masarykBankovky vysokých hodnot nemají podle studie žádný smysl. 

ANKETA: Jste pro zrušení bankovek s vysokou hodnotou?

Pro omezení bankovek s vysokou hodnotou nemluví jen stále se rozšiřující digitalizace placení a zjednodušování bezkontaktních forem placení, ale zejména i bezpečnostní důvody. Velkou oblibu v takových bankovkách mají převážně teroristé, drogové kartely a další podvodníci.

Podle studie z Harvardské univerzity dosahují takové nelegální hotovostní transfery dvou bilionů dolarů ročně (asi 48 bilionů korun). Právě pro nelegální ekonomiku mají zásadní roli, naopak ve fungování legální ekonomiky je jejich role mizivá.

Posvětí konec i EU?

K omezení vysokých bankovek, mezi které patří třeba i švýcarská tisícifrankovka (přibližně 24 tisíc Kč) či naše pětitisícovka, je nakloněna i Evropská unie a další mezinárodní organizace. Na samotnou roli bankovek vyšších hodnot ve financování terorismu se plánuje zaměřit i Evropská komise. Donedávna byly tyto aktivity vždy na rozhodnutí jednotlivých zemí a záleželo jen na vládě, jaké stanovisko zaujme

Jisté je, že odpor vůči zrušení těchto bankovek nebude jen ze strany podvodníků a teroristů. Těm vyhovují bankovky vysoké nominální hodnoty kvůli jednoduchému transportu. Vždyť 10 milionů korun se v pětiseteurových bankovkách vejde do obálky a neváží ani kilo! Jistě ani celá řada obyvatel z toho nadšená nebude a považuje to jako další krok k tomu dát bankám a vládám větší kontrolu nad jejich majetkem.

Výhody a nevýhody zrušení hotovosti

Co mluví PRO zrušení hotovosti

  • Nižší náklady na výrobu a výměnu bankovek a kovových mincí.
  • Pokles některých druhů hospodářské kriminality a ztížení daňových úniků.
  • Máte nižší šanci, že peníze fyzicky ztratíte, nebo vám je někdo ukradne z kapsy.

Co mluví PROTI zrušení hotovosti

  • Vyšší riziko utrácení, ke kterému při elektronických platbách dochází.
  • Ztráta ekonomické svobody – peníze jsou v držení finanční instituce.
  • Ztížené řešení drobných transakcí v některých sektorech (např. při darování).
  • Riziko zhroucení systému elektronického financování, které povede k fatálním důsledkům.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1