Často kladené dotazy - konsolidace

 

Klepe vám na dveře exekutor a horečně přemýšlíte, jak se dostat z finanční tísně? Záchranné lano vám hodí konsolidace půjček. Pokud jste o této možnosti nikdy neslyšeli, nebo máte jen matnou představu, o co se jedná, přečtěte si následující řádky. Připravili jsme pro vás 25 nejčastějších dotazů o konsolidaci.

konsolidace 

Co je to konsolidace?

Konsolidace půjček je sloučení všech vašich stávajících půjček a úvěrů do jednoho. Místo několika měsíčních splátek tak splácíte pouze jednu, která může být při vhodně zvolené konsolidaci dokonce výrazně nižší oproti splátkám, které jste platili jednotlivě.

K čemu slouží konsolidace?

Konsolidace slouží zejména k zpřehlednění a pohodlnějšímu splácení více různých půjček. Své využití najde i tehdy, jestliže chcete ulehčit rodinnému rozpočtu snížením měsíční splátky svých dluhů.

Proč své půjčky konsolidovat?

Důvodů pro konsolidaci může být hned několik. V první řadě sjednotíte všechny splátky do jedné, čímž můžete ušetřit dost času a starostí. Nemusíte si hlídat, kdy je potřeba kterou splátku platit. Tím se vyhnete i celé řadě poplatků spojených s jednotlivými splátkami. Navíc při dobře zvolené době splácení si můžete sáhnout na nižší úrokovou sazbu a výrazně tak snížit částku, kterou celkově přeplatíte.

Nepřeplácejte zbytečně. Najděte si během pár minut tu nejvýhodnější půjčku!
 

Kdo může zažádat o konsolidaci?

O konsolidaci půjček můžete zažádat, jestliže splňujete následující podmínky:

 • plnoletost (dosažení 18 let)
 • trvalý nebo dočasný pobyt v České republice

Jaké jsou podmínky pro uznání konsolidace?

Nejdůležitější podmínkou pro schválení konsolidace půjček je dobrá platební morálka. Velkou šanci na získání konsolidace máte tehdy, jestliže jste v minulosti vždy spláceli vše tak, jak máte. Pokud jste se dostali do potíží se splácením, může vám být konsolidace zamítnuta.

Jaké doklady jsou potřebné k vyřízení konsolidace?

Pro vyřízení konsolidace si připravte:

 • dva doklady totožnosti (např. občanský průkaz a řidičský průkaz či pas),
 • dokumentace k úvěrům, které chcete konsolidovat,
 • podklady o zaměstnavateli nebo podnikání,
 • kopii posledního výpisu z účtu.

Kolik stojí vyřízení konsolidace?

Některé bankovní domy či nebankovní společnosti nabízí vyřízení konsolidace zdarma, u jiných si zaplatíte. Cena je buď pevně stanovena, nebo se procentuálně vypočítá na základě výše poskytnutého úvěru.

Na které půjčky se konsolidace vztahuje?

Nabídka konsolidace půjček (nebo také refinancování půjček) se u každé instituce trochu liší. Obvykle je však možné konsolidovat všechny běžné spotřebitelské úvěry, úvěry od splátkových společností i kontokorenty či dluhy z kreditních karet. Některé finanční subjekty dokonce konsolidují i leasingy.

Mohu konsolidovat i nebankovní půjčky?

Ano, některé banky umožňují konsolidování nebankovních půjček i ostatních produktů nebankovních institutů.

Co se nejčastěji konsoliduje?

Podle průzkumu lidé nejčastěji konsolidují

 • různé typy půjček (88 %),
 • úvěry na kreditních kartách (10 %),
 • kontokorenty (2 %).

Jak probíhá konsolidace?

Banka či nebankovní společnosti za vás v podstatě zaplatí všechny stávající dluhy a poté je sloučí do jedné půjčky, kterou dále splácíte u ní.

Kolik půjček mohu konsolidovat?

Záleží na tom, která finanční společnost nebo banka konsolidaci provádí. Obvykle se omezení vztahují spíše na výši celkové částky než na počet konsolidovaných půjček. Dokonce je možné konsolidovat nebo v tomto případě spíše refinancovat i pouze jeden úvěr. To se využívá v případě nevýhodných úvěrů s velkým úrokem, například u kreditních karet či kontokorentů.

Do jaké částky mohu konsolidovat?

Horní limit sloučených půjček bývá poskytovatele konsolidací odlišný. Ale velmi často se maximální výše konsolidovaných úvěrů pohybuje zhruba kolem 500 000 - 600 000,- Kč. Některé finanční instituce ale nabízí i vyšší strop, například až 1 000 000,- Kč. K takovým částkám ale je často potřeba ručitel.

Která konsolidace je ta nejlepší?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, neboť každá konsolidace je jedinečná a vaše požadavky mohou být odlišné od požadavků jiných klientů. Obecně platí, že byste měli sledovat výši jednotlivých poplatků, které se ke konsolidaci vážou – mají totiž má vliv na výhodnost konsolidace. Jestliže chcete ušetřit čas strávený porovnáním nabídek bank a nebankovních společností, obraťte se na odborníky, kteří pro vás pravidelně srovnávají konsolidace a dokonale znají všechny výhody a nevýhody. Pomůže vám speciální kalkulačka konsolidací, ve které najdete solidní nabídky. Díky přehledné tabulce budete mít možnost porovnat, která banka je pro vás nejvhodnější.

Kdo nabízí konsolidace půjček?

V současné době nabízí možnost konsolidace prakticky všechny banky a celá řada nebankovních společností. Zvláště ve druhém případě buďte při výběru obezřetní a dávejte přednost pouze zavedeným společnostem.

Jak konkrétně pomohla konsolidace ostatním?

Za dobu svého působení jsme pomohli stovkám klientů, kteří žádali o pomoc s konsolidací půjček. Jeden z našich klientů (43 let, čistý příjem 29 550 Kč) si vzal půjčku na ojeté auto, novou televizi a opravu plotu u svého domu. Protože měsíční splátka v hodnotě 6 581,- Kč mu přišla vysoká, využil naši kalkulačku a zažádal online o konsolidaci. Díky ní snížil svou měsíční splátku na 1 903,- Kč a ušetří na měsíční splátce 4 678,- Kč.

Jaké jsou výhody konsolidace?

Mezi hlavní výhody konsolidací patří:

 • nižší měsíční splátky
 • úroky platíte jen jednou
 • měsíční poplatky platíte jen jednou
 • zpřehledníte splátky – budete platit místo více splátek jen jednu
 • konsolidaci můžete předčasně splatit zdarma
 • konsolidaci si můžete vyřídit z pohodlí domova

Má konsolidace nějaké nevýhody?

Nevýhodou je ve většině případů prodloužení doby splácení – tím, že se vám půjčky sníží, se logicky prodlouží doba, po kterou úvěr splácíte. S konsolidací také souvisí i přeplacení celkové výše původních úvěrů.

Komu se konsolidace nejvíce vyplatí?

Konsolidace se nejvíce vyplatí každému, koho pohltila spirála dluhů natolik, že se přestali orientovat v jednotlivých půjčkách nebo dokonce hrozí, že je přestane zvládat pravidelně splácet.

Existuje případ, kdy není konsolidace vhodná?

Důkladně zvážit by měli konsolidaci všichni, kteří mají dostatečný pravidelný příjem a bez potíží zvládají jednotlivé splátky splácet. S konsolidací se totiž váže i navýšení úvěru.

Kolik ušetřím s konsolidací?

Nikdo vám nezaručí, že na konsolidaci půjček vždy ušetříte. Je to ale velmi pravděpodobné, protože se sjednocením vyhnete poplatkům u jednotlivých půjček a pokud zvolíte vhodnou konsolidaci, nejspíš budete platit i nižší úrok než jste dosud platili na půjčkách odděleně. Vždy ale počítejte s tím, že konečná výše úvěru bude vyšší než při splácení půjček odděleně.

Na co si mám dát u konsolidace pozor?

Kromě úrokové sazby si všímejte hlavně všech nákladů spojených s konsolidací, které úvěr navyšují – to abyste nekonsolidovali svůj dluh zbytečně draze. Jedná se o jednorázový poplatek za zpracování úvěru, měsíční poplatky či poplatek za předčasné splacení úvěru (někdy může být bezplatný). Některé banky také požadují zřídit běžný účet, jehož poplatky byste měli zohlednit také.  Při výběru vhodné společnosti sázejte spíše na banky či ověřené nebankovní společnosti. Není moudré konsolidovat u společnosti, která již na první pohled nepůsobí důvěryhodně. Je na místě také zjistit, jaké poplatky se vážou k předčasnému ukončení úvěrů u původních věřitelů a zjistit si, jestli vybraný poskytovatel konsolidaci nabízí možnost jejich úhrady (u některých je to možné).

Co když nebudu moci splácet?

Poskytovatelé konsolidací jsou připraveni i na takovou situace. Někteří z nich dokonce nabízí možnost odložení splátek v základní nabídce. V každém případě je vždy nutné co nejdříve o této situaci informovat domluvit se, co dál – buď můžete splátku odložit, nebo snížit. Jestliže se ale chcete pojistit pro případ nenadálých životních událostí (onemocnění, ztráta zaměstnání…), můžete využít pojištění proti schopnosti splácet

Co když budu chtít konsolidaci předčasně splatit?

Záleží na finanční instituci, u které si konsolidaci zřídíte. V častých případech můžete konsolidaci kdykoliv předčasně zaplatit a to bez jakýchkoliv poplatků.

Přesvědčili jste mě a chci konsolidovat. Co mám udělat jako první?

Nejlépe začnete tím, že najdete tu nejvýhodnější nabídku na trhu, která bude pasovat vašim potřebám! Pomůže vám k tomu naše kalkulačka konsolidací.

Máte otázku, na kterou jste nenašli odpověď? Na cokoliv vám rádi zodpovíme v naší bezplatné poradně.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 177