Konsolidace versus půjčka: Kdy se vyplatí sloučit úvěry?

 

Žerou vám splátky nevýhodných půjček každý měsíc příliš velkou porci výplaty? Je pro vás lepší splácet dál několik půjček či můžete celou situaci vyřešit konsolidací? Sloučením půjček můžete snížit náklady na splátky až o polovinu. Vyplatí se však?

konsolidace půjček 

Máte-li více půjček, možná jste již zvažovali, zda by se vám nevyplatilo všechny sloučit do jedné. Přerůstají vám měsíční splátky přes hlavu nebo ztrácíte přehled ve financování různých úvěrů a chcete si udělat ve svých záležitostech pořádek? S obojím vám pomůže konsolidace. Sloučit si můžete klasické spotřebitelské úvěry, ale i půjčky z kreditních karet či kontokorentů. Je to však pro vás vhodná volba?

Jak funguje konsolidace?

Banka namete všechny vaše konsolidované půjčky na jednu velkou hromadu a následně je splatí pomocí zastřešovacího úvěru. Vy se tak zbavíte velkého počtu půjček od různých institucí a splácet dál budete pouze jeden úvěr u dané banky. Platit tedy budete pouze jedny poplatky a jen jednu měsíční splátku, navíc se vám většinou razantně sníží výše úroku. 

Vyplatí se i vám konsolidovat?Vypočítat nižší splátku

Pan Horký si půjčil na nové vybavení domácnosti. Později však zjistil, že při odhadu náklady těžce podcenil, proto si vypůjčil ještě jednou tolik a k tomu nějaké drobné. Domníval se, že dostane bonusy v práci a hravě druhou půjčku splatí. Nic takového se však nestalo a Pan Horký naopak čerpal rychlou a nevýhodnou půjčku, aby vyplatil část pracovních i osobních závazků. Nyní má již na krku tři půjčky a měsíčně splácí 3 200 Kč. Když si spočítal, kolik na každé z nich přeplatí, zhrozil se a začal vymýšlet, jak se drahých úvěrů zbavit. Sepsal si, kolik mu ještě zbývá doplatit, jak vysoké má měsíční splátky a jak dlouho ho ještě budou půjčky tížit.

konsolidace 

Pokud by se rozhodl konsolidovat, celková výše sloučených úvěrů by činila 150 000 Kč. Pan Horký si udělal srovnání konsolidací a zjistil, že si může významně snížit měsíční splátku a u dvou ze tří úvěru si také zkrátit dobu splatnosti. Díky konsolidaci získal přehled o svých financích, podařilo se mu ulevit měsíčnímu rozpočtu a zároveň ušetřil přes 50 tisíc korun tím, že se zbavil drahých úvěrů.

 
Pozor! Nejsou dvě konsolidace stejné. Některé půjčky se nevyplatí sloučit, jindy vám může spojení půjček naopak úvěr prodražit. Nechce si poradit od jednoho z našich specialistů a on vám doporučí nejlepší způsob, jak konsolidovat.

Výhody a nevýhody

  • Zbavíte se nevýhodných půjček. Vysoké úroky či RPSN u nevýhodných půjček můžete hodit za hlavu.
  • Snížíte si měsíční splátky a ulevíte svému rozpočtu. Pokud chcete hlavně okamžitou úlevu, pak vám jistě pomůže snížení měsíční splátky na únosnou míru.
  • Jeden úrok, jedny poplatky. Platíte více poplatků za vedení a musíte si vést spousty dalších produktů od poskytovatelů úvěrů? Po konsolidaci je všechny můžete zrušit.
  • Získáte přehled nad svými závazky. Už žádná panika, že jste někam zapomněli poslat splátku.
  • Společnosti si často účtují poplatky za předčasné splácení.
  • U banky, se kterou budete konsolidovat, si musíte často pořídit i běžný účet či pojištění.
  • Nová půjčka, nová délka splatnosti. Obvykle delší, než byla ta původní. 
  • Všechny půjčky nemusí být výhodné konsolidovat, některé typy úvěrů navíc banky ani konsolidovat nepovolují (obvykle leasing).
  • Zažádáte-li o konsolidaci u špatné instituce, hrozí vám zamítnutí. Je proto nejlepší využít rady od specialisty, který má podrobné informace o všech produktech na trhu, aby vám poradil, která banka vám konkrétně dá nejlepší nabídku.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 139