Koronavirus otřásl hypotečním trhem. Kdo může získat hypotéku?

 

Koronavirus otřásl celou společností a hypoteční trh není výjimkou. ČNB nejdříve zásadně snížila sazby a následně uvolnila trojici doporučení (LTV, DTI a DSTI), kterými se měly banky řídit při hodnocení úvěruschopnosti dlužníka. Jaká je aktuální situace na trhu s půjčkami na bydlení a kdo může získat za daných okolností hypotéku?

koronavirus hypotéka 

ČNB snížila úroky a uvolnila doporučení

Česká národní banka (ČNB) snížila kvůli koronaviru sazby a banky ji velmi rychle následovaly. Nejdříve sice jen zkrouhly úroky na spořicích účtech, postupně ale začaly pád sazeb promítat i do hypoték a dalších spotřebitelských úvěrů. Úroky nižší než před koronavirem proto nabízí například Hypoteční banka, Equa bank, Raiffeisenbank, MONETA Money Bank a mnohé další.

Jak banky snižovaly úroky?

MONETA Money Bank nabízí hypotéky s úrokovou sazbou od 1,85 % ročně, místo původních 2,03 %.

Banka CREDITAS nabízí hypotéky s úrokem od 2,09 % ročně, místo původních 2,30 %.

Equa bank nabízí hypotéky na bydlení nově s úrokem od 2,09 % ročně, místo původních 2,29 %.

Hypoteční banka (ČSOB, Poštovní spořitelna) nabízí nově úrok od 2,19 % ročně.

Sberbank začíná na 2,19 % ročně, místo původních 2,49 %.

Air bank nabízí nově hypotéky s úrokem od 2,19 % ročně, místo původních 2,39 %.

Komerční banka a Modrá pyramida mají aktuálně sazby od 2,29 % ročně, místo původních 2,59 %.

Raiffeisenbank začíná s úroky na 2,33 % ročně, místo původních 2,64 %. 

Česká spořitelna klasickou hypotéku nabízí s úrokovou sazbou od 2,34 % ročně, místo 2,64 %.

Buřinka má úrok u hypoték nově od 2,45 % ročně, místo původních 2,75 %.

Česká národní banka zároveň zrušila doporučení DTI a DSTI, která určovala, jak vysoké měsíční splátky si může žadatel dovolit a kolik by měl maximálně celkově dlužit. Proklínané LTV, tedy horní hranici pro poměr mezi půjčkou a kupní cenou nemovitosti, ovšem nechala na 90 %. Zbylých 10 % tedy musíte zaplatit ze svého, případně se zaručit dodatečnou, nebo dražší nemovitostí. 

„Ze strany ČNB se určitě jedná o krok správným směrem. Finanční domy se však zatím uvolnění spíše nechytají. Stále bych proto počítal s tím, že budou banky situaci bedlivě pozorovat a dle ekonomického vývoje ČR budou upravovat a plánovat své další kroky.“

- Daniel Gorol, finanční specialista v Ušetřeno.cz
Na výběr hypotéky nemusíte být samiSrovnání hypoték

Kdo může získat hypotéku?

I když ale ČNB rozhodla, že banky mohou hypotéky poskytovat v rozvolněnějším režimu a nemusí striktně kontrolovat zadluženost, ve skutečnosti je to uvolnění spíš jen na oko. Většina bank totiž, na trhu, kde je budoucnost extrémně nejistá, naopak podmínky poskytování hypoték zpřísnila. Vede je strach z předpovídané druhé vlny epidemie a zdrcující dopad vládních restrikcí na globální ekonomiku.

Samozřejmě i osoby se zaměstnáním, které pandemie postihla, mohou hypotéku dostat. Jen u nich bude banka při posuzování žádosti opatrnější. Aktuální situace přeje hlavně profesím, které lze vykonávat i doma v izolaci, například IT oborům. Nakonec ovšem ani IT specialista příliš dobře nepochodí, pokud pracuje ve firmě, která by další vlnu pandemie nemusela unést. Nezapomínejme, že každá žádost o hypotéku je hodnocena individuálně.

Průvodce hypotékou: Jak ji dostat?10 jednoduchých kroků

Jaká povolání jsou rizikovější?

Jde převážně o profese a obory, které zasáhla pandemie jako první a případná druhá vlna by jim znovu výrazně zkomplikovala živobytí:

  • Číšníci a kuchaři,
  • průvodci v oblasti cestovního ruchu a delegáti,
  • řidiči dálkových autobusů a letušky,
  • zaměstnanci v autoprůmyslu,
  • kadeřnice a kosmetičky,
  • herci a zpěváci.

Finanční domy jsou při aktuální situaci určitě obezřetnější a ještě více dbají na důkladné prověření aktuálních ale i budoucích příjmů. Komplikovanější situaci mají především pracovníci z nejvíce exponovaných odvětví jako jsou cestování, gastronomie nebo lidé s příjmy ze zahraničí. Pokud koronavirus žadatele nezasáhl finančně přímo, tak může žádost o hypotéku proběhnout hladce, jen je potřeba se připravit na trošku delší proces."

- Daniel Gorol, finanční specialista v Ušetřeno.cz

Ceny nemovitostí zatím spí

Na začátku pandemie se objevovaly spekulace, že uzavření hranic alespoň konečně zlevní nemovitosti ve velkých městech, kde je bydlení nedostatek. Domy v centrech metropolí totiž často vlastní cizinci, kteří ubytování pronajímají turistům. Pokud se naplní obavy z druhé vlny epidemie a státy znovu omezí cestování, může se skutečně stát, že se pár majitelů rozhodne nemovitosti prodat. To by teoreticky vedlo k poklesu cen. Zatím to však vypadá, že trh spí. Čeká. 

„Zatím trh nemovitostí s korekcí cen nepočítá, ale na odhady je ještě brzy. Češi se vrhli do nákupu rekreačních objektů, a i když ceny nemovitostí ve městech spíše očekávají stagnaci, tak hodnota rekreačních objektů roste vzhledem k zvýšenému zájmu."

- Daniel Gorol, finanční specialista v Ušetřeno.cz
Srovnejte si půjčky na rekonstrukciPokračovat do srovnání
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8