Často kladené dotazy

 

Zvažujete pořízení kreditní karty a nejste si něčím jisti? Nevíte, co můžete od kreditní karty očekávat a k čemu by Vám mohla být? Sepsali jsme pro Vás odpovědi na nejčastější otázky spojené s kreditními kartami.

 

1. Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Hodně lidí se domnívá, že kreditní karta je každá karta, se kterou se dá platit. Mnohem obvyklejší je ale tzv. karta debetní, která při placení strhává peníze z Vašeho bankovního účtu. Kreditní karta je na Vašem účtu nezávislá a peníze, které na ní máte k dispozici si půjčujete. S kreditní kartou tak můžete platit bez sebemenších problémů i v případě, že na účtu zrovna žádné peníze nemáte.

2. Kolik stojí vedení kreditní karty?

Různé poplatky za zřízení či vedení karty se u každé karty liší. Některé kreditní karty jsou zcela zdarma, některé jsou zdarma až po uskutečnění určitého objemu plateb a některé se platí. Poplatky za vedení se obvykle pohybují v řádu stokorun ročně.

3. Co je to bezúročné období?

Bezúročné období je doba, během které lze úvěr na kreditní kartě zaplatit bez navýšení o úroky. Během bezúročného období si tedy peníze půjčujete úplně zadarmo a vrátíte přesně tolik, kolik si půjčíte.

4. Jak dlouho trvá bezúročné období?

Období, během kterého můžete půjčené peníze vrátit, aniž by Vás to stálo něco navíc, je u každé karty jinak dlouhé. Obvykle to ale bývá cca 50 dní.

5. Co se stane, když peníze nevrátím v bezúročném období?

V případě, že nestihnete úvěr splatit během bezúročného období, přičte banka k půjčené částce úrok a Vy pak peníze splatíte buď jednorázově anebo v měsíčních splátkách. Každá karta má podmínky pro splácení trochu jiné, dobře se o nich proto informujte ještě před pořízením karty.

6. Můžu kreditní kartou platit v zahraničí?

S většinou kreditních karet se dá platit po celém světě. Obvykle dokonce s lepším kurzem než při výměně hotovosti.

7. Co musím udělat pro získání kreditní karty?

Většina společností a bank nabízejících kreditní karty pro vydání vyžaduje doložení pravidelného měsíčního příjmu. Od toho se také odvíjí tzv. úvěrový strop, tedy částka, kterou můžete z karty čerpat.

8. Je možné s kreditní kartou vybírat hotovost z bankomatu?

Vybírat peníze z bankomatu, tak jak je to běžné s debetní kartou, je s kreditní kartou samozřejmě také možné. Kreditní karta ale není pro tento účel primárně určena a většinou bývá výběr hotovosti zpoplatněn dráž, než tomu bývá u platebních karet.

9. Jakým způsobem se úvěr splácí?

Banka nebo společnost, která Vám kartu poskytla, Vám každý měsíc pošle vyúčtování s přehledem všech plateb uskutečněných kreditní kartou a Vy pak úvěr zpětně splácíte. Pokud úvěr stihnete splatit v bezúročném období, nebude Vás to stát nic navíc. V opačném případě se k půjčené částce přičte ještě úrok. Úvěr se dá splatit jednorázově, případně v měsíčních splátkách.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1