Levné žárovky za korunu? Nenaleťte na další trik podomních prodejců

 

Lákají na výhodný nákup LED žárovek, ale zapomenou zmínit, že podepsáním kupní smlouvy se také upisujete ke změně dodavatele energií. Jak nespadnout do nové pasti podomních prodejců?

levné žárovkyNepozorného spotřebitele překvapí, k čemu všemu se koupí levných žárovek upsal. 

V posledních měsících se množí případy podle následujícího scénáře. Nepoctiví podomní prodejci u vás zazvoní a cpou lidem LED žárovky s neodolatelnou cenou 1 Kč za kus. Spolu s kupní smlouvou na LED světla ale zákazník podepíše také změnu dodavatele energií, aniž by o tom věděl.

Obchodníci totiž záměrně mlží a snaží se tvářit jako by šlo pouze o „výhodnou“ koupi žárovek. O novém dodavateli často nepadne ani slovo.

Když chcete žárovky vrátit, firma žádá zpátky 2 tisíce

Pokud podvedený spotřebitel později zjistí, že smlouva obsahuje i změnu dodavatele, a chce všechno zrušit, čeká ho nemilé překvapení. Když bude chtít podle zákona od smlouvy před zahájením dodávek energie odstoupit, firma bude požadovat 2 000 Kč jako plnou cenu za prodané žárovky. Podobnou praktiku začal využívat koncem roku například Bohemia Energy. V současnosti se k ní uchýlila také Lama Energy.

Vyberte si levného dodavatele sami bez nátlakuPorovnat ceny energií

Jak se zbavit nevýhodných smluv?

Napálený zákazník nesmí promeškat lhůty pro odstoupení od smlouvy, které jsou v tomto případě dvě. Spěchat se vyplatí hlavně při vracení žárovek.

  • Do 14 dní lze bez sankcí odstoupit od kupní smlouvy (LED žárovky).
  • Do 5 dní před zahájení dodávky energií je možné odstoupit od smlouvy s novým dodavatelem energií.

Podobný postup radí nachytaným klientům také Sdružení obrany spotřebitelů (SOS):

Spotřebitelům proto doporučujeme, aby si pečlivě četli všechny dokumenty, které podepisují. V případě, že si podpis smlouvy uzavřené s podomním prodejcem či na ulici, následně spotřebitel rozmyslí, doporučujeme neotálet a od smlouvy o koupi zvýhodněného zboží odstoupit co nejrychleji tak, aby byla ze strany spotřebitele dodržena lhůta 14 dní (resp. v případě Bohemia Energy entity s. r. o. alespoň smluvně prodloužená 30 dní) od převzetí zvýhodněného zboží, v níž lze smlouvu na koupi zvýhodněného zboží odstoupením zrušit.

Pokud spotřebitel odstoupení od smlouvy na nákup zvýhodněného zboží stihne v těchto lhůtách, smlouva o koupi zvýhodněného zboží bude zrušena a nebude již spotřebitele omezovat v jeho právu odstoupit od hlavní smlouvy (tj. smlouvy o dodávkách energie) ve lhůtě podle energetického zákona.

- Sdružení obrany spotřebitele
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé