mBank změnila sazebník. Je osobní účet stále výhodný?

 

Nový sazebník začíná platit 1. března 2015 a podle samotné banky odráží potřeby jejích klientů. Jsou to ale skutečně změny k lepšímu?

platební kartaJe platba kartou od mBank stále výhodná? 

Nový sazebník je výsledkem série průzkumů, které mBank rozjela na podzim minulého roku. Pátrala po preferencích stálých i potenciálních klientů, které se týkaly nabídky produktů a služeb, které nabízí.

3 výběry z bankomatu bez poplatků

Největší radost nad novým ceníkem pocítí ti, kteří rádi vybírají z bankomatu, ale nedosahují určitého měsíčního objemu bezhotovostních plateb. Ještě do března platilo, že za utracené 2 000 Kč jste jako "odměnu" získali jeden výběr v měsíci zdarma, za 3 000 Kč dva výběry a za 4 000 Kč tři. Kdu tuto podmínku nesplnil, zaplatil za první tři výběry 9 Kč. Každý další vyšel na 35 Kč, to zůstalo zachováno. Od března si ale mohou klienti trochu oddychnout, první 3 výběry z jakéhokoliv bankomatu v ČR jsou zcela zdarma.

Bohužel ne všechny změny jsou k lepšímu. V sazebníku se totiž objevila nová položka – poplatek za dotaz na zůstatek na účtu přes bankomat. Ano, je to tak. Když se podíváte přes bankomat, kolik vám zbývá na kartě, strhne se vám 9 Kč. O tom, že je tento poplatek tak trochu krokem nazpět, svědčí i jeho výhra v anketě o Nejabsurdnější poplatek roku 2012.

Jak si stojí mBank v konkurenci? Srovnat nabídky

Vedení účtu je zdarma, ale…

Banka také zavedla nový poplatek za vedení karty 29 Kč měsíčně. Ten lze naštěstí jednoduše vymazat, když splníte alespoň jednu z podmínek:

 • provedete alespoň jednu platbu kartou v celkové hodnotě min. 500 Kč,
 • máte sjednaný alespoň jeden úvěrový produkt (např. mPůjčka či mKreditka) z nabídky mBank.

Společnost na to šla trochu lišácky – tímto krokem může stále tvrdit, že měla, má a stále bude mít vedení účtu zdarma. Měsíční poplatek jednoduše skryla do jiného kabátku. Podmínky k získání lepších podmínek nicméně v bankovním sektoru nejsou žádnou novinkou. Vedení účtu zdarma při splnění požadavků má mnoho konkurentů - namátkou třeba Air Bank či Zuno Bank.

mBank se tímto poplatkem ale údajně jen brání tomu, aby nemusela vydávat karty klientům, kteří mají mKonto jako pasivní účet pro online převody a debetní kartu nevyužívají. S výrobou a vedením karet jsou totiž spojené poplatky, které je povinna banka uhradit.

TIPV případě, že máte mKonto od mBank, ale neplatíte kartou a nevybíráte hotovost, můžete požádat o bezplatné zrušení karty. Lze to i v online bankovnictví. V takovém případě se vám poplatek vyhne.
 

Ani další změny některé ze zákazníků nepotěší. Ti, kterým na účtu často přistanou zahraniční platby (SWIFT platby), nezaplatí už 49 Kč, ale hned dvojnásobek – 99 Kč. I poplatek za převalutování poposkočil z 2 % na 5 %.

Tip: Stáhněte si kompletní sazebník produktů platný od 1. března 2015 (PDF)

Shrnutí: Co se mění a co zůstává

Novinky k 1. 3. 2015

 • 3 výběry z kteréhokoliv bankomatu v ČR zdarma
 • poplatek 29 Kč za vedení karty, pokud ji aktivně nevyužíváte
 • poplatek 9 Kč za dotaz na zůstatek na účtu přes bankomat
 • zvýšení poplatku za příchozí zahraniční (SWIFT) platby ze 49 Kč na 99 Kč
 • zvýšení poplatku za převalutování z 2 % na 5 %

Co zůstalo stejné

 • vedení účtu zdarma
 • všechny platby v rámci ČR zdarma
 • nastavení inkasa, SIPO i trvalých příkazů zdarma
 • elektronické výpisy zdarma
 • okamžitá realizace plateb v rámci mBank
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0