Labyrint mobilních tarifů: Vyvracíme rozšířené mýty

 

V nabídce mobilních operátorů se můžete lehce ztratit jako v neprostupném labyrintu. Zjistěte, jaké mýty a nepravdy vám mohou bránit v nalezení správného směru k levnému volání. Pomůžeme vám vymotat se z bludiště mobilních tarifů.

labyrintZa přenos starého čísla k Vodafone i T-Mobile nic neplatíte. 

Mýtus č. 1: Změnou operátora přijdete o staré telefonní číslo

Když chcete přejít jinam, nemusíte se vzdávat svého telefonního čísla se stovkami pracně nashromážděných kontaktů. Přenos starého čísla k novému operátorovi je dokonce mnohem snazší, než si lidé často myslí. Jeho provedení dokonce zabere pouze 4 pracovní dny.

U velké trojky (O2, Vodafone a T-Mobile) se na rozdíl od některých virtuálů obejde samotný přenos čísla bez placení dalších poplatků. Při střídání operátorů budete ale potřebovat také novou SIM kartu. Vodafone a T-Mobile vám ji poskytnou zdarma, u O2 zaplatíte 99 Kč.

Mýtus č. 2: Při odstoupení od smlouvy se nedoplatíte

Kdo se v minulosti uvázal na několik let k jednomu operátorovi, ale pak ho to táhlo jinam, měl smůlu. Odejít mohl jen po zaplacení všech smluvených závazků, což se prakticky rovnalo finanční sebevraždě.

TIPJak probíhá předčasné ukončení smlouvy s mobilním operátorem? Chci se dozvědět více.
 

Doba temna už ale skončila. Předčasný úprk od drahého operátora sice není ani dnes úplně zadarmo, ale zaplatíte za něj podstatně méně.

Při odstoupení od smlouvy na dobu určitou nyní zákazník uhradí nejvýše 20 % z paušálů či minimálních dohodnutých plnění, která zbývají do konce smlouvy. Částka může být navýšena např. o doplatek za zvýhodněný telefon.

Mýtus č. 3: Neprovolané volné minuty se vždy převádějí

Tady záleží na podmínkách daného tarifu. Narazíte na tři možnosti:

3 varianty převodu volných minut

  • Neprovolané minuty bez náhrady propadají a nic se nepřevádí.
  • Nevyčerpané minuty se přesunou pouze do dalšího měsíce. Pokud je nevyužijete v druhém měsíci, příště už propadnou nadobro.
  • Neprovolané minuty se převádějí donekonečna, dokud je zákazník jednou „neprožvaní“.

Mýtus č. 4: Virtuální operátoři jsou levnější

Ani český telekomunikační trh není černobílý. Kdo hledá nejlepší cenu, bude chtít porovnat co nejvíc různých nabídek, ať už jde o síťové či virtuální operátory.

Ušetřete za volání, SMS i mobilní internetSrovnat tarify

Virtuálové často nabízejí jen omezený počet tarifů, ze kterých si nevybere každý. Navíc zejména velcí hráči si libují v tajnostech, a když nezabírají lákadla z běžně dostupných ceníků, přitvrdí a vytáhnou do boje o zákazníka s výhodnější neveřejnou nabídkou.

 Mýtus č. 5. Tarifikace účet za telefon skoro neovlivní

Často voláte? Potom se nenechejte zhypnotizovat jen cenou za provolanou minutu, ale všímejte si i způsobu tarifikace.

  • Tarifikace 60+60: Hovorné se účtuje po minutách.
  • Tarifikace 60+1: První minutu platíte vždy celou, ať už hovor trval 5 sekund nebo 50 s. Od druhé minuty už je hovorné účtováno po sekundách.
  • Tarifikace 1+1: Hovorné se účtuje po sekundách.

O kolik se prodraží cena za volání při vyšší tarifikaci? Podle analýzy serveru lupa.cz nemusíte zaplatit navíc jen pár drobných.

Způsob tarifikace a její vliv na cenu za volání
první minuta O2 další minuty zvýšení ceny
1 1 -
60 1 17 %
60 30 23 %
60 60 31 %

Zdroj: Lupa.cz

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14
 

 
Oblíbení mobilní operátoři