Novela zákona má zarazit šmejdy v energetice

 

jsou tady zase. Spolu s prvními informacemi o zdražování energií začali ze svých nor vylézat šmejdi. Nechvalně proslulí podomní obchodníci nabízející „výhodné“ služby parazitují na lidské důvěřivosti, neštítí se nekalých praktik a jdou si vždy tvrdě za svým. Slibují úspory, vydávají se za zástupce dodavatelů, tvrdí, že dělají průzkum. Přitom se jen snaží strčit nohu mezi dveře. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se proto rozhodlo bojovat za práva spotřebitelů a usedlo u kulatého stolu spolu s dalšími nebojácnými odpůrci šmejdů. S čím přišli?   

šmejdi v energetice 

Na návštěvě u babičky se zdá všechno v pořádku, po obědě ovšem spolu s kávou a výborným jablečným štrůdlem servíruje i nepříjemnou zprávu. „Já si zas pustila nějakýho... Pustila jsem si někoho do bytu,“ bojí se říct, co to bylo za člověka, aby náhodou někomu neuškodila. Všechna varování a poučky, že v její obci je podomní prodej zakázán a lidem, co něco nabízí, má zabouchnout dveře před nosem, si trpělivě vyslechne, aby pak prostě odpověděla: „Když on tvrdil, že je z Energetického regulačního úřadu."

Šmejdi ví, jak na to. Vyhodíte je dveřmi, vrátí se oknem. O jejich neutuchající snaze vydělávat na lidské důvěře vypovídá i statistika z roku 2017, kdy ERÚ zaznamenalo přes 11 tisíc podání spotřebitelů proti nekalým praktikám. Situace je aktuálně velmi neuspokojivá, což si naštěstí uvědomují úřady i sami dodavatelé energií. Chystaná novela energetického zákona má proto mimo jiné řešit i problematiku šmejdů.

„Finalizujeme novelu energetického zákona, kterou chceme praktiky šmejdů dál tlumit. Její projednání v Poslanecké sněmovně očekáváme ještě v prvním čtvrtletí letošního roku."

- Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu

Jaká opatření tedy organizace plánují? Bohužel se zatím jedná spíše o záplaty než o komplexní řešení. Na základě zákazníkova práva na změnu dodavatele byla ustanovena omezení smluv na dobu určitou. Novela pak také zaručuje právo na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy, uzavře-li ji zákazník například telefonicky. Což bylo v oblasti nekalých praktik posledních pár let dost trendy.

Po chvilce zdráhání vytahuje babička podepsané smlouvy. Stačí jednou projet jméno společnosti vyhledávačem a hned první výsledek varuje spotřebitele, že se skutečně jedná jen o bandu šmejdů. „Já i volala zeťákovi, jestli to mám podepsat. Dala jsem mu toho pána na telefon, on s ním mluvil a řekl mi, že je to v pořádku.“ To má jednoduché vysvětlení. Šmejd dotyčnému namluvil, že se jedná pouze o GDPR. 

„Nejdůležitějším výstupem dnešního jednání je shoda, že je potřeba systémová změna. To velmi silně vnímají všichni účastníci trhu včetně samotných dodavatelů. Byli to především oni, kteří se vyslovili například pro legislativní ukotvení zprostředkování včetně povinností a sankcí. Zároveň, už v průběhu debaty, nabízeli vlastní nástroje, které by měly přispět ke kultivaci trhu s energiemi, např. jak si vyměňovat informace o nepoctivých zprostředkovatelích, kteří jim kazí pověst a obchody. Jestliže k takové spolupráci vybízejí konkurenční společnosti, je to určitě vítaný signál, jasná snaha vyčistit trh od nekalých praktik."

- Miroslav Rottner, ředitel Odboru právní ochrany spotřebitele ERÚ

Zajímavý způsob, jak zatnout šmejdům tipec, vynesl na stůl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza. Zkrotit šmejdy by měla povinná registrace u ERÚ. Trestem za klamání spotřebitele by pak bylo jednoduché odebrání licence, čímž by dotyčný ztratil možnost činnost vykonávat. Mimo jiné navrhuje Prouza omezení plných mocí. Šmejdi totiž používají i ty několik let staré a přesouvají klienta od dodavatele k dodavateli kvůli provizím. 

„Podle mého názoru by plné moci měly platit jen pro jeden převod a časové omezení platnosti bych nastavil na šest měsíců."

- Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu pro Euro.cz

Vzhledem k všeobecnému souhlasu s těmito návrhy můžeme doufat, že budou do novely zahrnuty a následně i schváleny. V minulosti podobné podmínky omezily pravomoci nechvalně známých pojišťováků.

Naštěstí babička podepsala smlouvu teprve před pár dny. V případě, že k podpisu dojde mimo obchodní prostory, má zákazník právo odstoupit od smlouvy do čtrnácti dnů. Do patnáctého dne od zahájení dodávky energií smí pak smlouvu vypovědět. Stačilo tedy sepsat ostrý dopis spolu s odstoupením a odeslat příslušné organizaci. 

Šmejdi se na seniory soustředí nejvíce. Vědí, že mnozí z nich nemají děti či vnoučata, co jim zajistí informaci, že se skutečně o šmejdy jedná a dále zařídí další komunikaci. V takových případech by aktuální podoba novely nestačila. Můžeme proto doufat, že až na konci února MPO vyjde na světlo s aktualizovanou verzí, bude obsahovat omezení, co jednou provždy ukončí řádění šmejdů v energetice.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé